בשבע 461: סיוע אמריקני

מיכאל פרוזנסקי הוא זמר אמריקני לא מספיק מוכר בארץ וחבל, כי אלבומו המהוקצע מוכיח שהוא יודע לעשות מוסיקה עם הרבה קצב

אמציה האיתן , כ"ג באלול תשע"א

MP3,  מיכאל פרוזנסקי

חודש אלול הוא זמן אידיאלי לחזרה בתשובה, וכבר הרמב"ם לימדנו ששלב הכרחי בתהליך הוא הווידוי. אז הנה אני מנצל במה זו כדי להתוודות – אינני זוכר כלל את השם מיכאל פרוזנסקי. לא זכור לי שנתקלתי באלבום שלו, איני מצליח לפזם שיר שלו, ונדמה לי שגם לא כתבתי עליו כאן במדור.

לאחר כל זה, ברור שכשנתקלתי באלבום שהשם המוזר שלו הוא MP3  לא ממש מיהרתי להאזין לו, והוא הורד אחר כבוד למקום לא ריאלי בערימת האלבומים החדשים. לאחר ששלושה אלבומים מראשית הערימה נפסלו על ידי כבר בהשמעה ראשונה (בעינויים לא תצליחו להוציא ממני באיזה אלבומים מדובר, בכל זאת אנחנו בחודש אלול), החלטתי לנסות משהו חדש שעוד לא נתקלתי בו, וכך הגעתי לאלבומו של פרוזנסקי. השם המקורי של האלבום לא נובע מהפורמט שהשירים צרובים בו, אלא משילוב מתוחכם של ראשי התיבות של שמו, והמספר 3 שמציין כי זה הוא הדיסק השלישי היוצא מתחת ידיו. את התיחכום הזה הוא הפעיל כבר באלבום הקודם הנקרא בשם 'פרוזבול' – שילוב של שמו עם שנת השמיטה שבה יצא הדיסק השני שלו.

אם עדיין לא השתכנעתם שמדובר באמריקני מבטן ומלידה, אתם מוזמנים לצפות באחד משני הסרטונים המשולבים באלבום – You're Watching Me – ולראות את נפילת מגדלי התאומים, דגל ארצות הברית, ועוד סממנים אחרים שממקמים את היוצר על מפת העולם. העובדה הזו לא ממעיטה מאומה מהיכולת המוסיקלית של פרוזנסקי, וגם לא מההשקעה האיכותית של יוצרים מוכרים באלבום. חברת אדרת המוציאה את הדיסק ידועה כמקצוענית בתחום, ושמות כמו איצי וולדנר, ברוך לוין, יענקי בריסקמן ואלי לאופר יכולים רק לעשות טוב לאיכות המוסיקלית. ואכן, התוצאה מצדיקה את ההשקעה הרבה. פרוזנסקי מתגלה (לפחות בשבילי) כבעל קול מצוין, העיבודים ברמה גבוהה מאוד והשירים פשוט נהדרים. אין פה תחכום גדול בבחירת המילים. רובן מוכרות לנו מעשרות שירים אחרים – 'שומר ישראל', 'פיה פתחה', 'עם כל זה אחכה לו', ואפילו – 'וראה בנים לבניך'. אבל המנגינות והביצוע בהחלט עושים את ההבדל. השירים השמחים מצליחים ליצור את הקצב ומצב הרוח המתאים, והשקטים נוגעים בנשמה, בתנאי שאתם גם מבינים אנגלית.

כששומעים את 'מי בן שיח שושן חוחים' אפשר ממש לדמיין את החתן והכלה מגיעים בליווי ההורים משני הצדדים, כולם מעונבים, כיאה לחתונה אמריקאית סטנדרטית, ופרוזנסקי מפליא בקולו, כשהסבתות משני הצדדים מנגבות דמעה בהתרגשות. לחתונה של בתי אולי לא הייתי מבקש ממנו את השיר הזה לחופה, אבל בכיף הייתי מזמין כמה מהשירים הקצביים לריקודים. שמח, הוא יודע לעשות.

seret@etrog.tv