בשבע 464: בעיות שמיעה

שרית המתגוררת בכרמיאל מתעוררת מדי בוקר עוד לפני השעה 5זאת בשל קריאות המואזין מהכפרים הסמוכים.

שמואל אדלמן , ט"ו בתשרי תשע"ב

שרית המתגוררת בכרמיאל מתעוררת מדי בוקר עוד לפני השעה 5. זאת בשל קריאות המואזין מהכפרים הסמוכים.

"זה עובר כל גבול סביר", אומרת שרית. "אין שום סיבה בעולם לווליום המטורף שמופעל נגדנו כל בוקר. אני מכבדת את דתם של המוסלמים בכפר, אבל מי שרוצה להגיע למסגד יכול לכוון לעצמו שעון מעורר. אני חיה כאן כבר 12 שנים ובשנים האחרונות הדציבלים רק עולים ועולים. לעתים גם בלילה נשמעות יריות שמחה מחתונות". איציק, אף הוא מכרמיאל, נחרץ לא פחות: "אם אני אחליט שבא לי לשמוע את ג'ון לנון כל בוקר בפול ווליום, אני מניח שבתוך רבע שעה יהיו שוטרים אצלי בבית. לא ברור לי למה להם מותר מה שלי אסור".

ברשת האינטרנט מופצת בשבועות האחרונים עצומה הקוראת לכנסת לחוקק חוק שיאסור על מסגדים לעשות שימוש במערכות כריזה. את העצומה יזם אלון, תושב הצפון, שמעוניין להעלות את הנושא למשאל עם. בעצומה נכתב: "אנו, מאות אלפים תושבי הגליל, אזור המרכז, הנגב, וירושלים  סובלים באופן יום יומי, החל משעות הבוקר המוקדמות וחמש פעמים ביום ובצורה שגרתית, ממטרד רעש סביבתי ומציק - רעש קריאות המואזין ממערכות הכריזה של המסגדים. אנו מבקשים לקדם תיקון לחוק למניעת מפגעים, שיקבע במפורש שעל מסגדים ייאסר להפעיל מערכות כריזה, ויהיו עונשים, לרבות קנסות כבדים ועונשי מאסר, שיוטלו על המפר את החוק".

מתברר כי יש גם תקדימים בעניין. לפני כחמש שנים עתר ראש עיריית עוספיה דאז, ד"ר אכרם חסון, מהעדה הדרוזית לבית המשפט נגד הפעלת הכריזה על-ידי האימאם של המסגד. בית המשפט קיבל את טענותיו של ד"ר חסון והורה לאימאם שלא להפעיל את מערכת הכריזה במסגד.

עו"ד דורון ניר-צבי מסביר ל'בשבע' כי למעשה איסור על מפגעי רעש מעוגן בחוק. "ישנה טבלה מדויקת המתייחסת למרחק ודציבלים", אומר ניר-צבי, "ובניגוד לתחומים אחרים שבהם יש מקום לפרשנויות הרי שכאן מדובר בנתונים מדויקים בני מדידה". נזכיר כי עו"ד ניר- צבי התלונן בעבר על רעש המואזינים בחברון ולאחר שהמינהל האזרחי ניסה להתחמק בטענה שהחוק לא חל ביו"ש הוצב רמקול ענק על מרכז גוטניק בחברון ושכנע את המינהל לאכוף את החוק. "אם במקומות שאין אכיפה יוצבו רמקולים שיפריעו לשכנים בכפרים אני מניח שמהר מאוד ייאלצו הרשויות לאכוף את החוק באופן שווה על שני הצדדים", מסכם ניר-צבי.