בשבע 462: ממשיך בתנופה

בנצי ליברמן, שמונה למנהל רשות מקרקעי ישראל מסכם את הישגיה של מינהלת 'תנופה' שבראשה עמד.

עפרה לקס, בשבע , א' בתשרי תשע"ב

בנצי ליברמן לא מפחד. שני קודמיו במינהלת סל"ע סיימו את תפקידם בכעס גדול ודו צדדי. ציבור המגורשים זעם עליהם, ואילו להם היו רגשות קשים כלפי מי שהיו אמורים להושיט להם יד. התקופה של יונתן בשיא וצביה שמעון גם לא התאפיינה בהשגת תוצאות מרחיקות לכת עבור המגורשים, אם לדבר בלשון המעטה. ליברמן, שעובדות אלה היו ידועות לו היטב, לא נרתע מכניסה לתפקיד הקשה הזה. הוא נכנס לזירה, שינה את שם המינהלת ל'תנופה', הכניס בעובדים רוח אחרת ובנה עם ציבור המגורשים אמון מחודש. היום, כמעט שנתיים אחרי, הדברים נראים אחרת לגמרי. ליברמן הגיע, אמנם, חמוש במיקום 'נכון' במגזר ואמפתיה גדולה, אבל לאור הניסיון גם אלה לא יכלו לנבא הצלחה.

בשבוע שעבר מונה ליברמן לתפקיד רם יותר ומורכב לא פחות: ראש מינהל מקרקעי ישראל, או בשמו החדש 'רשות מקרקעי ישראל'. ליברמן יצטרך להעביר את הגוף הזה שכינו אותו בין השאר 'מסורבל' ו'חולה' רפורמה מן המסד, הכוללת פיטורים, ניעור פקידים ישנים מתרדמתם ושוב - שינוי 'רוח המפקד', ולנתב אותו במים הסוערים אל עבר גדה בטוחה של שיווק קרקעות במידה נכונה, הוגנת וגם ציונית. הפעם יש גם כרישים שממתינים לו: התפקיד טומן בחובו עוצמה כלכלית לא מעטה והוא נמצא קרוב יותר לכיסאותיהם של הפוליטיקאים, ובל נשכח שעל מצחו מוטבעת החותמת 'מתנחל'. ליברמן, אמרנו, לא מפחד. הוא נכנס לתפקיד כדי לעשות ולהצליח.
ליברמן יצטרך להעביר את הגוף הזה שכינו אותו בין השאר 'מסורבל' ו'חולה' רפורמה מן המסד, הכוללת פיטורים, ניעור פקידים ישנים מתרדמתם ושוב - שינוי 'רוח המפקד'. הפעם יש גם כרישים שממתינים לו

ותודה לאייל גבאי

כשליברמן מתבקש לדבר על סיכומים והצלחות ב'תנופה' הוא מונה, כדבר ראשון, את התפישה ששינה בקרב המערכת הממשלתית. "אחת ההצלחות בעשייה שלי היא העובדה שהטמעתי אצלם ששיקום זה שיתוף פעולה. לא באים מלמעלה למטה. המחשבה צריכה להיות שהאנשים המיוחדים האלה, שעברו את השבר הגדול הזה, יודעים טוב יותר מאיתנו מה נכון. בדרך מחשבה כזאת מגיעים בסוף למטרות ויעדים משותפים".

נכון, התקדמות בסולם התפקידים במערכות המדינה לא תמיד מעידה על הצלחה בתפקיד קודם. אבל אצלו, העובדה שקיבל עכשיו מינוי רם יותר מהווה חותמת לעשייה. ליברמן, ביושרו, אומר שלהצלחה שלו חברו שלושה גורמים מרכזיים שלולא הם הוא לא יכול היה לעמוד באתגר. הראשון מהשלושה הוא דו"ח ועדת החקירה, שהיה מבחינתו 'מניפסט' ו'תוכנית עבודה'. "בלעדיו גם לראש הממשלה היה קשה לעמוד מול האוצר. זה היה מסמך ציבורי שירד לשורש הבעיות הרלוונטיות ויצר תשתית לפתרונות. ראש הממשלה, בטובו, אימץ אותו באופן גורף". הגורם השני, לדבריו, הוא אייל גבאי, מנכ"לו היוצא של משרד ראש הממשלה. לפני מספר ימים, מוכיח ליברמן את דבריו, ערכו אנשי גוש קטיף שבאמציה ערב לכבוד האנשים שסייעו להם, למרות שהם עדיין באמצע הדרך וטרם הגיעו לסופה. יחד עם ליברמן, אורי אריאל, משה גפני ואחרים, הוזמן גם גבאי, שהגיע 'על אזרחי' ואיפשר לעצמו לומר את אשר על ליבו. גבאי העיד שבזמן הגירוש מהגוש וצפון השומרון הוא שימש כמנהל החברות הממשלתיות, וכשהבין מה עתיד לקרות ליישובים ליבו נחמץ. הוא סיפר כי כל משפחתו השתתפה ב"פעולות הרלוונטיות" נגד הגירוש, אך הוא היה מנוע מתוקף תפקידו. כששמע על מצב העקורים הוא דמע ממש וחשב איך יוכל לסייע לאנשים האלה ולמחוק את מה שעשתה המדינה. "כשנכנסתי לתפקיד", אומר ליברמן, "גבאי הבטיח לי שנילחם יחד מול משרדי הממשלה, נהפוך אותם על הראש ונרוקן להם את הכיסים". ליברמן מציין שהוא התנה עם גבאי את כניסתו לתפקיד בהשגת סכום מסוים לטובת העקורים וטיפול בהם. אם לא, אמר, אין טעם בכלל להתחיל. גבאי בדק ואמר שאין סיכוי להוציא מן האוצר סכום שכזה "אבל בסופו של דבר השגנו פי אחד וחצי מהסכום ההוא".

את הגורם השלישי הוא מונה כשיתוף הפעולה עם המנהיגות של המגורשים, שגם הם זוכים ממנו למילים חמות. "המנהיגות הזאת היא לא פחות מענקית. על גבה קיימת הצריבה הבלתי אפשרית של העקירה והם משקמים לא רק את משפחתם הפרטית אלא מביטים קדימה עבור כולם. הם שוקלים ונלחמים ומסכימים לפעמים לצעדים, גם אם הם יחטפו מהאנשים. אפשר לשאול בשביל מה להם? ובכל זאת הם ממשיכים ועושים".

לצד קידום משמעותי בהסכמי ההעתקה ובניית הקבע, והצלחה לחבר גם את המגזרים הכועסים ביותר לשולחן המשא ומתן, ליברמן מונה כמה מההישגים שלו, שהעבודה המאומצת עליהם הסתיימה לאחרונה. הראשון הוא מתן תוספת כסף לבניית הבית ממש, "למרות שהוועדה אמרה לא לעשות זאת". השני הוא תוספת כספית עבור הרכוש שנהרס. מי לא זוכר את עוגמת הנפש של אחסון הרכוש במכולות, שגרם לנזקים כספיים ורגשיים עצומים. "דאגנו לפיצוי נוסף עבור הרכוש, אותו יקבלו האנשים באופן נורמטיבי, בלי צורך להוכיח, כדי שלא יתביישו". ליברמן מדבר גם על תוספות משמעותיות לבעלי העסקים ולחקלאים, על הורדת עלויות המגרשים בחבל לכיש, על מערכת שלמה של מבני ציבור חדשים החל ממעון, דרך מועדון חברים ובית כנסת ועד למוסדות מוכרים כמו, למשל, ישיבת 'ימית' באשדוד. הבנייה, אומר ליברמן, לא תמיד מתקדמת בקצב הראוי, משום שמדובר במשרדים ממשלתיים, "אבל זה יהיה. בנייתם של מבני הציבור היא מהלך בלתי הפיך". ליברמן שמח על כך לא רק משום שהוא מנהל שהצליח לקדם עניינים אלא מתוך אהדה למה שהיה בגוש. "מבני הציבור שנבנים עכשיו, יעמדו על תילם לדורות ויביאו את רוח גוש קטיף שהיתה שם אל הציבור".

ליברמן מדבר גם על סיוע לחלק המתקשה של המפונים, האחוז ההוא שהוועדה ומנהיגי העקורים עצמם התחבטו כיצד אפשר לעזור לו. מדובר באלה שכספי הפיצויים שלהם נבלעו במימון השוטף של החיים, או שמראש קיבלו פיצוי נמוך ואין באפשרותם לבנות את בתי הקבע. אלה, כך נקבע, יוכלו להציב על המגרש שלהם קראווילה שתשופץ על חשבון המדינה. "בית יש להם, ואפשר לחיות בקראווילה משופצת גם 20 שנה".

ליברמן מוסיף ומדבר על בנייה מרוכזת, שורה של מאמנים אישיים ויועצים כלכליים העומדים לרשות האנשים האלה, ולכל מי שזקוק לעצה טובה של מומחה. "אנחנו מדברים עם אנשים, לא עם סטטיסטיקה. אם יהיה עוד אדם אחד אחרון שאין לו בית, אני אצטער עליו".

נקודת השיא בעיניו של ליברמן היא הסכם סיום תביעות שעליו חתמו נציגי קהילות מתיישבי גוש קטיף לפני חודשיים. ההסכם, שבו מודים ראשי הקהילות למי שפעל למענם, מבטיח שהקהילות לא יפנו עוד בבקשות פיצויים. זאת במקביל לשורה של החלטות ממשלה ותיקוני חוק, שחלקן הוזכרו לעיל. תיקוני החקיקה נחתמו ביום האחרון לפני הפגרה, ויו"ר הכנסת רובי ריבלין האריך את שעות הדיונים כדי להעביר אותו. "המסמך הוא נקודת מפנה חשובה. זה לומר לאנשים: זה מה שיש לכם ועם זה תבנו את עתידכם. זו נקודה חשובה בהשלמה הפנימית של האנשים לצורך שיקום".

המלאכה עוד לא הסתיימה

זוכרים את אהוד אולמרט? ממשלתו החליטה לסגור את מינהלת 'סל"ע' בסוף שנת 2009 ויהי מה. עם כניסתו לתפקיד ביטל ראש הממשלה בנימין נתניהו את ההחלטה והאריך את קיומה של המינהלת לזמן בלתי מוגבל. במסגרת הסכם סיום התביעות נקבע כי תאריך היעד לסגירה הוא אמצע 2013, כשמאותו הרגע נושאי הטיפול יוכפפו למשרדים הרלוונטיים: ענייני החינוך יטופלו על ידי משרד החינוך, נושאי דיור יטופלו במשרד השיכון וכן הלאה. ליברמן יודע שכשזה יקרה המציאות לא תהיה פשוטה, משום שלא תהיה אישיות אחת 'משוגעת לדבר' שמנדנדת לפקידים ובעיקר מכירה את התמונה כולה. אבל, הוא אומר, לא נותרה הרבה ברירה. "האוצר כבר השתגע מהכסף הנוסף. הם אמרו שכל עוד המנהלה קיימת יוצאים עוד ועוד כספים. בסך הכל ראש הממשלה האריך את קיומה של המינהלת בארבע וחצי שנים ונתן לנו יד חופשית. מגיעה לו מילה טובה על כך".

ואולם, ליברמן לא עוסק רק בתודות ובזרי פרחים. היעדים לשנה וחצי שנותרו, ברורים לו מאוד. "צריך לקדם את הכנסת כספי הפיצויים לחשבונות של האנשים, כי זו פרוצדורה לא פשוטה; וצריך לבדוק איפה נמצאים החסמים של ההעתקות הקהילתיות". נכון להיום, הוא אומר, 35 אחוזים מן העקורים יושבים בבתי הקבע שלהם ומינהלת תנופה צריכה עכשיו לעסוק ב'באר גנים' שבניצן ובלכיש. "ואנשים טובים נמצאים שם כדי לעשות את זה".

לגבי זהות מחליפו - העניין עוד לא נסגר. את השם שנמצא על הפרק ליברמן לא מוכן להסגיר, אבל מעיד עליו שהוא "איש מתאים במאה אחוז, שמקובל על המתיישבים. אני מקווה שהוא אכן ימונה".

ליברמן מדבר בהתלהבות על התפקיד, על העשייה, על האנשים שפגש ועל המשימות שנותרו, אבל הוא הולך. "אני מודה לקב"ה על הזכות שנפלה בחלקי לעבוד עם אנשי הגוש וללוותם בדרך כדי להחזירם לחיים ומתוך כך לתרומה לעם. אני לא עוזב בלב שלם כי המלאכה לא הסתיימה, והמחויבות המוסרית של המדינה, ואני חש שגם שלי כמי שהיה יו"ר מועצת יש"ע, עוד קיימת". כשליברמן רוצה להסביר חזרה לחיים מה היא, הוא מביא את מילותיה החמות של ראש מועצה אזורית בני שמעון, סיגל מורן, שסיפרה שבעבר היא מאוד לא אהבה מתנחלים, והיום, אחרי שמתגוררות בתחומה משפחות רבות של מגורשים ובונות בה את בתי הקבע שלהן היא מעידה שיש לה ולציבור הזה שיתוף אינטרסים מלא.

הפומפה של ליברמן
האוצר כבר השתגע מהכסף הנוסף. הם אמרו שכל עוד המנהלה קיימת יוצאים עוד ועוד כספים. בסך הכל ראש הממשלה האריך את קיומה של המינהלת בארבע וחצי שנים ונתן לנו יד חופשית. מגיעה לו מילה טובה על כך

רשות מקרקעי ישראל שאתה נכנס לנהל אותה כונתה לא אחת בשלל כינויים לא מחמיאים. אינך חושש להיכנס לתפקיד?

"ודאי שישנן חששות, זה אתגר עצום ולדעתי משימה לאומית. אשתדל לקבל כוחות נפש והרבה סייעתא דשמייא בתפקיד".

לפני כחודשיים עזב ירון ביבי את תפקידו כראש מינהל מקרקעי ישראל. ועל אף שלא היה צורך חוקי בכך, הוקמה ועדת איתור, שבראשה עמד אייל גבאי. הוועדה הוקמה כדי למצוא איש מתאים, שיהיה נחוש דיו לבצע את הרפורמות וגם יוכל לקדם את הנושאים הבוערים שעל הפרק, וכדי שמינויו יהיה נקי מה', מישראל ומהתקשורת.

פירסומי הוועדה על כך שהיא מחפשת אדם לאיוש התפקיד הובילו לפנייתם של 18 מועמדים. ליברמן ועו"ד עזרי לוי נמצאו ראויים, וראש הממשלה, שר האוצר ושר השיכון מצאו את ליברמן ראוי יותר. "לא היו שום קיצורי דרך", ליברמן מזים פרסומים לא נכונים, "לא הוצנחתי מלמעלה, עשיתי את כל הדרך".

ליברמן, נזכיר, הוא עו"ד המתמחה בנדל"ן, עסק 11 שנים בתחום והיה מעורב ב"עסקאות בהיקפים גדולים". בין כהונתו כיו"ר מועצת יש"ע ועד לעמידתו בראש מינהלת 'תנופה' שימש יועץ לחברת 'קדרן' כשיצאה לדרך עם מיזם הבנייה הגדול של 352 יחידות דיור לציבור הדתי בלוד.

מינהל מקרקעי ישראל הוא גוף גדול ומשמעותי המחזיק 92 אחוזים מקרקעות המדינה. ביכולתו להעלות ולהוריד כלכלה לאומית, לקדם ולפתח אזורים מסוימים ולצ'פר יזמים שונים, אך הוא סובל מבעיות שקיפות.

המינהל מעסיק 700 עובדים. 200 מהם אמורים ללכת הביתה לפי הסכם קיבוצי, ו-60 מינויים מקצועיים אמורים לשוב ולעבוד בו.

ליברמן התמנה לחמש שנים ויהיו לו סמכויות רחבות. אמנם מעליו תשב מועצת מנהלים וממשלה, אבל הוא ינהיג גוף מקצועי שמכין ניירות עמדה ודעתו נשמעת אצל מקבלי ההחלטות.

ליברמן, כאמור, אמור להיות ראש רשות ולא מינהלת. "אבל לא הכותרת עושה את הרפורמה. הגוף הזה נותן שירותים והיום הוא עושה את זה גרוע. הרפורמה אמורה לייצר שינויים מבניים, אירגוניים ופרסונליים ולהפוך לאירגון שירותי יעיל כדי לעסוק בתכני הליבה: ניהול משק הקרקעות בצורה לאומית".

אגב קרקעות ולאום - כל מי שציפה שליברמן יוכל לגאול את יהודה ושומרון מהקיפאון, לנער את המאחזים ולהביא קצת פיגומים לנוף, יכול להתאכזב בשקט. הקרקעות הללו אינן נמצאות בכפיפות לרשות שלו.

ולמרות האמור, העובדה שהמתנחל מהשומרון, שיש האומרים שיש לו אוזן כרויה אצל נתניהו, נכנס לתפקיד, היא צפרדע לא קטנה לבליעה עבור גופים ומוסדות שונים. אלה רק מחכים להכרזה, התבטאות או קריאת כיוון של ליברמן, כדי לבג"ץ אותו או סתם להרעיש עליו עולמות ומיקרופונים. ויש שכבר התחילו לפעול בכיוון. מן הטעם הזה ומהטעם של "תנו לי לעבוד ולא סתם להכריז ותראיינו אותי עוד שלוש שנים על דברים שפעלתי", הוא מעדיף שלא להרחיב על הבאות.

ובכל זאת לסוגייה אחת, אקטואלית, הוא כן מוכן להתייחס, והיא מצוקת הדיור. "אין ספק שהרשות, בהיותה הגוף המשווק הגדול ביותר של קרקעות המדינה יש לה אפשרות לשחרר כמה שיותר קרקעות לנדל"ן ובאופן מיידי. תיקון כזה או הקלה כזאת אינם מספיקים. מה שהכי משפיע בכלכלה זו הצפה. כמובן שצריך להיזהר לא לשבור את השוק ואת הקבלנים". העשייה, אומר ליברמן, כבר החלה לפני שנתיים. קודמו בתפקיד ושר השיכון עבדו על הנושא במרץ.

האם ריצת אמוק להפשרת ושיווק קרקעות לא יכולה לפגוע בריאות ירוקות, למשל?

"לא יכולה להיות פגיעה, משום שלא מדובר בשינוי תוכניות מתאר, אלא בהוצאת תוכניות שתקועות במקומות שונים בגלל שטויות. כמו שחוק הווד"לים לא פוגע בריאות ירוקות, אלא מביא לכך שבמקום שתוכנית תהיה תקועה שלוש שנים, היא תשוחרר כעבור שנה".

ואם מדובר על הסרת חסמים - זו הרי העבודה שליברמן עושה בשנתיים האחרונות: מסתובב עם פומפה בין משרדי הממשלה ומשחרר מכשולי אמת או דמה, שנולדו בחסות הביורוקרטיה. "גם בתפקיד הזה מדובר במשרד האוצר ומשרד המשפטים, זה אותו מטבח, אני מכיר אותו היטב, שם הייתי בתקופה האחרונה".

לגבי יעדים אחרים, דחופים באותה מידה ומסקרנים אפילו יותר משום שהם קשורים באופי הלאומי של המדינה, נצטרך להתאזר בסבלנות ולחכות לראיון סיכום מחצית הדרך, שייערך, בלי נדר בעוד כשלוש שנים. אנחנו כבר רשמנו ביומן.

ofralax@gmail.com