בשבע 464: גם וגם

אלבומו השלישי של ברוך לוין, שילוב לא שכיח של זמר ומלחין, מכיל תמהיל מוצלח של להיטים קצביים לצד שירי נשמה

אמציה האיתן , ט"ו בתשרי תשע"ב

'השקיפה', ברוך לוין

חג הסוכות הוא זמן האיחוד: בין הלולב והערבה לבין ההדס והאתרוג. בין האושפיזין השונים, ובין עם ישראל לקונו. ולא סתם איחוד כפוי ועצבני אלא תהליך שבא מתוך שמחה, כשהשיא הוא בשמחת תורה, שבו אפילו ספרי התורה הפסולים יוצאים מהארון ומחובקים ברוב עם.

לכבוד החג הזה חיפשתי אלבום מוזיקלי שיוכל לחבר אליו כמה שיותר מהקוראים. אמת, המשימה לא קלה כלל, שהרי על טעם ועל ריח אין להתווכח. זה אוהב חסידי קצבי, השני אוהב מזרחי שקט והשלישי בכלל מתחבר לחזנות. אין ספק שישנם אלבומים שקהל היעד שלהם יותר מצומצם מהממוצע. כך זה יהיה תמיד בקצוות המוזיקליים מכל צד שהוא. למשל, מוזיקה קצבית הנוטה לכיוון הרוק הכבד או מוזיקה קלאסית רצינית יפנו אל הקהל המוגדר שלהן. נדמה לי שהאלבום המתארח היום במדורנו פונה לקהל יעד רחב הרבה יותר, ואם אתם רוצים הוכחה, תעשו משאל בקרב הציבור הרחב, שומר המצוות, ותשאלו מי לא אוהב את השיר 'וזכני לגדל' של ברוך לוין.

השיר הזה הפך ללהיט חובה, והאמת היא שהוא די מאפיין את הסגנון של לוין. הפעם הראשונה שראיתי אותו על הבמה היתה במופע של שוואקי בקיסריה. דמות אמריקנית קלאסית, בעל קול רך ונעים, שמצליח להוציא את הרגש שבשירים כמעט מבלי להתאמץ (כך זה נראה לפחות).

האלבום החדש שלו, השלישי במניין, נקרא 'השקיפה', ומכיל את התמהיל הקלאסי של שירים קצביים ושירי נשמה רגשניים. השילוב של מלחין בחסד עם זמר נשמה אינו נפוץ כל כך במחוזותינו. המלחינים לא תמיד יודעים לשיר היטב, והזמרים לרוב לא שולחים ידם במלאכת ההלחנה. כאן מדובר באמת בבחור מוכשר שמצליח לשלב בין השניים.

ההפקה המוזיקלית של יוחי בריסקמן (כן, ההוא של שוואקי) עם העיבודים של יענקי בריסקמן או של ברוך לוין עצמו, מצליחים להוציא מהשירים את המיטב, ויש בהם לא מעט מזה.

אחד השירים היותר מיוחדים באלבום הוא 'רינה', הממוקם אי שם ברצועה התשיעית. למרות השם השמח, מדובר בשיר נשמה המכיל טקסט מתוך הקינות לתשעה באב – "רינה וישועה... בצאתי ממצרים, ששון ושמחה ונס יגון ואנחה, בשובי לירושלים" - יופי של לחן עם עיבוד מרגש. לא פחות מרגש הוא השיר השלישי, 'בני אל תלך'. הילד דוד דקס מצטרף אל ברוך בשירה, דבר שיוצר דואט נהדר, ובעצם דיאלוג בין אב לבנו על הדרך שבה הוא הולך.

זה די נדיר, אבל באמת שלא מצאתי מילת ביקורת להגיד על הדיסק, ותאמינו לי שאני לא מקבל אפילו פרומיל מהמכירות. לא ניפרד לפני שאאחל לכם חג מוזיקלי ושמח עד בלי די!

seret@etrog.tv