בשבע 462: מחדל: מערכת הביטחון הגדירה פיגוע כתאונה – וחזרה בה

מחדל, כך ניתן לתאר את התנהלות צה"ל והמשטרה, לאחר הפיגוע בו נרצחו אשר פלמר ובנו יהונתן הי"ד, לאחר שמחבלים יידו אבנים למכוניתם.

חגי הוברמן, בשבע , א' בתשרי תשע"ב

ביום שישי, אחרי הרצח, מיהר דובר צה"ל לפרסם הודעה, שלא היה כל יידוי אבנים, וכי מדובר בתאונת דרכים גרידא. גם אני עצמי קיבלתי שיחת טלפון מנציגות דובר צה"ל בפיקוד המרכז, שביקש ממני לפרסם במפורש שכלל לא היו יידויי אבנים באיזור ומדובר בתאונה. כששאלתי מהיכן בצה"ל בטוחים כלל, נעניתי כי כוחות של הצבא היו באיזור, בדקו את כל האפשרויות, וגם בוחני המשטרה בחנו את הממצאים ואין כל ספק: לא היה יידוי אבנים.

זמן קצר בלבד לאחר שנהרגו השניים הגיעו למקום בוחני תנועה שהעריכו כי מדובר בתאונת דרכים שנגרמה עקב סטייה מנתיב. לכך נוספו גם עדויותיהם של חיילים שהוצבו בקירבת מקום ודיווחו כי לא הבחינו במיידי אבנים עומדים בצד הדרך. גורם צבאי ציין כי החיילים היו עם פניהם לכיוון השטחים הפלשתיניים ולא לכיוון הכביש עצמו, לכן לא ראו את האבן שנזרקה. עם זאת, בשל קירבתם למקום החיילים שמעו את התנגשות המכונית והגיעו כדי להגיש לנפגעים סיוע רפואי מהיר.

חלפו פחות מ-48 שעות, עד להודעה המתוקנת של דובר צה"ל ביום ראשון, לפיה "בהמשך לבדיקה שנעשתה בנוגע להתהפכות הרכב שממנה נהרגו אשר פלמר ובנו התינוק יהונתן ליד קרית ארבע, מעלה אפשרות כי יידוי אבנים מרכב חולף גרם להתהפכות".

הודעת המשטרה המעודכנת הגיעה לאחר שנערכו לגופות בדיקת סי.טי שממנה עלה כי אשר פלמר נפצע בראשו מחפץ קהה בטרם התהפך עם רכבו באזור שבין כרמי צור לקריית ארבע. בנוסף, בתוך הרכב נמצאה אבן שאינה תואמת את סוגי האבנים שהיו באזור שבו התהפך הרכב. בדו"ח חקירת סיבת המוות של המשטרה נכתב במפורש, כי "בוחן תאונות, וחוקר זירה שהגיעו למקום הבחינו כי ישנו חור בחלון קדמי של הרכב, המאפיין חור כניסה של אבן, ובתוך הרכב נמצאה אבן גדולה נקיה, שעליה כתמי דם, ובבדיקה עולה כי מדובר בדם אדם. כמו כן בכיסוי הגה ממול לחור כניסה ישנו קרע ואבק, המעיד כי ככל הנראה האבן פגעה באותו כיסוי, ואף יש ריסוק בפניו של המנוח בחלק של השפה. דבר זה עורר מיד חשש כי ייתכן והתאונה נגרמה כתוצאה מיידוי אבן לעבר הרכב". הדו"ח מציין כי בחודש האחרון היו 18 מקרים של יידוי אבנים מרכב חולף.

גם בדיון בבית המשפט בבקשת המשטרה לערוך ניתוח בגופה, אמר נציג המשטרה כי "נמצאו 3 אבנים בתוך האוטו... לפחות אחת מהן היא לא אבן שנגרפה".

במשטרת מחוז ש"י אמרו בתגובה לטענות לגבי התנהלותם כי "כל אמירה בדבר ניסיון טיוח של המשטרה משוללת מהיסוד חסרת כל שחר. המשטרה מנהלת חקירה מקצועית וכראיה לכך המשטרה דרשה את ביצוע נתיחת הגופה בכדי להגיע לחקר האמת".

ידויי אבנים גם במהלך לווית הנרצחים

מאות בני אדם השתתפו בהלווית האב והבן, שנטמנו בבית העלמין ביישוב היהודי בחברון. גם במהלך מסע ההלוויה יידו מחבלים אבנים מספר פעמים לעבר האבלים. כוחות צה"ל פיזרו אותם באמצעות רימוני הלם וגז.

הסבא, הרב מאיר פרץ, אמר במהלך הלוויה: "הדם של אשר ויונתן אינו הפקר. אסור לשתוק. אנחנו מבקשים נקמה".

הרב דב ליאור, רבה של קריית ארבע וחברון, ציין כי "יש סביבנו פורעים רוצחים. על פי התורה, יש עניין לענישה קולקטיבית ועל צה"ל לעשות זאת מול הפורעים. אין חפים מפשע במלחמה. ההתיישבות היא חזקה ובעלת עוצמות ותמשיך ביישוב הארץ".

דני דיין: "צה"ל לא אמר אמת"

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין הגיב בביקורת קשה וחריפה על התנהלות מערכת הביטחון. "אין דרך אחרת לומר זאת: צה״ל לא אמר אמת לציבור, לא אמר אמת לתקשורת ולא אמר אמת למשפחה השכולה. דווקא כמי שרגיל להגן תדיר על צה״ל אני חש כעס ואכזבה קשים כלפי צה"ל, מפקדיו ודובריו שטייחו את רצח אשר פלמר ובנו יונתן ביום שישי. ככל שמתבהרת התמונה, ברור יותר ויותר שהודעות הצבא מאז הפיגוע היו מטעות, לא נכונות ובמקרה הטוב כללו חצי אמת שהיא כידוע גרועה משקר. אמרתי הבוקר לאלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי שאין דבר גרוע ומתסיס יותר מן ההרגשה שמסתירים את האמת ולא אומרים את האמת או את כל האמת. לצערי צה"ל בחר לנהוג בדרך לא ישרה, לא חכמה ולא הגונה".

מקביל, פנה יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ יעקב כץ, אל יו"ר וועדת הפנים אמנון כהן, בבקשה דחופה לקיים דיון ב" בטיוח הפיגוע הרצחני והאכזרי". בפנייתו כותב ח"כ כ.ץ כי "התנהלות דוברות הצבא והמשטרה מעלה צל כבד על אמינותן. מעדותם של קצין בכיר המעורב בענין ושל חייל המשרת בדוברות סיפרו לנו כי ההסתרה נעשית בזדון כ"מדיניות החלה" של כוחות הבטחון, כדי לא להפריע להתנהלות עצרת האו"ם שהיתה בשיא דיוניה באותה עת וכדי למנוע מצב של "הבערת השטח"...התנהלות זו מחייבת את חברי הכנסת, נבחרי הציבור, לפעול למען המטרה לשמה נשלחו ולוודא שזרועות הביצוע של מדינת ישראל פועלים כתקנם וחלילה אם לא, לדאוג לתיקון המצב".