בשבע 463: צעד תימני

הזמר והמלחין סגיב כהן חושף את הצד היהודי-תימני שלו באלבום של תפילות ופיוטים עם גרוב אלקטרוני

דודו כהן , ח' בתשרי תשע"ב

סגיב כהן - 'הללו' (NMC יונייטד)

בניגוד לרוב המכריע של האמנים בארץ ובכלל, הקריירה של סגיב כהן מחולקת לשני נתיבים שקשורים ואינם קשורים זה לזה. בנתיב הראשון, הממוסד יותר, פועל כהן בתעשיית המוזיקה הישראלית הרגילה. הוא חתום בחברת התקליטים הגדולה בארץ, NMC יונייטד, כותב לאמנים רבים (כולל ריטה, אלבום שלם לגלי עטרי ועוד), מופיע בפלייליסטים הנחשקים ביותר, ובאופן כללי נחשב לאחת ההבטחות הגדולות בתחום. אך בנתיב השני פועל כהן עם מנוע יהודי מובהק. הוא שחרר לא מעט סינגלים (רשמיים ולא רשמיים) עם טקסטים מהמקורות, הוציא אפילו אלבום יהודי חצי-מחתרתי ('ישקף אלוקים', 2008), ולהיטו הגדול ביותר הוא 'ישקף' - ביצוע תימני-אלקטרוני לפיוט הוותיק של ר' שלום שבזי.

לפני כשנה ראיינתי את כהן לרגל צאת אלבומו הרביעי 'הרגע', ובין לבין אמרתי לו שהוא חייב לאסוף כבר את כל שירי היהדות שהקליט בהזדמנויות שונות, ולאגד אותם לדיסק שלם. כנראה שלא הייתי היחיד שהציק לו בנושא, כי לקראת החגים הוא החליט להוציא את האלבום 'הללו - מבחר תפילות ופיוטים', המכיל עשרה שירים בגוון האהוב והמוצלח - תימני-אלקטרוני, למקרה ששכחתם - עם הקול האיכותי וההגשה המאלפת של היוצר הצעיר.

האלבום נפתח בשיר חדש לגמרי שגם יצא לאחרונה כסינגל, 'הללו' - שילוב של טקסט מתהילים עם פזמון מקורי לחלוטין. הוא ממשיך עם ביצוע אנרגטי ל'אם ננעלו', מוסיף עם הגרוב השזור באלקטרוניקה ב'אני אשאל', ונרגע מעט בבלדה 'קול דודי', שמבליטה את היכולות הקוליות של מי שהושווה לא פעם לבועז שרעבי, וזכה לכינוי שהמציאה גלי עטרי, "התימני שלמד ברימון".

האלקטרוניקה חוזרת לשלוט ב'תכלה שנה (אחות קטנה)' שסובל ממונוטוניות מסוימת ונצמד מדי אל התפילה התימנית. ואז מגיע להיטו הגדול ביותר של סגיב, 'ישקף', הפעם בעיבוד חדש, סוחף יותר, ובפתיח השיר מתארח אביו, שמקריא חלק מטקסט השיר בערבית.

היאמניות התימנית מרימה עוד יותר את ראשה ב'לכה דודי' הגרובי והמקפיץ, אבל הקטעים שחותמים את האלבום, 'ברכת הכהנים' ו'שירת הים', מאופקים יותר, תפילתיים יותר, ובאופן כללי מסיימים את החוויה התימנית הזאת באווירה של בית כנסת בנגיעות צ'יל אאוט, ומעידים שעם כל הכבוד לנתיב הישראלי בקריירה שלו, כהן מצליח לרגש הרבה יותר כשהוא עושה מוזיקה יהודית-תימנית.

Duduco2@gmail.com