בשבע 464: שיח לשעברים

'הדתל"שים' של פוריה גל-גץ הוא ניתוח סוציולוגי מעניין של התופעה, אך עיקר חסר ממנו – הסיבה האמיתית לעזיבה

דודו כהן , ט"ו בתשרי תשע"ב

'הדתל"שים - מסע אל עולמם של דתיים לשעבר', פוריה גל-גץ, הוצאת עם עובד

'הדתל"שים', ספרה החדש של פוריה גל-גץ, נפל עליי בתקופה הכי רלוונטית שיכולה להיות, בדיוק כשאני מהרהר יותר ויותר באפשרות שמא יום יבוא וילדיי ישליכו מאחורי גבם את כל החינוך היהודי שספגו ושעוד יספגו. לכן את ספרה של גל-גץ קראתי כספר חינוך. לא כזה שמסביר מה לעשות בחינוך הילדים, אלא כזה שמסביר דווקא מה לא לעשות. אולי אגלה בספר טעויות שהורים עשו בחינוך ילדיהם, חשבתי, וכך אדע להימנע מהן כבר מעכשיו.

כבר בתחילת הספר ניכר המימד הסוציולוגי שלו. אחרי ההקדמה המעניינת מביאה המחברת שיחה שערכה עם מספר חברים דתל"שים, ובה הם בעיקר מחליפים חוויות אימים מילדותם בבית הדתי, מבקרים את מערכת החינוך הדתית, כאילו יש חלופה שפויה אחרת, ובעיקר מריצים חוויות וניתוחים חברתיים - יותר ברמה של הווי, פחות ברמה של אג'נדה ומשמעות. אני, לעומת זאת, חיפשתי את נקודת האמת שבה הם הבינו מדוע הדת היא לא בשבילם. לא מצאתי, אבל חשבתי שאותה נקודה בוא תבוא. הרי איך אפשר להעביר ספר שלם על דתל"שים מבלי לדבר על שורש המעבר אל העולם החילוני?

אבל ככל שקראתי פרק ועוד פרק, עד לסוף הרדוד (ראיון עם דרור פויר, שבו הסביר מדוע הוא מתעקש לכתוב בכל הזדמנות את "השם המפורש"), הבנתי שעומק כבר לא אמצא כאן. ניתוח סוציולוגי מרתק - כן. התבוננות חברתית יסודית - בהחלט. תלונות על המגזר הדתי-לאומי מכאן ועד להונולולו (החל מרבנים שממששים את התלמידים כדי לברר האם יש להם ציצית, המשך בתהיות מדוע ההלכה אינה מתירנית יותר, ועד למנהלת תיכון שהואשמה בגזענות) - היו בשפע. אבל השאלות המכריעות והמרתקות ביותר נותרו פתוחות: מה גרם לאנשים שגדלו בסביבה דתית להתנער מהדת וללכת אל עולם שעד היום רובם לא באמת שלמים איתו?

הניסיון של המחברת להתמודד עם התופעה מבלי לגעת בליבת הנושא דומה לספר שמתיימר לנתח את מחאת האוהלים, וסוקר זאת במספר אספקטים: איך המחאה פרצה, מתי, כיצד וכו'. אבל זאת מבלי לגעת בשאלה המהותית מכולן - למה בעצם היא התחילה? אז נכון ש'הדתל"שים' אינו מחקר אקדמי, אבל זה עדיין לא פוטר אותו מלהגיש לנו את המנה הבשרית, לצד שלל הקינוחים והסלטים.

עכשיו, אחרי שפוריה גל-גץ כבר הוכיחה לעצמה ולנו שהיא מצוינת בניתוחים סוציולוגיים, אולי זה הזמן להתקדם לספר נוסף – 'הדתל"שים: הסיפור האמיתי', שבו היא תגיש את המנה העיקרית באמת.

Duduco2@gmail.com