בשבע 462: שאלת השבוע

האם נאום אובמה באו"ם מסמן מפנה חיובי ביחסי הממשל בארה"ב לממשלת נתניהו?

עורך: ירעם נתניהו, בשבע , א' בתשרי תשע"ב

אובמה אינו עוין | ד"ר יהודה בן מאיר, סגן שר החוץ לשעבר

איני סבור שהנאום מסמן מפנה ניכר, כי אני, בניגוד לחבריי ביהודה ושומרון ובעיקר במועצת יש"ע, מעולם לא סברתי שאובמה הוא נשיא עוין למדינת ישראל. אני חולק על לימור לבנת שאמרה שהוא הכי עוין, ועל דני דנון שערך הפגנות מול השגרירות האמריקנית. מאז תחילת כהונתו, המדיניות של אובמה היא פרו-ישראלית מובהקת, וזה מתבטא בשלושה דברים עיקריים:

ראשית, שיתוף פעולה ביטחוני. כל מי שעוסק בתחום הזה מעיד על כך ואין חולק על כך ששיתוף הפעולה הביטחוני והמודיעיני הגיע לדרגה שלא היתה כמותה מעולם, גם בימים של הנשיא גורג' בוש. אובמה נתן את ההוראה הזו.

שנית, תמיכה כלכלית. על אף הבעיה הכלכליות הקשות הוא שמר על הסיוע הכלכלי המסיבי לישראל, והוא אמר שימשיך לשמור עליו. הוא גם יזם תוספת של 250 מיליון דולר כדי לאפשר לישראל להגביר את ייצור כיפת הברזל.

ושלישית, תמיכה בלתי מסויגת בכל פורום בינלאומי ובכל נושא. ראינו זאת בדו"ח גולדסטון שארה"ב הצביעה נגד יישומו, וראינו זאת בגיבוי מוחלט בסוכנות לאנרגיה גרעינית, שם הערבים רצו לדון בגרעיני הישראלי. רק לפני כמה חודשים הטילה ארה"ב וטו במועצת הביטחון נגד גינוי ההתנחלויות.

בעניין הנאום שלו: בכל נאום יש דגשים כאלה ואחרים, ותלוי אל מי הוא נאמר והיכן. אני שמעתי את הנאום שלו בקהיר, ואחר כך ביקרו אותו כי הוא לא הזכיר את הקשר של העם היהודי למולדת שלנו. אבל מנגד, הוא כן הדגיש שהברית בין ישראל וארה"ב לא ניתנת לשבירה, וזה העיקר.

בנאומו אל מול מועצת הביטחון אין שינוי בגישה העקרונית כלפי ישראל, אלא מדובר בסגנון חד יותר שבא לשקף את הקרע מול אבו מאזן והתנהגותו. זה היה מעין נאום עונש לאבו מאזן, כי בארה"ב יש כעס גדול כלפי הפלשתינים. ארה"ב משקיעה בהם כסף רב, ואילו אבו מאזן מעמיד אותה במצב לא נעים ומצפצף עליה.

 

'חיבוק' במקום עימות | פרופ' איתן גלבוע, אוניברסיטת בר אילן

כבר כמעט שנתיים וחצי, מאז נכנס לבית הלבן, אנו מכירים את השקפת עולמו של אובמה ואת תרגומה למציאות. הנאום באו"ם הוא חריג אל מול הצעדים שנקט עד כה, ונשאלת השאלה האם הנאום יישאר חריג או יסמן מפנה. התשובה היא שהדבר תלוי בגורמים רבים. השנה הקרובה היא שנת הבחירות בארה"ב, וצפוי המשך הקו שננקט בנאום, במינון כזה או אחר. אבל אם אובמה ייבחר לתקופת כהונה שנייה אי אפשר יהיה לחזות אם הוא יאמץ את הקו הזה גם כמגמה קבועה.

אובמה מעוניין להביא להסדר ישראלי-פלשתיני וישראלי-ערבי, והאסטרטגיה שבה נקט עד כה לא הובילה לתוצאות. לכן ייתכן שהנאום באו"ם אכן מתווה דרך חדשה בשל הסיבה הזאת, ולא רק עקב שיקולי בחירות.

הקו המנחה באסטרטגיה של אובמה היה להתרחק מהעמדה הישראלית, ואפילו ליצור מחלוקת כלשהי עם ישראל, כדי לפייס את העולם הערבי ולהקנות לארה"ב מעמד חזק יותר של מתווך הוגן. הגישה הזו נכשלה, ואובמה אולי מבין כעת שצריך לשנות את הדרך, ודווקא לעבוד יותר בשיתוף פעולה עם ישראל, 'לחבק' את נתניהו ולהפסיק להתעמת עימו.

אובמה הוכיח שהוא מנהיג פרגמטי, וכבר כמה פעמים כופף את האידיאולוגיות שלו בענייני פנים ובענייני חוץ. למשל, הוא התפשר בנושא ביטוח הבריאות ובנושא שיקום הכלכלה האמריקנית. וכיוון שהוא מנהיג פרגמטי שמנסה ללכת עם מה שאפשר, אני מעריך שהוא מצפה מישראל ומהפלשתינים שיהיו פרגמטיים ושלא יתבצרו בעמדותיהם.

שינוי טקטי בלבד | יורם אטינגר, מומחה ליחסי ישראל-ארה"ב

השורה התחתונה בנאום אובמה היא שנמר לעולם לא משנה חברבורותיו. כלומר, אובמה לא באמת שינה את האסטרטגיה שלו, אלא רק את הטקטיקה.

אי שינוי האסטרטגיה ניכר בנאום אובמה ביחסו לפלשתינים "כמבחן למדיניות החוץ האמריקנית", כדבריו. דהיינו, הנושא הפלשתיני ניצב בראש סדר העדיפויות של אמריקה, ומי שסבור כך, לא פלא שהוא לוחץ על ישראל. קל יותר ללחוץ על משטר דמוקרטי מאשר על משטר דיקטטורי.

כמו כן, בנאומו הוא אמר מפורשות שכשיתחדש המשא ומתן הוא יכלול את הפליטים ואת ירושלים. ולדברים שהוא אמר אין פירוש אחר מאשר זכות השיבה וחלוקת ירושלים.

עוד דבר, והוא החמור מכל, הוא העובדה שאובמה כרך את ישראל והפלשתינים יחד. הוא כרך את אש"ף, אב-טיפוס לארגון טרור, עם ישראל – אב-טיפוס ללוחמה בטרור.

עד כאן ראינו את האסטרטגיה בנאומו. ברמת הטקטיקה אובמה כן דיבר על כך שהפלשתינים מחנכים לשנאת ישראל ושאנו מוקפים אויבים וכדומה. אבל צריך להבין שבראש ובראשונה דיבר אובמה לציבור בוחריו, ולכן הוא נקט בטקטיקה הזו. כמה ימים לפני נאומו התפרסם סקר דעת קהל, ולפיו התמיכה בישראל גואה וחוצה קווים דתיים, מפלגתיים, כלכליים וגילאיים, ובעיקר בקרב המגזר העצמאי. זהו המגזר החשוב ביותר במערכת הבחירות, כי הם לא רפובליקנים ולא דמוקרטים, ואובמה מבין זאת.

 

תשובות הגולשים

 

הקול היהודי מדבר

נאום אובמה, שהגיע רק לאחר ארבעה חודשים מהנאום הקודם בו האשים את ישראל כסרבנית שלום שלא עושה מספיק להקל על סבלם של הפלשתינים, מלמד אותנו עד כמה אנו נשענים על משענת קנה רצוץ. ברור לכל בר דעת שבגלל עננת הבחירות בארה"ב באופק המתקרב ממשל אובמה משנה את קולו. אולם אם ח"ו מילים של רהב יסמאו את עיני יהדות ארה"ב ושוב יתרמו לקמפיין של אובמה מיליוני דולרים, ויבחרו בו, יממה לאחר הבחירות תשמעו את 'חוסיין' אובמה מדבר ולא את 'ליברמן' אובמה. לא נותר לנו לקראת יום הדין לקוות ולהתפלל למפנה חיובי מבורא עולם ולביאת גואל.

אביב מימון, נתיבות

לעמוד על שלנו

נאומו של אובמה אינו מסמל שום דבר חיובי. אנחנו רק צריכים לפקוח את עינינו ולראות שהאיש וחבר מרעיו שונאי ישראל מושבעים. עם זאת, אני חושב שאיננו צריכים לספור כל מילה שיוצאת מפיו. יש לזכור כי פעמים רבות עמדו ראשי הממשלה לדורותיהם במקרים כאלו ואחרים ויצאו כשידם על העליונה, כדוגמת חיים הרצוג שלעיני כולם קרע את החלטת האו"ם מבלי להניד עפעף. חושבני כי אם נביט אל שורשינו המפוארים נוכל לעמוד בגבורה גם מול נאומו של אובמה ומול החלטת האו"ם. אנו בהחלט צריכים לצעוד בראש מורם כבני אברהם, יצחק ויעקב.

נתנאל יעקבי, אלעד