בשבע 459: סיפורי צדיקות

הספר 'מקודשת את' מגולל את סיפורי מעלתן וחייהן של הנשים שעמדו מאחורי גדולי וצדיקי הדורות.

עדי אהרון, בשבע , ט' באלול תשע"א

מקודשת את – סיפורן של נשים צדקניות. כתיבה: יהודית תובל. עריכה: שמחה רז. כריכה קשה, 301 עמודים. הוצאת "יריד הספרים"

אמרה עממית ידועה גורסת כי "מאחורי כל גבר מצליח עומדת אישה". מסתבר שגם מאחורי הצדיקים החשובים לאורך הדורות עמדו נשים. טובות, חכמות לב וצדקניות.

רגילים אנו בסיפורי צדיקים וכמעט ולא נתקלנו בסיפורי צדיקות. הספר "מקודשת את - סיפורן של נשים צדקניות" מנסה לפתוח לנו צוהר אל עולמן הנסתר. את הספר כתבה יהודית תובל וערך שמחה רז, ביוגרף הצדיקים הידוע. הספר בא לספר את "סיפורן של נשים יהודיות מתוך שרשרת הדורות של עם ישראל: נשות אדמו"רים, נשים למדניות, רבניות קהילה ונשים גלמודות, אשר המשותף לכולן הוא מסירותן לקיומו והמשכיותו של עם ישראל", כפי שכתבה תובל בכריכת ספרה.

בתוך הסיפורים ניתן למצוא את אשתו של הרב אריה לוין, שתפילותיה ונדיבות לבה הרקיעו שחקים; סבתו של בעל התניא, שהיתה פוסקת הלכה מופלאה,  ואמו של האר"י הקדוש, שנותרה אלמנה בצעירותה ועמלה רבות לקיים את ילדיה ובלבד שלא יזדקקו לבריות.

גם מקומן של הנשים לבית משפחת קוק לא נפקד מן הספר – הרבניות חוה לאה, רחל, רייזא–רבקה. אחותו של הגאון מווילנא, הרווקה שביקשה ישועה מהבבא סאלי, בתו של הבעל שם טוב, אשת הגאון הרב משה פיינשטיין, חיה-רבקה, אשתו של הרב שלמה זלמן אוירבך,  והרשימה עוד ארוכה ומרתקת.

זכורים במיוחד הסיפורים על אדל, בתו של הבעל שם טוב, שהיתה חשוכת ילדים שנים רבות. ממש כמו סבתה, אמו של הבעל שם טוב, שנפקדה הרבה אחרי גיל הפוריות המקובל וזכתה לבן ששקול כנגד רבים. לבסוף, גם אדל נפקדה בבן צדיק, וזאת בעקבות סיפור מעניין המפורט בין דפי הספר.

הספר בנוי סיפורים-סיפורים קצרים המחולקים לפרקים לפי נושאים, כדוגמת: איש ואישה, אם על בנים, חכמות נשים, מסירות נפש, זרע של קיימא, עגונות ואלמנות, רפואה ומרפא, שבת ומועד, ועוד שלל תחומים מגוונים. הוא גומא מרחקים על פני תקופות רבות ומקומות שונים: בבל, ארץ ישראל, ארצות אשכנז, ועוד.

לב של אישה מכיר בלב חברתה, ולכן הסיפורים בספר מעוררים השראה ומלמדים לא מעט על חייה היהודיים של אישה, בלי קשר לשאלה היכן ומתי חיה.