בשבע 459: מכתבים למערכת

קוראים כותבים על עניינים שעל סדר היום

בשבע , ט' באלול תשע"א

כתבים פעילים
"הסיקור התקשורתי" של ההפגנות במוצאי שבת היה הידרדרות נוספת בתפקודה של התקשורת האלקטרונית שהתגייסה כולה לימין המחאה החברתית. מיום חמישי עסקה התקשורת בפרסום ההפגנות ובקריאה גלויה לציבור לצאת להפגנה. מצאת השבת עסקה התקשורת אך ורק בסיקור המחאה ועידוד הציבור לצאת מהבתים, כאילו זהו האירוע החשוב ביותר מאז הקמת המדינה. דבר שלא היה לו תקדים, גם כאשר היו הפגנות דומות ואפילו גדולות יותר.

הכתבים השונים שכחו את מחויבותם המקצועית ותפקדו כשותפים פעילים בהפגנה, ובמקום תקשורת אובייקטיבית קיבלנו שטיפת מוח תקשורתית. התקשורת האלקטרונית מעלה בתפקידה ונמנעה מלעסוק בשאלות של מקורות המימון והגופים הפוליטיים המעורבים במחאה. המסר שהועבר היה שהמפגינים הם הנציגים האמיתיים של "העם" ולכן הממשלה מחויבת להיענות לדרישותיהם, והשאלה היחידה שנותרה היא האם היא מסוגלת לכך. גישה זאת היא אנטי דמוקרטית ביסודה, שכן היא פוגעת בחופש המידע ובזכות הבעת הדעה של אותם המונים, שהם הרוב שבחר בממשלת נתניהו ומאמין במדיניותו הכלכלית. גישה שהתבטאה בדברי איציק שמולי, מנהיג המחאה, "אנחנו נקבע את החזון והממשלה צריכה להוכיח אם היא יכולה לבצע אותו".

אדוה נוה, שערי תקוה

לחם או עבודה

(בתגובה ל'תכל'ס', גיליון 458)

אינני מבין איך נעלמו מהרב אישון דברי הש"ך (יו"ד רמט:ז) שהמעלה הגדולה ביותר של צדקה היא להמציא עבודה, כי כיוון שהנותן גם נהנה והמקבל אינו מתבייש כלל. כלומר, על הממשלה לנקוט במדיניות כלכלית שמצמיחה את הכלכלה כך שעבודות אמיתיות נוצרות, ולא סתם לזרוק כסף על אנשים.

השיטה הכלכלית שמשיגה את זה היא הקפיטליזם. נכון שהעשירים מתעשרים יותר, אבל לא רק בסדר שיתעשרו אלא דווקא ראוי שיתעשרו. כך ייפתרו בעיותיהם הכלכליות של העניים והם גם יקבלו חזרה את כבודם העצמי, על ידי שיידעו שהם גם תורמים ולא רק מקבלים.

אבי קסלינגר, עפרה

סופה של מחאה
אין ספק שחז"ל צדקו באמירה "סוף מעשה במחשבה תחילה". לו יושבי המאהל בשדרות רוטשילד היו מקבלים בתחילת המחאה ב-17.7 את עצות המומחים (ובכללן את עצתי שלי) להתמקד ולא להתפזר, ניתן היה לקבל במיידי דיור בר השגה וחינוך חינם מגיל שלושה חודשים. אולם המחאה החברתית התפזרה על פני ערב רב של בקשות ותחומים והפסידה את כל הקופה, זאת לצד גורמים עוינים למהפכה החברתית המחפשים כל מיני שלדים בארון של מנהיגיה כדי להטיל דופי בערכיותם ובמטרותיהם.

אף על פי כן, אני מקווה שמחאת האוהלים היא רק ההתחלה ובבחינת סימן לבאות, ותביא למחאות חברתיות ופוליטיות אופרטיביות.

דוד קשני, תל אביב

צימוקים לשבת

גנב מים משכנו במשך שנים.

עבריין צנרת.

מחקר: הביורוקרטיה היא הגורם העיקרי ל"תקיעת" המשק.

המַנָע של המדינה.

 רזתה מאוד ו...הפכה לזמרת חתונות מבוקשת.

...וקול קלה.

משה טאו, רחובות