בשבע 462: לא ויתר על אף יהודי

הרב שלום בער ליפשיץ, מייסד 'יד לאחים' שנפטר לפני שבוע, התפרסם בעיקר בזכות מבצעי החילוץ הנועזים של ארגונו מכפרים ערביים.

תגיות: יד לאחים
דודו כהן, בשבע , א' בתשרי תשע"ב

לפני יותר מ-60 שנה, במהלך שיעורו של הרב יוסף שלמה כהנמן, ראש ישיבת פוניבז', התפרץ למקום מדריך עולים דתי ממחנה העולים של עולי תימן, שהגיעו אך לא מזמן. הוא סיפר לרב ולתלמידיו ששלטונות המדינה מעבירים את ילדי תימן על דתם, מנסים להחדיר בהם רוח 'חופשית' וגוזזים את פאותיהם. הרב כהנמן שמע זאת, הזדעזע וקבע שאי אפשר לעמוד מנגד. "מי מוכן לסגור את הגמרא, להיכנס למחנות העולים ולהציל את הילדים?", שאל. שתיקה השתררה בקרב תלמידי הישיבה. ואז קם בחור צנום עם מבטא רוסי, שלום בער ליפשיץ, והתנדב למשימה. אחריו קמו שני תלמידים נוספים: הרב שלמה נח קרול זצ"ל, אשר לימים נתמנה לרבה של חמד, והרב יצחק יעקובוביץ, לימים רבה הראשי של הרצליה. אותה חבורה, שזכתה עד מהרה לשם 'חברי פעילי המחנה התורתי', ובהמשך ל'ארגון הפעילים יד לאחים', הסתננה למחנות העולים, הביאה ילדים תימנים על מנת לחנך אותם בישיבה על דעת הוריהם, והתמודדה לא פעם עם התנגדות המשטרה והממסד. באותם ימים היו משרדי הארגון, כולל הניירת ותכנוני הפעולה, בחדריהם שבישיבת פוניבז'. הפעילות הלכה ותפסה נפח משמעותי, ואספות הנהלת הארגון התקיימו בביתו של רב העיר בני ברק, הרב לנדא זצ"ל. כך למעשה נוסדה התשתית לארגון 'לב לאחים' - מפעל חייו של הרב.

סיפור חייו של הרב שלום בער ליפשיץ זצ"ל, שנפטר לפנות בוקר יום שישי האחרון בגיל 83, הוא גם סיפורו של אחד הארגונים הוותיקים והמוכרים בארץ, 'יד לאחים', אותו ייסד כבר לפני 61 שנים ועמד בראשו עד יום מותו. הוא היה מעורב בכל פרט ופרט בפעילות הארגון, קבע את מדיניותו ובחלק גדול מהמקרים גם ניהל בפועל את מבצעי החילוץ שבהם התפרסם הארגון.

מסורת של מאבק יהודי
לפני מספר חודשים הוא הפיק סידור מיוחד לעולי קווקז, ועקב כל העת אחר התהליך. עשרה ימים בלבד לפני מותו עוד הספיק לשאול בשיחת טלפון את מנכ"ל הארגון, הרב יוסף גנץ: "מה עם הקווקזים? חייבים לדאוג להם"

הרב ליפשיץ, חסיד חב"ד, נולד ברוסיה, ובהיותו בן שמונה עלה ארצה עם הוריו, ר' ישראל לייב וזלטה מאשה. אביו התפרסם כחסיד שהפיץ תורה במחתרת, למרות רדיפות השלטון הקומוניסטי, וסביר להניח שסיפורי העוז, שלא לדבר על העיקשות הבלתי נדלית, חלחלו לתודעתו של שלום בער הצעיר.

בנעוריו למד הרב ליפשיץ בישיבת 'תומכי תמימים', ובהמשך עבר לישיבת פוניבז'. בשנת תש"י (1950) הוא הקים כאמור את 'יד לאחים', שבתחילת הדרך יעדו העיקרי היה סיוע בשמירת הגחלת היהודית בקרב עולים מתימן, מרוקו, לוב, הונגריה, פולין ועוד. בהמשך, עם תחילת העלייה מברית המועצות, הפעילות התמקדה כמובן בעולים החדשים.

עם השנים הלכו והתרחבו פעילויות 'יד לאחים', שכיום מעסיק כ-35 עובדים ועשרות פעילים ברחבי הארץ, למרות שהתשתית הכלכלית לא הגיעה כלל מהמדינה, אלא אך ורק מתרומות. הפעילות כללה הקמת 'ישיבות לעם', הפצת חומרי הסברה בנושאי יהדות בעיקר לאוכלוסיות שנחשבו רחוקות, קליטה רוחנית של עולים חדשים, פעילות נגד כ-100 קהילות של המיסיון הנוצרי, וכמובן סיוע לנשים יהודיות שנישאו לערבים - לעיתים תוך פעולות נועזות לחילוצן מתוך כפרים ערביים. מדי שנה טיפל הארגון בכ-500 מקרים כאלה. חלק נוסף מעבודת הארגון הוקדש לפעילות מונעת ולהסברה כנגד המיסיון, התנועה הרפורמית, בעיות ההתבוללות וכו', על מנת לצמצם מקרים כאלה מראש. בנוסף לכך, התמקדו בארגון ימי עיון וחוגים עבור קבוצות עולים מרוסיה, במטרה לחזק את הזהות היהודית שלהם.

הפעולות הנועזות של פעילי 'יד לאחים' הגיעו בעיקר מ'רוח המפקד' שהכתיב הרב ליפשיץ. בארגון מספרים כי לא פעם נקבעו פעולות מהיום למחר, כאשר הרב הנחה את הפעילים: "מחר בערב יחכו ליד הכפר שתי מכונות (הכינוי שלו למכוניות – ד"כ). אחת תהיה לחילוץ - והשנייה לגיבוי". כשפעילים חדשים נכנסו לארגון, הם השתוממו בתחילה מהמהירות ומהנועזות של הרב ליפשיץ, אבל בהמשך הבינו מהר את הלך הרוח.

הפעילות ב'יד לאחים' מילאה את כל עולמו של הרב, עד שהוא התמסר כל כולו לארגון, והתחתן רק בגיל 35 עם בתו של הרב נחום גולדשמיט זצ"ל, מגדולי חסידות חב"ד. ביחד הם הביאו לעולם חמישה ילדים, מתוכם ארבעה נשואים כיום. שני בניו הם הרב ישראל, אשר נחשב לממשיך דרכו בארגון, והרב שמואל ליפשיץ, מראשי ישיבת 'תומכי תמימים' החב"דית במגדל העמק. חתניו הנשואים לשתי בנותיו הם הרב בנימין קופרמן והרב שלמה חיים פלדמן, ראש ישיבת 'תומכי תמימים' בחולון.

מנהל בלי משכורת

אחד הדברים המעניינים בחייו של הרב ליפשיץ, מלבד הכוח הבלתי נדלה שלו בכל הנוגע להצלת נפשות, היה העובדה שמעולם לא קיבל משכורת מהארגון שהקים. 'יד לאחים' התקיים מכספי תרומות, והרב לא רצה ליהנות מכך. פרנסתו הגיעה לו מתפקידו כרב שכונת הלל ברמת גן, ואת משכורתו הצנועה קיבל מהמועצה הדתית.
בארגון מספרים כי לא פעם נקבעו פעולות מהיום למחר, כאשר הרב הנחה את הפעילים: "מחר בערב יחכו ליד הכפר שתי מכונות (הכינוי שלו למכוניות). אחת תהיה לחילוץ - והשנייה לגיבוי"

אחד המאבקים האחרונים שניהל הרב ליפשיץ נגע לחוק המיסיון. הוא ניסה להרחיב את איסור פעילות המיסיון לא רק בקרב קטינים או תמורת טובות הנאה, כפי שמוגדר כיום בחוק, אלא לשלול לגמרי את פעילות המיסיון הנוצרי בארץ ישראל. הוא ניסה לפעול באמצעים פרלמנטריים, יזם עצומה ונפגש עם רבנים רבים על מנת לקדם את היוזמה, אך בסופו של דבר לא בוצע השינוי בחוק, מסיבות שונות.

ב'יד לאחים' מספרים שהרב לא עשה עניין גדול מהמחלה הקשה שממנה סבל. המחלה תקפה אותו כבר לפני ארבע וחצי שנים, הוא נאלץ לשהות בבידוד למשך תקופה מסוימת, אך כעבור זמן התגבר, חזר לעבודתו ופעל במלוא המרץ. אולם בסביבות פסח האחרון תקפה אותו המחלה שוב, הפעם באגרסיביות רבה יותר. עם זאת, הוא התעקש להמשיך כרגיל - לפחות ככל שניתן. כשהתקשרו אליו ולא היה במשרד אלא בבית, חולה, סיפר: "אני לא במשרד עכשיו, יש איזה עניין בריאותי. בקרוב מאוד אחזור למשרד כדי להמשיך לעבוד".

"ומה עם הקווקזים?"

ואכן, למרות המחלה המשיך להיות מעורה בעבודה, לגבש מדיניות ולממש את היעד של הארגון - לא לוותר על אף יהודי. כך למשל, מספרים בארגון כי מצבם הרוחני הירוד של חלק גדול מעולי קווקז הכאיב לו במיוחד. לפני מספר חודשים הוא הפיק סידור מיוחד לעולי קווקז, דאג לפעילויות תורניות עבורם, ועקב כל העת אחר התהליך. עשרה ימים בלבד לפני מותו עוד הספיק לשאול בשיחת טלפון את מנכ"ל הארגון, הרב יוסף גנץ: "מה עם הקווקזים? מה עם הקווקזים?! חייבים לדאוג להם".

במהלך השבוע שעבר חלה החמרה במצבו של הרב ליפשיץ, ובתום מאבק בדלקת ריאות הוא החזיר את נשמתו לבוראו, בגיל 83. ביום שישי האחרון, בתום מסע לוויה לא קצר שיצא מביתו ברחוב בית שמאי ברמת גן והמשיך לבית הכנסת חב"ד ברחוב עוזיאל (שם כיהן כרב בית הכנסת במשך כ-50 שנה), הוא הוטמן בחלקת חב"ד שבהר הזיתים. עם פטירתו פרסם 'יד לאחים' הודעת אבל כואבת: "כואבים ודואבים אנו מרה עד דכדוכה של נפש את פטירתו של ראש וראשון לעומדים במערכות ההצלה בדורנו, איש מורם מעם הנודע לשם ולתהילה בעוצם מעשיו הנשגבים להצלת בני עדות וגלויות במעברות, במושבים, בריכוזי העולים ובעיירות הפיתוח אשר זדים עמלו לפרוק עדיים מעליהם. את גוו נתן למכים ולחייו למורטים בעומדו כחומה בצורה להוציא יקר מזולל, ומכוחו ומכוח כוחו ניצולו אלפים ורבבות משמד ומטמיעה".

ומה יקרה בארגון ביום שאחרי? פטירת המייסד והיו"ר לא מעוררת חשש במקרה הזה. ב'יד לאחים' מספרים שהרב זצ"ל הותיר את הארגון בידיים נאמנות. בנו, הרב ישראל, ישמש מעתה כראש הארגון, לצד המנכ"ל הוותיק ישראל גנץ. ביחד הם ימשיכו את הפעילות הענפה שהחל הרב ליפשיץ זצ"ל לפני 61 שנים.