בשבע 462: סוגרים תשע"א

מה עבר עלינו בשנת תשע"א? אילו אירועים מכוננים היו במהלך 13 החודשים שעברו עלינו?

תגיות: בשבע
הלל גרשוני, בשבע , א' בתשרי תשע"ב

תשרי

השנה נפתחת עם מנהיג מצרים המהולל חוסני מובארק (זוכרים אותו?), הפורש חסותו על פסגה בין נתניהו לאבו-מאזן בשארם א-שייח'. הרקע: עשרת החודשים של ההקפאה עומדים לפוג, והדבר מלחיץ מאוד את כל הנוגעים בדבר - כולל את מועצת יש"ע, המנהלת קמפיין אפקטיבי נגד המשך ההקפאה. הפסגה בשארם נכשלת, לאור התעקשותו המוזרה של ראש הממשלה על כך שאבו מאזן יכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית, אך האמריקנים ממשיכים ללחוץ על ישראל למצוא 'פתרונות יצירתיים' להמשך ההקפאה. באופן די מפתיע, נתניהו לא נלחץ, וההקפאה מסתיימת כמתוכנן, בחול המועד סוכות. גם לאחר מכן ממשיכים הלחצים מאמריקה, אך אלה הולכים ונמוגים עם הזמן, וההקפאה הופכת להיסטוריה. כלומר, רשמית, שהרי מי שאחראי על השלטר הוא אהוד ברק, שלא מנפק אישורי בנייה בקלות. 

עוד בכותרות תשרי, גבול הדרום רוחש: מחבלים יורים פצמ"רים מעזה, אחד מהם מכיל זרחן; מצוד אחר מחבלים בסיני, כאשר אילת על הכוונת. נשיא טורקיה (והסולטן לעתיד?) ארדואן מעביר שינויים בחוקה שמאפשרים למפלגת האיסלאם שליטה הדוקה יותר במדינה. מוכרז סבב מינויים במטכ"ל, "בתיאום מלא עם הרמטכ"ל המיועד, יואב גלנט". האלוף יאיר נוה נשלף מהאזרחות הישר לכס סגן הרמטכ"ל.

בחזית הכלכלית, דיונים בכנסת על העלאת תמלוגי הגז; נגיד בנק ישראל מתייחס לעליית מחירי הדיור ודורש מהממשלה להגדיל את היצע הדירות; הלחם שבפיקוח מתייקר ומחיר העגבניות מרקיע שחקים, עד כדי 17 שקלים לקילו.

מרחשוון

בתחילת החודש כבשה את כותרות העיתונים דווקא צ'ילה, שבה הסתיים מבצע מוצלח לחילוץ כורים שהיו לכודים במכרה יותר מחודשיים. ובארצנו הקטנטונת, ההקפאה מסרבת למות מוות טבעי, וארה"ב ממשיכה ללחוץ על ישראל בעניין. איום חדש נולד: 'ספטמבר', כאשר אבו מאזן מאיים לראשונה שישבור את הכלים ויפנה ישירות לאו"ם כדי להכריז על מדינה עצמאית. בינתיים, טורקיה ממשיכה לעשות שרירים, ומכניסה את ישראל לרשימת המדינות העוינות. יצאו מהרשימה: סוריה ואיראן.

אהוד ברק עומד במרכז כמה סערות: התיק נגד רעייתו באשמת העסקת עוזרת זרה לא חוקית נסגר לאחר שזו 'נעלמה', אך דווקא ערוץ 10 הצליח למצוא אותה. עופר עיני הכריז על ברק שהוא 'אהבל' בעקבות פרשה זו, ובכך הוסיף למהלומות שספג ברק מחבריו למפלגה על חברותו בממשלה.

בארה"ב נוחל אובמה כישלון מהדהד בבחירות לקונגרס ולסנאט, כאשר הרפובליקנים זוכים לרוב בבית הנבחרים ומצמצמים את הרוב הדמוקרטי בסנאט. הרפורמות של אובמה מתחילות להיות מוטלות בספק, וחשש ממשי מתפשט בקרב אנשי הנשיא לקראת הבחירות לנשיאות בעוד שנתיים.

הקרב על התקציב מתקרב: ההסתדרות מאיימת לשתק את המדינה בשביתות, ובסוף חותמת על הסכם עם משרד האוצר. הסטודנטים יוצאים לרחובות וחוסמים כבישים במאבק אלטרואיסטי ונעלה נגד הקצאת קצבאות לאברכים. העיתונים שוב מדווחים על עלייה במחירי הדיור, ועל ניסיונות של הנגיד לטפל בבעיה. בינתיים מכריז רה"מ על הקמת ועדה לבחינת הריכוזיות במשק. ודו"ח של האו"ם קובע: ישראל במקום ה-15 בעולם בדירוג איכות החיים העולמי.

בחזית הטרור הבינלאומי, סוכלה מתקפת חבילות נפץ של אל-קאעידה שנועדה לפגוע במוסדות יהודיים בשיקגו. ולא רק היהודים על הכוונת: גם ראשי מדינות אירופה קיבלו חבילות נפץ כשי. ועוד משהו אחד: בכיר בנאט"ו מדווח כי בן לאדן לא נמצא במערה, אלא חי בתנאים נוחים בחסות הפקיסטנים. פקיסטן מכחישה.

כסלו

ההקפאה לא יורדת מסדר היום: ארה"ב מציעה לישראל 20 מטוסי F-35 ושלל הטבות, רק בתנאי שיקפיאו. אחר כך מתברר שההצעה לא כזו נלהבת, ומלאה בהרבה 'אם' ו'אולי', וארה"ב לא מוכנה לספק הבהרות בכתב. גם ההצעה הזו נמוגה בעשן.

בתחילת החודש נפתח היכל התרבות באריאל, לאחר סערה גדולה בעקבות 'חרם האמנים'. החרם היה הצלחה מסחררת, והאולם התמלא עד אפס מקום. והאמנים? חתמו, חתמו, אבל בסופו של דבר כל ההצגות התקיימו כמתוכנן.

האלוף בני גנץ מאוכזב מכך שלא מונה לרמטכ"ל ומודיע שהוא פורש. העתיד צופן לו הפתעה. ויש קשיים לא רק בצמרת הצבא: ניצב אורי בר-לב, המפכ"ל המיועד, נחקר בחשד לעבירות חמורות שביצע בנשים במשטרה, ומינויו למפכ"ל נעצר. גם ראש חדש למוסד: תמיר פרדו. פרדו מקבל פיקוד על מערכת שלמה של אמצעים, הכוללים בין היתר גם כריש אימתני הפועל בשארם א-שייח', כך לפחות לטענת מושל סיני.

בית המשפט מטיל קלון על יו"ר ועדת החוץ והביטחון, צחי הנגבי מ'קדימה', ויוצר סחרור במערכת הפוליטית. הנגבי פורש מכל תפקידיו, ולראשות הוועדה ממונה שאול מופז מאותה מפלגה.

הרב עובדיה יוסף מדיח מש"ס את הח"כ הסורר הרב חיים אמסלם, שמקים בתורו תנועה עצמאית.

פרשת שחיתות נרחבת נחשפת בקופת חולים 'מאוחדת', כולל הפעלת חפרפרות ברשות המיסים.

אתר 'ויקיליקס' מפרסם את 'ההדלפה הגדולה בהיסטוריה': מאות אלפי מברקים סודיים יוצאים לאור עולם, גורמים מבוכה רבה לדיפלומטים וראשי מדינות, ומספקים תעסוקה נאה לעיתונאים בשבועות ובחודשים שיבואו.

ובחנוכה, לא רק הנרות דלקו: הכרמל בער בשריפה עצומה, שהביאה למותם של עשרות צוערי שב"ס ושל מפקדת תחנת חיפה במשטרה, אהובה תומר. לצורך כיבוי האש מביא נתניהו את הסופר-טנקר הזכור לטוב, שמצא בחיפוש בגוגל.

טבת

היסטוריה: הנשיא לשעבר משה קצב יוצא אשם במשפטו.

גבול הדרום מתחמם: קסאמים נופלים ביישובי עוטף עזה. הרמטכ"ל חושף שחמאס ירה טיל נ"ט מתקדם מסוג 'קורנט' על טנק. יוחנן דנינו ממונה למפכ"ל. בג"ץ דורש הבהרות מהמדינה בפרשת גלנט. רכבת עלתה באש ליד קיבוץ שפיים - חיילים ירו בחלונות ומילטו את הנוסעים. התקציב אושר. תגלית גז גדולה במאגר לווייתן, בשווי עשרות מיליארדי דולרים. ישראל הופכת לנסיכות גז. במקביל מתפרסם דו"ח ועדת שישינסקי בעניין תמלוגי הגז, וחברות הגז ישלמו הרבה יותר מס ממה שחשבו.

ראש הממשלה שלח מכתב אישי לנשיא אובמה שישחרר את פולארד. נו, אז הוא ביקש.

שבט

'האביב הערבי' מתחיל בחורף: הפיכה עממית מתבצעת בתוניסיה, ואנשי המשטרים האחרים בעולם הערבי חוששים לכיסאם. בצדק, כפי שיתברר בשבועות ובחודשים הבאים. מהומות פורצות במצרים, ולקראת סוף החודש ממלאים המונים את כיכר תחריר בדרישה להפלת משטר מובארק. העיתונים מתרגשים גם ממהפך אחר: בצעד דרמטי פורש ברק ממפלגת העבודה ומקים את סיעת 'עצמאות'.

זה כמובן בדיוק הזמן למהפכים בצמרת צה"ל, ומינוי גלנט מטורפד באופן סופי, ימים ספורים לפני שהיה אמור להיכנס לתפקידו. יאיר נוה מיועד להיות רמטכ"ל זמני, רעיון שיורד מהר מהפרק.

עוד בשבט: דו"ח ועדת טירקל בעניין המשט הטורקי מתפרסם, וקובע כי ישראל פעלה כחוק בעצירתו, אך מותח ביקורת על ההכנה הלקויה. וגם, קווי המהדרין מקבלים מכה מבג"ץ, שמאפשר לקיים את ההפרדה מרצון בלבד, ודורש מ'אגד' לפרסם באופן בולט שכל נוסע יכול לשבת היכן שהוא רוצה.

אדר א

בתחילת החודש מכריזים על הרמטכ"ל החדש שמונה בהליך זריז ביותר - בני גנץ, שאך לפני שלושה חודשים פרש מצה"ל בצער על כך שלא מונה לתפקיד.

היסטוריה במצרים: המשטר הישן נפל, הסמכויות עברו לצבא. ההמונים לא יודעים את נפשם, וכך גם עיתונאינו האמיצים. רואי השחורות הבודדים מתויגים כפסימיסטים חסרי תקנה. האופוזיציה באיראן מנסה לנצל את המומנטום, ללא הצלחה יתרה. הפגנות גם בבחריין ובתימן, וגם בלוב מתחילה מחאה המונית. קדאפי מתחיל לטבוח במורדים ללא רחם, והמורדים משיבים אש. העיתונאים בטוחים שהסוף קרב, אך לקדאפי יש תוכניות אחרות בינתיים. צבאות נאט"ו נערכים ליד לוב, ואירופה מציבה אולטימטום לקדאפי.

בקטנה, גם משטרת ישראל יודעת לטפל היטב במפגינים: בפינוי אלים בחוות גלעד, המשטרה משתמשת בכדורי צבע ובגז מדמיע. פעילי ימין מכריזים על 'יום זעם', אולי בקנאה על ההצלחה של ימי הזעם הערבי.

היועץ לביטחון לאומי, עוזי ארד, מתפטר. רק חודשים אחר כך ייוודע שהרקע להחלטה היא הדלפה שיצאה מטעמו, שפגעה בתיאום בין ישראל לארה"ב. יעקב עמידרור מתמנה למחליפו וסופג מטר חרפות וגידופים מ'הארץ', אשר חושש מהיום שבו חובשי הכיפות ישלטו במדינה.

ועוד בחודש: 'בית המקדש החילוני' איקאה עולה בלהבות. איש לא נפגע, אך נגרם נזק סנטימנטלי (וגם ממשי) רב.

גל התייקרויות במשק, בעיקר במחירי הדלק, מביא לביקורת חריפה כלפי הממשלה. המהומות בעולם הערבי רק מזניקות עוד יותר את מחיר הדלק. שר האוצר סיכם עם יו"ר ההסתדרות על העלאת שכר המינימום ל-4,300 ש"ח, והעובדים הסוציאלים פתחו בשביתה.

ובניו זילנד - רעידת אדמה שגרמה למותם של 181 אנשים, בהם שלושה ישראלים.

אדר ב

אדר ב ייזכר כחודש שבו אירע באיתמר הטבח המזעזע שבו נרצחו חמשת בני משפחת פוגל. הוא ייזכר גם כחודש שבו אירעה ביפן רעידת אדמה בעוצמה של 8.9 בסולם ריכטר, וגרמה לצונאמי אדיר, למותם של אלפי אנשים ולסכנת קרינה מכורים גרעיניים שנפגעו בצונאמי.

חיל הים השתלט על ספינת הנשק 'ויקטוריה', שנשאה טילי חוף-ים מתקדמים בדרך לעזה. מטען חבלה בירושלים גרם למותה של תיירת. מתקפת טרור בדרום: החמאס יורה פצצות מרגמה ורקטות אל יישובי הנגב, כולל באר שבע, אשדוד ואשקלון. צה"ל מציב לראשונה את כיפת ברזל בשימוש מבצעי. ראש שב"כ חדש: יורם כהן. חובש כיפה. ברררר.

ההפגנות בלוב נמשכות, וראש הביון האמריקני מעריך: קדאפי ינצח. מועצת הביטחון החליטה להטיל מצור אווירי על לוב, ומתקפת נאט"ו על לוב החלה. הפגנות המוניות פורצות בסוריה, ואסד שולח את צבאו לדכא את המהומות בדרכו של אביו המנוח.

עוד בחודש: גזר דינו של קצב מתפרסם: שבע שנות מאסר בפועל. בתחילת החודש, שביתת העובדים הסוציאליים נמשכת. 'חוק החרם' מאושר בקריאה ראשונה, וזוכה לקיתונות ביקורת משמאל. בסוף החודש מפרסם ערוץ 10 את תחקיר 'ביבי טורס' על מימון מפוקפק לנסיעותיו של ראש הממשלה. המלצות ועדת ששינסקי מאושרות בכנסת, ומחיר הדלק מגיע לשיא של כל הזמנים. בינתיים.

ניסן

בתחילת החודש פותחים הרופאים בשביתה, שלא מסתיימת גם בחודשים הקרובים. השחקן ג'וליאנו מר נרצח בג'נין. בשכם, להבדיל, נרצח בן יוסף לבנת הי"ד בידי שוטרים פלשתינים. רוצחי משפחת פוגל מאיתמר נתפסים, משחזרים את הרצח ולא מביעים כל חרטה.

שוב הסלמה בדרום: צה"ל תקף בסודן וחיסל שיירת נשק לעזה, ובה בכיר חמאס. טיל נ"ט נורה על אוטובוס ילדים והורג נער בן 16. מתקפת גראדים על ערי הנגב, הדרום במקלטים. יירוטים ראשונים לכיפת ברזל.

כתב אישום חמור הוגש נגד השר אביגדור ליברמן, באשמה של מרמה, הלבנת הון והפרת אמונים.

במצרים: מובארק נעצר. בסוריה נמשכות המהומות, ואסד מצד אחד מלטף ומסיר את חוקי החירום, אך בידו השנייה ממשיך לטבוח במפגינים. בתימן הנשיא הסכים לפרוש בתמורה לחנינה.

לקראת סוף החודש מחוסל אוסמה בן לאדן בפעולה נועזת של האמריקנים באחוזתו המפוארת בפקיסטן. הפופולריות של אובמה מרקיעה שחקים. בינתיים. חמאס מגנה את הרצח הנתעב.

בזירת הכלכלה: שתי מפעילות סלולר חדשות נבחרו, מירס ואקספון. חכו חכו, זה לא יישאר הרבה זמן. מחיר הדלק ממשיך להמריא לשחקים, ואיתו מוצרים נוספים. אספקת הגז ממצרים מופסקת חליפות, לאחר פיצוצים חוזרים בצינור הגז.

ובבריטניה: החתונה המלכותית של ויליאם וקייט, שסוחפת את התקשורת העולמית, וגם את זו שבישראל. מזלטויב!

אייר

בתחילת החודש מתגלה 'חומר שומני' בדלק בנתב"ג, וטיסות רבות מבוטלות. החקירה באשר לזהות הזיהום המסתורי נמשכת בשבועות שלאחר מכן, ללא תוצאות משביעות רצון.

צה"ל מופתע ביום הנכבה: עשרות סורים-'פלשתינים' פורצים את הגדר בגולן, מול ישראל, ואחד מהם גם מגיע במונית עד תל אביב.

ראש הממשלה נוסע לארה"ב ומתעמת קשות עם אובמה, על רקע נאומו שהזכיר את קווי 67'. נתניהו נושא נאום בפני שני בתי הקונגרס, וזוכה למחיאות כפיים רבות.

גם חזית כלכלית נפתחת, לאחר שהאמריקנים מאשימים את האחים עופר בכך שסחרו עם איראן, במה שזוכה לכינוי 'עופרגייט'. בתחילת החודש הבא יילך סמי עופר לעולמו.

רוסיה מגרשת את נספח צה"ל במוסקבה, באשמת 'חשד לריגול'. בסוריה ממשיכות המהומות וממשיך הטבח. בתימן הנשיא מסרב לפרוש.

בגרמניה מורשע ג'ון דמיאניוק בסיוע לרצח 28,060 יהודים, וזוכה לעונש החמור של חמש שנות מאסר תמימות. בנוסף לכך, ביצוע העונש מתעכב עד לערעור. האשמות חמורות מועלות נגד מנכ"ל קרן המטבע העולמית והמועמד המוביל לנשיאות צרפת, דומיניק שטראוס-קאהן, מצד חדרנית שהיתה במלונו. הלה מתפטר מכל תפקידיו, ורק חודשים אחר כך מבוטל כתב האישום כלא היה. ובסוף החודש נפתחת רשמית עונת המלפפונים, לאחר שבאירופה פורצת 'בהלת מלפפונים', עקב עשרות מקרי מוות מירקות שהגיעו מספרד.

סיוון

אחרי יום הנכבה מגיע 'יום הנכסה'. הפעם נערך צה"ל מראש, ויורה באש חיה על המפגינים המנסים לפרוץ את הגבול בצפון. צה"ל מפיק לקחים גם בגזרה נוספת: משט טורקי שני לעזה נתקל בשיבושים מסתוריים בספינותיו.

בנתניה פיצוץ גז בבניין גורם למותן של שלוש בנות שחזרו משיעור בבית חב"ד.

הקיץ הכלכלי נפתח: 'מחאת הקוטג' פורצת, ולבסוף גורמת להורדת מחירי הקוטג'. ביוון, מהומות קשות על רקע המצב הכלכלי המחריף.

מצרים עוצרת את 'המרגל הישראלי' אילן גרפל. ובסוריה הטבח נמשך, וגורם לארדואן להתבטאויות קשות נגד סוריה.

ולקראת סוף החודש נעצר הרב דב ליאור במבצע משטרתי מפואר, שזוכה לתשואות אנשי החוק והסדר.

תמוז

תמוז נפתח ברפורמת הקווים החדשה בגוש דן, שגורמת לנוסעים רבים ללכת לאיבוד. התלונות נמשכות כמה ימים ולאחר מכן הנוסעים והעיתונות מאבדים עניין.

הקומנדו הימי של יוון משתלט על ספינות המשט הטורקי, ורק ספינה אחת בודדת נמלטת ממנו בדרך לעזה. בינתיים נערכים לאיום אחר: 'מטס ההתרסה'. עשרות פעילים אנטי-ישראליים נעצרים בנתב"ג ומגורשים. ישראל מתכוונת להעביר לידי הפלשתינים 84 גופות של מחבלים, לא ברור למה בדיוק.

הקיץ הכלכלי נמשך ואחת, דפני ליף, מקימה אוהל בשדרות רוטשילד במחאה על מחירי הדיור. המחאה מתפשטת במהירות לכל רחבי הארץ ועשרות אלפים יוצאים לרחובות. ובנתב"ג, שיא מסוג אחר, כאשר עשרות אלפים יוצאים ביום אחד לטיסות לחו"ל.

האוצר מגבש הסכם עם הרופאים, אך מאות מתמחים נוטשים בזעם את בתי החולים במחאה וחוזרים לאחר שהם זוכים לצו מניעה. ההסתדרות הרפואית מגבה את המתמחים, וההסכם מתמהמה. יו"ר ההסתדרות הרפואית פותח בשביתת רעב. המתמחים חותמים על מכתבי התפטרות.

'חוק החרם' עובר בקריאה שנייה ושלישית, והשמאל רותח מזעם. נתניהו תומך בחוק החרם, אבל מטרפד חוק אחר שנועד לאפשר לכנסת לפסול מועמדים לשופטים, ויוצא גם נגד הצעת החוק לוועדת חקירה לארגוני השמאל.

משה קצב, שני אחיו ובנו נחקרים בחשד להטרדת עד ופגיעה בפרטיות.

זעזוע בבאר שבע, כאשר רבי אלעזר אבוחצירא נרצח בדקירות סכין.

סקנדל בבריטניה: הצהובון News of the World נסגר לאחר שנחשף כי האזין לשיחות טלפון פרטיות ושיבש חקירות משטרה. איל העיתונות רופרט מרדוק, שהעיתון היה בבעלותו, נמצא במרכז סערה רבתי, והוא ועיתונאיו זוכים לתשאול מקיף בבית הנבחרים. בנורווגיה: רוצח בודד מצליח לטבוח ביותר ממאה אנשים, רבים מהם צעירים חברי מפלגת השלטון. ומדינה חדשה נולדה: דרום סודן. האם פלשתין תהיה הבאה בתור?

אב

ארה"ב רוחשת סביב עימות בין הנשיא אובמה לבית הנבחרים הרפובליקני, כאשר החוב הלאומי עומד להגיע לתקרה הקבועה בחוק. הרפובליקנים מצליחים להכריח את הנשיא לקצץ בתקציב סכום של טריליון דולר. כל זה לא עוזר, וסוכנות הדירוג S&P מורידה את דירוג האשראי המושלם של ארה"ב. זעם בארה"ב ומפולת בבורסות.

המחאה הכלכלית בארץ מתרחבת ומתפשטת. נתניהו מכריז על 'סופרטנקר' של הבנייה, חוק הווד"לים, מה שמעורר את חמתם של המוחים. מאות אלפים יוצאים לרחובות ברחבי הארץ. נתניהו ממנה את 'ועדת טרכטנברג'. המוחים מקימים צוות משלהם.

אלף מתמחים הגישו מכתבי התפטרות במחאה על ההסכם המתגבש עם האוצר. לקראת סוף החודש אכן נחתם הסכם, אך המתמחים לא מושכים את מכתבי ההתפטרות.

בדרום מתרחשת מתקפת טרור של מחבלים שחדרו מגבול מצרים. ישראל מחסלת בתוך שעות את ראשי 'ועדות ההתנגדות', ובתגובה נורים מעזה טילים אל ערי הנגב. צה"ל משתמש כנראה ברכבת אווירית של איפוק שהגיעה מארה"ב, ומגיב באופן מינורי.

נשיא מצרים מובא למשפט ראווה בקהיר כשהוא סגור בכלוב. בלונדון ובערים נוספות בבריטניה מהומות המוניות: ביזה, שוד, הצתות ועוד. ממשלת בריטניה מתמהמהת, אך בסוף מדכאת את המהומות ביד קשה. בלוב המורדים משתלטים על מעונו של קדאפי, וכך מסתיימת לה תקופת שלטונו הארוך של הרודן.

על רקע דו"ח האו"ם על המשט הטורקי העומד להתפרסם, דורשת טורקיה התנצלות מישראל, ובתמורה תמנע תביעות נגד לוחמי צה"ל. ישראל מסרבת. הפרשנים מתוסכלים.

הזמרת מרגלית צנעני, 'מרגול', נעצרת בחשד שהפעילה עבריינים לצורך סחיטה באיומים של אמרגנה, ושהטתה את התנהלות התוכנית 'כוכב נולד' שבה שימשה כשופטת, לפי תכתיבי עבריינים.

אלול

המחאה הכלכלית נמשכת בהפגנת ענק בתל אביב וברחבי הארץ, עם 400 אלף איש לטענת המפגינים. את ההפגנה בתל אביב נעל הזמר אייל גולן, בשיר 'יש לי רק חלום לקנות לך יהלום'. הסטודנטים מוצאים תעסוקה אחרת ופותחים בחרם על תנובה. למה? למה לא.

בית הדין הארצי לעבודה קובע שמכתבי ההתפטרות של המתמחים אינם בתוקף, וכופה עליהם לשוב לעבודה. המתמחים חותמים בשנית על מכתבי התפטרות. ניפגש בעוד חודש.

במבצע נועז הורסים צה"ל והמשטרה שלושה בתי קבע במגרון. מחאות קשות על כוונה של עיריית תל אביב לפנות אוהלים משדרות רוטשילד, והמפגינים מנסים לפרוץ לבניין עיריית תל אביב. ובינתיים, בחטמ"ר בנימין, פעולת 'תג מחיר' בבסיס צה"ל, כולל ריסוס והשבתת כלים.

דו"ח המשט של האו"ם מתפרסם, וקובע שהמצור על עזה חוקי אך ישראל הפעילה כוח רב מדי. טורקיה מחריפה את העימות עם ישראל: ישראלים שנחתו באיסטנבול זכו לבדיקות משפילות, וארדואן הכריז על ניתוק היחסים הצבאיים והמסחריים עם ישראל.

במצרים אלפי מפגינים צרו על בניין שגרירות ישראל, משם חולצו אנשינו לאחר שעות רבות בידי הקומנדו המצרי, לא לפני שארה"ב הפעילה את כל כלי הנשק הדיפלומטיים שלה כדי ללחוץ על המצרים.

סוכנות S&P, זו שהורידה את דירוג האשראי של ארה"ב, דווקא מעלה את זה של ישראל לרמה של A+. יולי עופר נפטר, ובמקביל סוגרת ארה"ב את פרשת 'עופרגייט'. ועדת הריכוזיות מפרסמת את ממצאיה, ובהם הדרישה שטייקונים לא יוכלו לשלוט בו זמנית על תאגידים פיננסיים ועל חברות יצרניות.

הבחירות במפלגת העבודה מגיעות לסיבוב שני, שבו שלי יחימוביץ' מנצחת את עמיר פרץ. האם שנאת המתנחלים היא כבר לא להיט גדול?

ו'ספטמבר האיום' הגיע, והפלשתינים מגיעים לאו"ם, ומכריזים כי המדינה החדשה תהיה נקייה מיהודים. בדרך הם סופגים קיתונות של צוננים מאובמה, שנושא נאום כמעט-ציוני.