בשבע 463: אחטא ואשוב

לצורכי בחירות, ברק אובמה משחק כלפי ישראל את תפקיד השוטר הטוב, ומשאיר לשריו ועוזריו את תפקיד השוטר הרע

עמיאל אונגר , ח' בתשרי תשע"ב

לצורכי בחירות, ברק אובמה משחק כלפי ישראל את תפקיד השוטר הטוב, ומשאיר לשריו ועוזריו את תפקיד השוטר הרע * בנימין נתניהו הלך שמאלה והפך את קדימה למיותרת. כעת נותר לשאול איזו מפלגה תתפוס את המרחב הפוליטי שהליכוד נטש בימין


כאשר הוכרז בשבוע שעבר על פרויקט בנייה בשכונת גילה בירושלים, הזדרזה מחלקת המדינה האמריקנית להביע ביקורת על התוכנית, מה שהחזיר אותנו לימי פרשת רמת שלמה שסימלה את הכתף הקרה של ממשל אובמה כלפינו
הסקרים הרבים הם מסימני ראש השנה, ובאחד מהם התבשרנו לאחרונה על שיפור מובהק במצבו של ברק אובמה בדעת הקהל הישראלית. נטייתנו היא לקבל בזרועות פתוחות כל בעל תשובה, במיוחד בימים הללו. האכזבה של התקשורת הישראלית מנאומו של אובמה, שכונה על ידי פרשנינו נשיא ללא ברק לאחר שקלקל את חגיגת הצונאמי המדיני, סיפקה גם היא נקודות זכות לאובמה. אשרי האיש שאלה הם מבקריו.

היינו רוצים להאמין שאולי נפל לאובמה האסימון בעניין תפישת המציאות המזרח תיכונית. הרי גם ראש עיריית ניו יורק לשעבר אד קוץ', שהאיץ ביהודים לשגר לאובמה מסר דרך הצבעה למועמד רפובליקני בבחירות מיוחדות שנערכו במדינה לא מכבר, הודיע כי שוכנע בכוונותיו הטובות של הנשיא וכעת הוא תומך בבחירתו מחדש ללא היסוס.

אני מתנצל בבואי לשפוך מים צוננים על האופטימיות הזאת, אך טרם שוכנעתי שחל שינוי אמיתי. כאשר הוכרז בשבוע שעבר על פרויקט בנייה בשכונת גילה בירושלים, הזדרזה מחלקת המדינה האמריקנית להביע ביקורת על התוכנית, מה שהחזיר אותנו לימי פרשת רמת שלמה שסימלה את הכתף הקרה של ממשל אובמה כלפינו. הממשל ממשיך להחזיק בגישה לפיה הערבים יבנו כאוות נפשם בעוד ההקפאה דה פקטו ביהודה ושומרון נמשכת, וגם אם ישראל תעז לבנות בכבשת הרש בירושלים - היא תזכה לגינוי.

בראיון לעיתון 'אל חייאת' ביום שישי הזכירה הילארי קלינטון למראיין הערבי את הגינוי לישראל על הבנייה בירושלים כהוכחה לאי משוא פנים אמריקני. קלינטון הפצירה בפלשתינים לשוב לשולחן המשא ומתן למרות שהבינה לליבם: "קשה להם היות וקיימת אצלם התחושה שהם עוסקים בדיונים ארוכים ושום דבר לא התרחש". מה שבאמת התרחש הוא שלאורך המשא ומתן ישראל ויתרה ושוב ויתרה, עד שהעמדות שמציג כיום בנימין נתניהו הן כבר שמאלה מהעמדות שהציגה ממשלת רבין (נתניהו עצמו מציג את הטיעון הזה). קודם לכן סירבה ההנהגה הפלשתינית לשתי הצעות ישראליות במחירי התאבדות, פשוטו כמשמעו, שהציגו ברק ואולמרט.

השבוע הגיע אלינו שר ההגנה החדש של ארצות הברית, ליאון פנאטה. בתדריך לעיתונים לקראת הגעתו שיגר השר מספר עצות ידידותיות לעברה של ישראל. לדבריו, ישראל מבודדת באזור והדבר פועל לרעתה, ולכן עליה לגלות רצון טוב כלפי שכנותיה, ובמיוחד כלפי מצרים וטורקיה. פנאטה גם השחיל את האמירה שהערבויות שמעניקה ארצות הברית לישראל מאפשרות לה לקחת סיכונים למען השלום.

העצה של פנאטה לגבי הטורקים נראית די מוזרה. מבקריו המושבעים של נתניהו בתקשורת הישראלית, כגון בן כספית במעריב ואלכס פישמן בידיעות, מיהרו בעבר להאשים את נתניהו וליברמן בהידרדרות היחסים עם טורקיה. אבל אפילו הם מגלים עתה יותר זהירות בנושא נוכח נטייתו של ראש ממשלת טורקיה ארדואן ליזום פרובוקציה חדשה בכל יום: החל מדרישה מארמניה להתנצל, עבור לדרישה מהאו"ם שהשפה הטורקית תוכר כשפה רשמית בארגון, ועד לשיגור ספינת מלחמה טורקית במסלול שעשתה המאבי מרמרה.

אין ספק שראש ממשלת טורקיה רווה נחת מהנפת דגלי מדינתו לצד דגלי אש"ף הסטנדרטיים בהפגנות לציון 'אירועי אוקטובר' (קרי חבירתם של ערביי ישראל למלחמת אוסלו בראש השנה תשס"א). זוהי הוכחה ניצחת לכך שמדיניותה של אנקרה אכן פועלת כמתוכנן והיא מצליחה לחדור למדינות ערב באמצעות ניגוח ישראל. האם פנאטה, שטרם הגעתו לפנטגון שימש כראש סוכנות הביון המרכזית, באמת סבור שהתרפסות ישראלית תשכנע את טורקיה להניח למדיניות הזאת?

כלפי המצרים נוקטת ישראל מדיניות בסימן מזל דגים - שתקנו גם כאשר פרצו לשגרירות וגם כאשר השר לענייני צדק חברתי גודה עבדל חליק כינה את ישראל בטלוויזיה הממלכתית 'האויב הציוני'.

אחת מהשתיים: או שאובמה אינו שולט בפקידי הממשל, או שאנו ניצבים בפני תרגיל השוטר הטוב מול השוטר הרע. השוטר הטוב אובמה לא ידבר סרה נגד ישראל בעידן הבחירות, וכך לא ירגיז את דעת הקהל היהודית והישראלית. העבודה השחורה תתבצע בידי אחרים בממשל, וגם על ידי "אזרחים פרטיים" כגון ביל קלינטון וביל גייטס שילכלכו על ישראל וראש ממשלתה.

ראינו את המשחק במלוא כיעורו השבוע בנושא של יהונתן פולארד. סגן הנשיא ג'ו ביידן משמש כאחד משליחיו של הממשל לקהילה היהודית. ביידן בישר לשומעיו היהודים שאובמה אמנם שקל לחון את פולארד אך הוא, ביידן, שכנע את הנשיא לא לבצע מהלך כזה. ייתכן שביידן יעץ לאובמה נגד המהלך, כשם שדניס רוס יעץ לקלינטון בחוות וואי ב-1997 לא לשחרר את פולארד ולהחזיק אותו כבן ערובה על מנת לסחוט עוד ויתור עסיסי מישראל. אם כן, ביידן גם אינו הגון וגם אינו ידיד. אולם יותר סביר שהוא פשוט חיפה על הבוס.

אנו כבר למודי ניסיון מ-2008, כאשר אובמה דיבר יפה בעונת הבחירות אך שינה את טעמו ברגע שהגיע לבית הלבן. המסקנה חייבת להיות ששערי תשובה אינם נפתחים באמצעות נאום בודד באו"ם.

בנפול 'קדימה' אל תשמח יותר מדי

ירידתה התלולה של קדימה ולעומתה התחזקות מפלגת העבודה היא המגמה הבולטת בסקרים האחרונים. היות ולקדימה אין שורשים של ממש בשטח, ההתדרדרות שלה בסקרים עשויה אפילו לסמן את היעלמותה מהמפה הפוליטית, כפי שאירע למפלגת שינוי של טומי לפיד.

השמחה לאידה של קדימה במחוזותינו היא מוצדקת, היות ומדובר במפלגה שנולדה בחטא. מפלגת קדימה נוסדה מתוך גירוש מתיישבי גוש קטיף וצפון השומרון ומתוך התכחשות גורפת להבטחות של שרון בבחירות ובמשאל מתפקדי הליכוד.

כעת חוזר הסיפור הידוע על הציפורה המכוערת שכדי להתהדר ביופייה גנבה נוצות מחברותיה. לתקופה מסוימת היא נהנתה מפירות הגניבה וגניבת הדעת, אך לבסוף תבעו הציפורים את נוצותיהן בחזרה וקדימה נותרה עירומה ומכוערת. ברגע ששלי יחימוביץ' הציבה אלטרנטיבה בשמאל, כל בוחרי השמאל שהצטופפו בקדימה בבחירות 2009 שבו לביתם הטבעי.

זה לקח זמן, אבל תופעת אי-היציבות של מפלגת מרכז במערכת הפוליטית הישראלית הפילה בסופו של דבר גם את קדימה, כשם שהפילה בעבר את ד"ש ואת 'מפלגת המרכז'. בתחילת דרכה קדימה שאבה כוח מפולחן המנהיג, אך לאחר שהצליחו למכור לציבור את שרון ולאחר מכן את "היורש" אולמרט, אפילו הצמד אדלר-ארד מתקשה לשווק את ציפי לבני כמנהיגה של ממש. עצם קריאת התיגר על מנהיגותה בתוך מפלגתה פנימה פוגעת בסיכוייה. קדימה היא מפלגת הג'ובים, וככזאת היא פשוט לא מסוגלת להתקיים באופוזיציה.

אבל קיים גם צד פחות סימפטי בירידתה של קדימה. קדימה נעשתה מיותרת משום שנתניהו אימץ את קווי היסוד שלה. למעשה, נתניהו ביצע שנית את התרגיל של קדימה, כאשר לקח את הליכוד אל תוך שטח המחיה האידיאולוגי והאלקטורלי של קדימה. גם שרון היה הקבלן המבצע של מדיניות השמאל, אבל אנשים סמכו עליו כי הוא הגיח מהליכוד.

עו"ד אליקים העצני נוהג לספר באירוניה על תגובתם של כמה מיהודי גרמניה לאיסור שהטילו הנאצים על השחיטה הכשרה. יהודייה אחת המשיכה לקנות באטליז הרגיל שלה, למרות שבצוק העיתים הוא עבר למכור בשר טרף, היות והיא תמיד סמכה על הקצב שלה בעיניים עצומות.

נתניהו הפך לקצב שמוכר את בשר הפיגולים של קדימה. כאשר ח"כ נחמן שי התראיין על פרשת אישורי הבנייה בגילה, הוא התקשה למתוח ביקורת משמאל על הממשלה. הח"כ מקדימה נאלץ להסתפק בהערה שההכרזה על גילה היתה צריכה להגיע אחרי אמירת הן לרביעייה הבינלאומית, ואז היא היתה מתקבלת בסבר פנים יפות. דקויות כאלה אינן מצדיקות את קיומה של קדימה.

מאידך, סקרי ראש השנה הצביעו על מגמה מעניינת נוספת. רוב מוצק בציבור מתנגד לנסיגה ביו"ש ולפתרון קבע שמותיר בידי ישראל רק את ירושלים וגושי ההתנחלויות (מדובר ב-60 אחוזים פלוס מינוס). כלומר, המתחם הפוליטי שאותו נטש נתניהו כדי לאמץ את עמדות קדימה אינו שטח ריק. קיים מרחב מחיה פוליטי גדול מימינו של הליכוד. נותרה רק השאלה מי תהיה המפלגה שתשכיל לנכס לעצמה את המרחב הזה ואף להרחיב אותו.