בשבע 460: סכנת הריסה

בית בבעלות יהודית בפקיעין הוצת לפני ארבעה חודשים ונשרף כליל. כעת המועצה טוענת כי הבית מהווה מפגע בטיחותי.

הלל גרשוני, בשבע , ט"ז באלול תשע"א

תנועת 'רגבים', העוסקת בחיזוק האחיזה היהודית בנגב ובגליל, פועלת בימים האחרונים במטרה למנוע הריסה של בית יהודי עתיק בפקיעין, המקום שממנו לא פסקה התיישבות יהודית בכל תקופת הגלות. הבית נמצא בבעלותו של אשר חזן, שקנה אותו לפני כ-16 שנה מיהודי שנולד בו עוד בשנת תרע"ז.

חזן כעת כבר אינו גר בבית, אך מקפיד לבקר בו מדי יום. לפני כארבעה חודשים הוצת הבית ונשרף כליל, וכעת קיבל חזן מכתב מהמועצה שהבית מהווה מפגע בטיחותי, ועליו לדאוג לשיפוצו או להריסתו. הבית נמצא בסמיכות ל'חילווה', בית תפילה דרוזי, והווקף הדרוזי שמתכנן במקום מגרש גדול קנה את כל הבתים באזור, מלבד את זה של חזן.
בפרעות שהתקיימו בפקיעין לפני כארבע שנים, שפרצו בעקבות הצת אנטנה סלולרית במקום וכניסת כוחות משטרה, הוצתו כמה בתים יהודיים, ולמעשה פסקה ההתיישבות היהודית במקום

"לפני כמה חודשים ניגש אליי השיח' של החילווה", מספר חזן, "הוא ביקש לקנות את הבית בשביל לעשות רחבה במקום, והציע סכום של מאה אלף ש"ח. אמרתי לו שאין סיכוי שבעד סכום כזה אמכור לו את הבית". חזן משער שאולי ידם של השייח'ים במעל. "הלוואי שאצלנו היה כמו אצלם, שהם נותנים לאנשי הדת הרבה כבוד. יכול להיות שהם רמזו שהבית של היהודי ההוא עושה בעיות, ושצריך לטפל בו. אולי אפילו נתנו כמה שקלים לאיזה נער טיפש שיעשה את זה".

בפרעות שהתקיימו בפקיעין לפני כארבע שנים, שפרצו בעקבות הצת אנטנה סלולרית במקום וכניסת כוחות משטרה, הוצתו כמה בתים יהודיים, ולמעשה פסקה ההתיישבות היהודית במקום. גם הבית של חזן ניזוק במהומות, אך לא באורח קשה מאוד. בהצתה האחרונה הבית נשרף מן היסוד. "הזכוכיות נמסו, אפילו הבטון בתקרה התעקם", מספר חזן. עלות שיפוץ הבית היא 300 אלף ש"ח, והדבר מעל ליכולותיו של חזן. מס רכוש אינם מוכנים לשאת בעלויות השיפוץ אלא אם המשטרה תכיר בשריפה כמעשה על רקע לאומני, אך המשטרה מגדירה זאת כסכסוך בין שכנים. "אמרתי להם, אם זה סכסוך, בסדר, תמצאו את האשמים. אבל הם אמרו שיש סיכום עם הדרוזים שהם לא יבצעו מעצרים והדרוזים לא יעשו מהומות".

"עוד מעט יתחילו הגשמים, ואני לא יודע אם הבית יחזיק מעמד", אומר חזן, "אבל זה בית עם היסטוריה יהודית של 2,000 שנה; לאחרונה גם גיליתי שיש מהבית מנהרה לכיוון בית הכנסת העתיק במקום. פשוט כואב הלב שהוא ייהרס. לא באתי לכפר כדי לעשות מהומות, לא התנכלתי לאף אחד, לא רבתי עם אף אחד. עשיתי הרבה כבוד לדרוזים, באתי לחתונות שלהם, הייתי משתתף בלוויות, מנחם את כולם".

מאיר דויטש מעמותת רגבים אומר כי בכוונת העמותה לפנות למשטרה ולראות מה קרה לתלונות שהגיש חזן במשטרה, ומדוע לא נחקרו חשודים בהצתה. כמו כן בכוונתם לדרוש מהמשטרה להכיר באירוע כלאומני, שכן הבתים היחידים שנשרפו זה בתים של יהודים. "כל הסיפור של פקיעין הוא עצוב מאוד", אומר דויטש, "3,000 שנה היו שם יהודים, ודווקא תחת שלטון ישראלי יהודים לא מצליחים לחיות שם".