בשבע 461: קוראים כותבים

מכתבים למערכת על עניינים שעל סדר היום

בשבע , כ"ג באלול תשע"א

דיור בר השגה? ביו"ש

מעודד מהצלחתו להוציא מאות אלפי אנשים לרחובות, ינסה השמאל הישראלי בבחירות הבאות ללכת על הקמפיין "דיור בר השגה לכל". זהו מסר שיש לו עכשיו תהודה חיובית בחברה הישראלית והוא לא מתקשר ישירות למסרים מדיניים בעייתיים.

נראה שהצלחתם נובעת ממצוקה אמיתית של אנשים צעירים, שרוצים לגור במרכז הארץ ואין להם את היכולות הכלכליות לכך. האם היישובים ביש"ע, היושבים במרכז הארץ, ירימו את הכפפה וימצאו פתרונות למצוקה זאת, בשם הצדק החברתי?

ביישוב שבו אני גר, נריה, נמכרו בזמנו בתים במחירים מצחיקים של 150 אלף עד 250 אלף שקלים. בתים אלו הוקמו על ידי שר השיכון אריק שרון במגמה להביא ליישוב זוגות צעירים שאין להם יכולת כלכלית לממן משכנתא גבוהה. חומרי הבנייה היו זולים והפיתוח הסביבתי היה בסיסי ביותר.

כיום גרים אנשים בבתים הללו ואף הרחיבו אותם, אך בלי מועקת משכנתא מטורפת. כדאי כבר עכשיו שמוסדות התנועה המיישבת 'אמנה' ומועצת יש"ע, יתעוררו ויקדימו ויובילו הם את הקמפיין הנ"ל. כל יישוב שיש לו אישורי בנייה יתרום משטחו כמה עשרות או מאות יחידות דיור זולות, וכך אפשר יהיה לרכוש בלא יותר מ-500 אלף שקלים דירה במרכז הארץ. בסופו של דבר, יהיה הדבר לטובה גם לאלו שכבר מבוססים ביישובים.

מנחם לוי, נריה

ציוני דתי או דתי לאומי?

(בתגובה לשאלת השבוע, גיליון 460)

ידועה הבדיחה שהיום, בעידן האינטרנט, כשלמישהו יש שאלה הלכתית, הוא יכול פשוט לכתוב את התשובה שהוא מבקש וכבר ימצא רב שמתיר זאת. לצערנו דברים אלו מתרחשים במציאות.

בסוף תשובתה לשאלה על שירת הנשים בצה"ל פונה הגב' מיכל נגן לרבני ישיבות ההסדר ומבקשת מהם למצוא פתרון הלכתי שיאפשר לחיילים הדתיים לשמוע שירת נשים.

אולי סירובם פוגע בשיח ובקשר עם החילונים, אולם זו בדיוק הנקודה: האם אני ציוני ואם זה מסתדר אז גם דתי, או דתי לפני שאני ציוני?

אפשר למצוא היתרים לכל דבר, אולם אנו מחפשים את הלכתחילה ואת "מה באמת הקב"ה רוצה ממני?". ורק כשעם ישראל נאמן לתורה הקדושה ומוסר עליה את הנפש, הוא יכול להיות אור לגויים, להשפיע קדושה ולקרב רחוקים.

אילה סוכי, גבעת רונן

ראש ישיבת עתניאל, הרב בני קלמנזון, מבקש להבהיר כי בניגוד למה שפורסם בגיליון 460 משבוע שעבר, הצוערים תלמידי ישיבת עתניאל לא התנצלו בפני המפקדים על החלטתם לצאת מהאירוע שהושמעה בו שירת נשים.

הכתב יואל יעקובי מבקש לציין כי למרות שמהכתבה משתמע כי הטענה שחלק מהעולים תושבי נצרת עילית אינם יהודים נאמרה על ידי דוברת העירייה אורנה בוחבוט, הרי שהמשפט הזה לא נאמר על ידה.