בשבע 462: פותחים שער

'שעת נעילה' אמנם מיועד להכיר למאזינים החילונים את תפילות הימים הנוראים, אבל הביצוע המוצלח מומלץ גם למקפיד להתפלל כל ימות השנה.

אמציה האיתן, בשבע , א' בתשרי תשע"ב

'שעת נעילה – שירים מתפילות יום הכיפורים', מכון קשר

אלבומים של תפילות הימים הנוראים אינם תופעה נדירה במחוזותינו. בדרך כלל הם מכילים את התפילות המוכרות יותר, בביצוע של אחד מחזני דורנו. הם נועדו כדי לתרגל את בעלי התפילה הצעירים בנוסחים השונים, או כדי להנעים את אוזניהם של חובבי החזנות בפיוטים המבוצעים בקפידה. אלה שאינם מורגלים בשמיעת חזנים, יתקשו למצוא את הדיסקים המותאמים לאוזניהם, ויעדיפו אולי את יהורם גאון שר קטעי חזנות, באלבום הישן והחביב.

והנה, ממש בימים אלה של סליחות, הגיע לידי אלבום מיוחד ומקורי, פרי יצירתם של אנשי מכון 'קשר', תלמידי ישיבת 'מעלה אליהו' במרכז תל אביב. אנשי 'קשר' לקחו על עצמם את משימת קירוב הקהילות התל-אביביות לתורת משה ולמסורת ישראל סבא. זה מתבטא בפעילויות לימים מיוחדים, שיעורי תורה וכמובן תפילות החגים והימים הנוראים. כשראו את מספר האנשים שאינם חובשי כיפה המגיעים לבתי הכנסת ביום הכיפורים, החליטו ליטול על עצמם משימה לא פשוטה – להרגיל בפיהם ובאוזניהם את קטעי התפילה, עוד לפני עוברם את מפתן בית הכנסת. כדי שהניגונים לא יהיו זרים לאוזניהם, וכדי לאפשר להם השתתפות פעילה במהלך התפילה, החליטו להקליט אלבום מוסיקלי המכיל את עיקרי התפילה – אלה המוכרים לקהל הרחב, מבני עדות אשכנז, יש לציין.

מיכאל סיטבון, הכוח המניע שמאחרי האלבום 'שעת נעילה', הגיע 'במקרה' לתפקיד הסולן. הוא בא כדי להקליט פיילוט – ניסיון שיאפשר להם לבדוק כיצד העסק עובד, ומה הסיכוי. לאחר ניסיון אחד כבר היה ברור לכל מי שמעורב כי סיטבון יהיה הסולן של כל האלבום. רוב המנגנים באלבום הם תלמידי הישיבה, וסיפורו של המעבד, ראובן חיון, ממחיש בעצם את כל סיפורו של הדיסק. מוסיקאי שאינו שומר מצוות במהלך היום-יום, התחבר למילים ולעוצמות בצורה שאפילו הפתיעה את אנשי הצוות.

רבותינו אמרו שכל המתפלל על חברו הוא נענה תחילה. נדמה לי שאפשר להשליך את זה גם על 'שעת נעילה'. הביצוע, שיועד במקורו לחילונים כדי שיתרגלו למנגינות התפילה, נשמע נהדר גם לאוזניו של מי שרגיל בתפילות שלוש פעמים ביום. השירה הנעימה של סיטבון, העיבודים המוצלחים של ראובן חיון, והבחירה של קטעי התפילה המושרים, הכניסה אותנו לאווירת היום הקדוש, הרבה לפני זמן הדלקת הנרות.

זה הזמן לאחל לכל הקוראים שנה טובה ומוצלחת, שנה שיתקבלו כל תפילותינו לרצון. ובנימה אישית, אם פגעתי במישהו מהיוצרים במהלך כתיבת הטורים האלה, אני מתנצל מכל הלב. לא היתה שום כוונה רעה בדברי, ואני מאחל לכולם המשך יצירה פוריה ונעימה.

seret@etrog.tv