בשבע 460: בעיות פינוי בשומרון

הצורך בהפחתת זיהומים ושמירה על אוצרות הטבע, מונחלים כבר בגן הילדים והזאטוטים כבר יודעים לתבוע מהוריהם למחזר את כל מה שניתן.

שמואל אדלמן, בשבע , ט"ז באלול תשע"א

המודעות לאיכות הסביבה הולכת ותופסת מקום מרכזי בחיים הציבוריים. הצורך בהפחתת זיהומים ושמירה על אוצרות הטבע מונחלים כבר בגן הילדים והזאטוטים כבר יודעים לנזוף בהוריהם ולתבוע מהם למחזר את כל מה שניתן.

למתקני המחזור שמוצבים בערים הגדולות לקח קצת זמן להגיע ליישובי השומרון בשל בעיות המרחק והביטחון. מתקן בקבוקים שכזה הופיע יום אחד בשכונתנו ומהר מאוד התרגלו ילדינו לקחת איתם בדרך לבית הספר את הבקבוקים הריקים ולשים אותם במתקן המחזור רגע לפני שמגיעה ההסעה.

ואולם, בשבועות האחרונים הצטברו עוד ועוד בקבוקים במתקן שהחל לעלות על גדותיו. לאחר כמה פניות של תושבים למועצת קדומים התברר כי אנחנו לא לבד וכי הבעיה היא בכל יישובי השומרון. בהודעה שפרסמה המועצה נאמר כי הפינוי הופסק עד להודעה חדשה, והתושבים מתבקשים לא להניח בקבוקים במתקנים.

פתרון הבעיה, מתברר, היה הפעם קל מהצפוי. פחות שעתיים לאחר פנייתי למשרד איכות הסביבה התקשרה נציגת המשרד והסבירה כי האחריות לאיסוף הבקבוקים מוטלת על הרשות המקומית והחברה שעומדת מולה בעניין זה.

תגובתה של 'אביב', חברת מיחזור הפלסטיק הגדולה בישראל, האחראית לאיסוף ומחזור הבקבוקים מיהרה גם היא לבוא.  "אנו בחברה עושים כל שביכולתנו על מנת לתת מענה קשוב עד כמה שניתן, ומשתדלים למנוע מצבים בהם מיכלים מלאים ללא פינוי במועד", אומרת דפנה, מנהלת השיווק. "לצערנו, בתקופה האחרונה אנו עדים לסירוב נהגי האיסוף להיכנס לתחומי השומרון בשל חשש מעבודה באזור, ומסיבה זו אנו בעיצומו של מהלך לגיוס נהגים מהאזור. אנו מנסים – בשיתוף המועצות – למצוא פתרון מהיר ככל האפשר לנושא, ונשמח לקבל מועמדים מתאימים לעבודה בחברה".

חשש כבד החל לנקר בליבי שמא תהליך מציאת הנהגים ילך ויתארך. בעודי מהרהר על האפשרות להסבה מקצועית לנהג מיחזור גיליתי כבר כי יש מי שהקדים אותי. עוד בערבו של אותו יום התרוקן מתקן המחזור שבשכונה עד לאחרון הבקבוקים.

לא נותר אלא להודות לכל מי שפעל להחזרת שגרת המחזור על כנה ולקוות שביישובי השומרון נשמע על פינויים רק בהקשרים חיוביים של פינוי פסולת למיחזור.