בשבע 462: סדרת חינוך

כאדם ישר צבי צמרת לא היסס לגעת גם בפרות קדושות, כולל אלה ששר החינוך עצמו מאביס באמונה גדולה. פרוייקט אנשי השנה של בשבע.

עפרה לקס, בשבע , א' בתשרי תשע"ב

בשנתיים החולפות הוטחו בצבי צמרת, שכיהן כיו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד החינוך, אינספור עלבונות, בעיקר מכיוון עיתון 'הארץ'. בחלקם הוא זלזל, מאחרים הוא כמעט נפגע ויש כאלה שסתם עוררו את זעמו, אבל במקרה אחד הוא הודה באשמה: "אני מודה וגאה", הצהיר בכתובים, "אני יהודי-ציוני, ורוצה לחזק את הפטריוטיזם הלאומי".

יו"ר המזכירות הפדגוגית הוא התפקיד השלישי בחשיבותו במשרד החינוך. המזכירות אחראית על כל תוכניות הלימודים, מגילאי היסודי ועד לבחינות הבגרות. צבי צמרת כיהן בו פחות משנתיים. הוא נבחר לתפקיד אחרי שהיה מנהל בית ספר תיכון הצעיר ביותר בארץ (25), ניהל תיכון בקריית שמונה, הקים מכונים לחינוך יהודי ציוני, והוביל שנים רבות את מכון 'יד יצחק בן צבי'. מינוי של האיש, מפא"יניק מהזן הישן, היה אמור לשמח את אנשי השמאל. הרי סוף סוף מדובר באיש המצוי בצד הנכון של המפה.

צמרת הגדיר את כניסתו לתפקיד כ'שליחות', והפשיל שרוולים. הוא ערך שינויים מבניים במזכירות ורענן את תהליכי העבודה; הוא הכניס למועדון האקסקלוסיבי של בתי הספר הניסויים בית ספר חרדי, בתקווה שיהיה הסנונית; הוא חידש ושינה את תוכנית הלימודים בתנ"ך לבתי הספר הממלכתיים, והשיק את התוכנית למורשת ותרבות ישראל ועוד.

כל אלה היו, אולי, משאירים את צמרת בתפקיד, אבל כאדם ישר הוא לא היסס לגעת גם בפרות קדושות, כולל אלה ששר החינוך עצמו מאביס באמונה גדולה. הוא התבטא לא אחת נגד האינפלציה במספר מקצועות הלימוד, נגד מועדי ב' וג' בבחינות הבגרות ונגד בחינות המיצ"ב, וטען שהן משתקות את הלימודים בבתי הספר. צמרת גם התריע על כך שמדידת ההישגים השתלטה על המערכת. ההתבטאויות הללו היו לצנינים בעיני גורמים בצוות המשרד, וכיסאו של צמרת החל להתנדנד.

ואז באה פרשיית מקצוע האזרחות, שהחליט לערוך בו שינויים מרחיקי לכת ולתקן את העיוותים הקיימים בתוכנית הלימודים. צמרת ביקש, למשל, ללמד על 'התקווה', לספר לתלמידים שהערבים סירבו לתוכנית החלוקה ולהדגיש שרוב הדרוזים הם אוהבי ישראל. בתגובה הוא הואשם באינדוקטרינציה, ב"שיווק גרסה פטרונית לתלמידים" ובכך שהוא מבקש לבטל את לימודי האזרחות. הצעד הדרסטי ביותר שעשה הוא להודיע לפרופ' ידידיה שטרן (המכון הישראלי לדמוקרטיה) על סיום תפקידו כיו"ר ועדת המקצוע, ולמנות במקומו את הפרופ' למדעי המדינה אשר כהן (המכון לאסטרטגיה ציונית).

עתה עמד צמרת מול מלחמה מתוזמרת היטב של עיתונים, טלוויזיה ורדיו, כינוסי חירום בהם הוכרז כי הם - כהן וצמרת, למעשה אויבים. השר סער העדיף לשתוק ומנכ"ל המשרד הביע הסתייגות מצמרת. יו"ר המזכירות החליט שזה הזמן ללכת. הוא אמנם ימשיך להכניס את השינויים שרצה עד סוף השנה האזרחית, אבל אחר כך יהיה אפשר לפגוש אותו רחוק רחוק מירושלים, בירוחם. מפעיל תוכנית חינוכית-תרבותית בהתנדבות.