בשבע 459: שירת הרב

מילותיו של הרב קוק זצ"ל זוכות לתחייה מחודשת בלחניו האישיים של אליעזר שמידוב, ששם לעצמו למטרה להפיץ את האורות לרבים.

אמציה האיתן , ט' באלול תשע"א

'משאת נפשי', אליעזר שמידוב
כשדברים אלה נכתבים, אנחנו עדיין קרובים מאוד ליום השנה לפטירתו של הרב קוק זצ"ל. אתם אמנם קוראים אותם כשבוע לאחר מכן, אבל נראה לי שזה נחשב מספיק קרוב עדיין כדי להקדיש את המדור לאלבום, המבוסס כמעט כולו על כתבי הרב קוק ועל הגותו התורנית והחברתית. לאחר אלבום משירי הרב קוק שהוציא עובדיה חממה, כמו גם תלמידי הישיבה לצעירים, עדיין יש מספיק מקום ועומק בתורתו של הרב לאלבומים רבים, שגם לא יהיו דומים כלל זה לזה.

הפעם לקח על עצמו את הפרויקט אליעזר שמידוב, בוגר הישיבה באלון מורה, שעוסק בהפצת התורה כבר שנים רבות. אני יכול להבטיח לכם שמאחורי הוצאת האלבום אין רצון להרוויח, ואף לא לקבל פרסום. מדובר באידיאולוגיה נטו. הנה למשל משפט מתוך ההקדמה של שמידוב  לאלבום: "זיכני השם יתברך ובזמן האחרון זכיתי ללחנים שנראה לי שיש בהם הזדמנות לעזור לחלומו – משאת נפשו של הרב להמשיך ולהתגשם. מתפלל אני שאזכה להכיר את מקומי ולהיות חלק מתלמידי תלמידי תלמידיו, שמפיצים כל אחד בדרכו הוא את תורת הרב לנפשות הכמהות לתורה גדולה זו".

האלבום "משאת נפשי" מנסה לאחד את משאת נפשו של הרב קוק יחד עם שאיפותיו של אליעזר שמידוב להפיץ את אורותיו של הרב. חלק מהשירים הם לחנים למילים של הרב עצמו, חלקם נכתבו בהשראת קטעים מתוך דבריו, ויש גם מעט שירים שנכתבו בעקבות דברי רש"י, אבודרהם ואף המשורר ר' יוסף בן סולי (הפיוט "שובי נפשי" שמובא בספר אבודרהם). הרצועה השביעית מכילה ניגון ללא מילים (מאוד יפה לטעמי) המבוצע ע"י מקהלה מחבריו של שמידוב.  שיר נוסף שהרב קוק לא יכול היה לכתוב, הוא השיר האחרון באלבום, המוקדש ליונתן פולארד. בתוך התפילה לעלייתו של פולארד ארצה, יחד עם ביאת הגואל, הכניס שמידוב הקלטה מרגשת של הרב מרדכי אליהו זצ"ל, על החובה להביא ארצה במהירות את ה"יהודי היקר, שעשה רבות למען עם ישראל בעולם".

את העיבוד המוסיקלי, ובעצם כמעט את כל עבודת המוסיקה לאלבום, עשה ערן קליין. לא קשה להבחין שמדובר בבעל כשרון ויכולת מוסיקלית גבוהה, שגם מנגן על קלידים, אקורדיון ומנדולינה.

בחוברת המלווה את האלבום תוכלו לקרוא לא רק את המילים לשירים, אלא גם קטעים מתוך דברי הרב קוק המתייחסים לאותם נושאים, ונותנים עומק נוסף לשירים ולמנגינות.

seret@etrog.tv