בשבע 462: פוליטיקה - מחוץ לשיח השנאה

האם מסוגלת יחימוביץ' לבצע את המעבר משדרנית וח"כית שאפתנית אבל סוליסטית למנהיגת מפלגה? פרוייקט אנשי השנה של בשבע.

עמיאל אונגר, בשבע , א' בתשרי תשע"ב

חסד עשתה שלי יחימוביץ' בכך שסיפקה לנו כמעט בדקה התשעים את אישיות השנה בפוליטיקה, היות ועד עתה לא נמצא מועמד ראוי למשבצת הזאת. מפלגת העבודה כבר אינה מה שהיתה, לא בימי ההגמוניה של מפא"י ולא בשנות התשעים, אבל היא עדיין נותרה מותג, וזכויותיה רבות יותר משל 'קדימה'. העבודה היא פלטפורמה שמנהיג נכון מסוגל להפיח בה רוח חיים. אחרי 5 שנים בלבד בפוליטיקה, ליחימוביץ' תינתן הזדמנות כזאת.

ההשוואה עם יו"ר האופוזיציה הנוכחית, ציפי לבני, היא מתבקשת. כבתו של ח"כ איתן לבני, מבכירי המשפחה הלוחמת, ציפי לבני היתה נסיכה בליכוד ונהנתה מקידום מהיר בתוך התנועה. יחימוביץ', גם בקריירה שלה כעיתונאית וגם כפוליטיקאית, גילתה שאפתנות וטיפסה למעלה בכוחות עצמה. היא בוגרת אוניברסיטת באר שבע, לא תל אביב או הר הצופים. זה לא מעיד על חסר אינטלקטואלי, אלא על כך שכבתו של פועל - יחימוביץ' מעולם לא היתה ילדת שמנת.

השמאל הקיצוני ניסה להפיל אותה במערכת הבחירות הזאת, לאחר שביטאה עמדות שלא תאמו את שיח השנאה שפיתח השמאל כלפי המתיישבים ביהודה ושומרון, כלפי החרדים וכו'. בסופו של דבר השמאל כנראה עשה חסד עם יחימוביץ' בהתקפות שלוחות הרסן נגדה, שהצליחו לחבב אותה על מרכז המפה הפוליטית, ואפילו לעורר סימפטיה בחוגי הימין וההתיישבות.

האהדה הזאת לא היתה קיימת כאשר יחימוביץ' ניצלה את מעמדה כמגישת 'הכול דיבורים' - תפקיד אותו מילאה שבע שנים. אז עשתה יד אחת עם כרמלה מנשה בהעצמת הקמפיין של 'ארבע אמהות' להוצאת צה"ל מדרום לבנון (והפיכתו לבסיס חיזבאללה). יחימוביץ' אף הושעתה פעם לתקופה קצרה לאחר דיברה על כלב היפוטטי שלה ששמו ביבי. גם הפמיניזם המוחצן שלה לא תמיד ערב לאוזנינו.

אולם אנחנו בתקופת הרחמים והסליחות, ויש לקוות שאנשים מתבגרים ומשתנים. אפשר להשוות את השינוי שעברה יחימוביץ' לדוגמא הפוכה - צחי הנגבי. הנגבי, במעשיו והתבטאויותיו, נחשב פעם לסמן ימני ומעין 'נוער גבעות' עוד לפני שנולד המושג הזה. מהאנדרטה בימית הוא הפך לחסיד מתווה אובמה. אפשר לקוות שיחימוביץ' תעשה כברת דרך דומה בכוון הנגדי.

אך גם אם תישאר יחימוביץ' עמוק בשמאל, עדיין היא הפגינה תכונות חיוביות. בתכנית הרדיו שלה היא גילתה חיבה כלפי ח"כ יצחק לוי מהמפד"ל בגין פעילותו בתחום החברתי, למרות עמדותיו הימניות בנושא ארץ ישראל. היא גם הודתה בעקביות שהתקשורת הישראלית מוטית שמאלה, וגרסה שכניסת בעלי עמדות מנוגדות תעשה לה רק טוב. עימות עם יריבה כזאת יהיה ויכוח בסגנון אחר לעומת מה שהורגלנו אליו בשנים האחרונות.

כעת עומדת יחימוביץ' בפני אתגר לא פשוט. כפי ששאל ירון דקל, המגיש כיום של התוכנית שבה כיכבה יחימוביץ', השאלה היא האם מסוגלת יחימוביץ' לבצע את המעבר משדרנית וח"כית שאפתנית אבל סוליסטית למי שצריכה להנהיג מפלגה ולגבש עבודת צוות? אין זה סוד שהעבודה היא מפלגה האוכלת את ראשיה, וגם אחרי מפגן האחדות סביבה לאחר שנבחרה (כאשר אותם מברכים רמזו במשך המרוץ על אפשרות פילוג במקרה שתנצח) המתחים עשויים לצוץ מחדש.

אולם המזל מאיר ליחימוביץ' בסוגיה הזאת. בניגוד לקדימה, שהיא אוסף של מכובדים המבקשים לשמר את מקומם ברשימה, למפלגת העבודה יש סיכוי טוב לשפר את מצבה האלקטוראלי ולטפס מעלה, גם אם לא תגיע למספר המנדטים שמנבאים הסקרים. במצב כזה, יחימוביץ' תוכל לגייס לשורות רשימתה מועמדים אטרקטיבים וצעירים.