בשבע 464: סגנית השר לענייני גמלאים

מהפכה ביחס לאזרחים הוותיקים

לאה נס , ט"ו בתשרי תשע"ב

המשרד שלה אמנם לא עולה לכותרות מדי שבוע, אבל לד"ר לאה נס (ליכוד), סגנית השר לענייני גמלאים, זה לא מפריע להוביל מהלכים שישנו בצורה משמעותית, כך היא מבטיחה, את ההתייחסות לבני ובנות גיל הזהב.

החודש הוא חודש האזרח הוותיק, ואנחנו לא הרגשנו...

"החודש מתחיל כעת ועוד יהיו הזדמנויות להבחין בכך. האזרחים הוותיקים חשים בכך. באחד באוקטובר מצוין באו"ם ובעולם יום הקשיש הבינלאומי, ואצלנו האירוע מצוין בחודש האזרח הוותיק שצוין בישיבת ממשלה, וכשיחל מושב הכנסת יצוין גם שם. בנוסף לכך, הועברה הצעה שתורגש על ידי כל האזרחים הוותיקים בישראל".

מה אומרת ההצעה הזו?

"מדובר ברפורמה בהתייחסות לכל האזרחים הוותיקים, שתשנה את כל התפישה לגבי אזרחים ותיקים, קודם כל בעיני עצמם ואחר כך בעיני החברה כולה, הממסד הארצי והממסד המקומי. מדובר בתכנית אב שהולכת להיבנות בכל יישוב ויישוב, בכל רשות ורשות, שתשים את האזרח הוותיק במרכז תוך יצירת שירותים ותעסוקה בהתאם לצרכים שלו.

"לאזרח הוותיק יש פרופיל חדש. מדובר באנשים בני 65 ומעלה, צעירים ובריאים שעוד יכולים ורוצים לתרום לעצמם ולחברה. הרשויות נותנות היום שירות רק לעשרים אחוזים מהאוכלוסייה הזו, זו הזקוקה לשירותי רווחה ובריאות. אנחנו רוצים שכולם ייהנו מפעילויות שמתאימות להם ויכולות לתת להם איכות חיים טובה. איכות חיים כזו, כך הוכח מחקרים ומדעית, מונעת מהאוכלוסייה הזו להפוך נתמכת וסיעודית".

כשהכרזת על התוכנית הזו הגדרת את המציאות שבה הרפואה מאריכה ומשפרת חיים והאוכלוסייה הוותיקה גדלה כמעין פצצה דמוגרפית.

"בהחלט. בעולם קוראים לזה 'אתגר הזיקנה'. יש כאן שינויים במבנה הדמוגרפי וחייבים להיערך לכך. בנוסף לכך צריך לזכור שלא מדובר רק במתן שירותים, אלא שהמדינה והרשות יכולות ליהנות מהניסיון של אוכלוסייה בעלת ניסיון וידע. זה משאב שצריכים לנצל אותו. כשהתוכנית תצא לפועל, גם האזרחים ייהנו וגם הרשויות. האזרח הוותיק אינו נטל אלא נכס".

אז פרטי לי בבקשה את התוכנית הזו לפרטים.

"סכום של 52 מיליון שקלים יושקע בהכנת תוכנית בכל רשות ורשות, שתמפה ותאבחן את כל הצרכים של כל אזרח ותיק. יכול להיות מצב שבו אדם בן שמונים שמתגורר בקומה רביעית בבית דירות והכנסתו היא 20 שקלים מעל מי שמגיעה לו השלמת הכנסה, ואף אחד לא יודע מה הצרכים שלו, אף אחד לא יודע איך מגיעים אליו במצב חירום. אנחנו נגיע לכל אחד ואחד ונתייחס לצרכים של כל אחד ואחד ובמה הוא יכול לתרום".

ואיך את מתכוונת להחזיר אותם לשוק העבודה?

"יש רבים שעוד יכולים לעבוד. יוקמו 12 מרכזי השמה ו-50 מרכזי תעסוקה. מדובר במועדוני תעסוקה וחברה שפונים למי שחי רק מקצבה ויכול לקבל עוד עד 1,400 שקלים. האוכלוסייה הזו מקבלת מימד חברתי ותעסוקתי, ועבורם תוספת של סכום כזה היא בהחלט משמעותית. בנוסף לכך מרכזי ההשמה יפנו למשרות חלקיות של ייעוץ ותגבור, משרות שלא יבואו על חשבון צעירים.

"לגבי הרשויות, צריך לחשוב מחוץ לקופסה. יש מתנ"סים שמשמשים את הנוער אחרי הצהריים ואפשר להשתמש במבנה בבקרים לאוכלוסייה המבוגרת. ולעומת זאת, מבנים של בתי ספר שנשארים ריקים אחר הצהריים, חדרי מחשבים יוכלו אז לשמש את הוותיקים".

אז תסבירי לי איפה היינו למעלה משישים שנה?

"העולם משתנה ומתקדם. עד היום נתנו שירותים רק למי שהיה במצוקה. אני סבורה שלא צריך להיות זקן ומסכן כדי לקבל שירותים. מגיע לאנשים המכובדים האלה, דור המייסדים של המדינה, יחס גם אם הם לא במצוקה. הגיע הזמן שנממש את כל הציטוטים היפים של היהדות על הדרת פני זקן".

והיחס סביב שולחן הממשלה...

"לא לחינם ביקש ממני ראש הממשלה להגדיל את היקף המיזם הזה. התכוונתי להתחיל במאה רשויות ראשונות, אבל הוא ביקש שנעבוד מול כל הרשויות והכפיל את התקציב לעניין. ב-10 רשויות מתבצע הפיילוט שכבר מוכיח תוצאות יפות. בכל כמה חודשים יצטרפו עוד רשויות. 107 רשויות כבר בפנים ולהערכתי בתוך שנתיים תצטרף כל רשות שתהיה מעוניינת בכך".

אגב, הזכרנו בתחילת הדברים את העובדה שנפתח כאן חודש האזרח הוותיק ואנחנו לא הרגשנו. מאכזב אותך היחס המתעלם של התקשורת בעיקר בתקופה שבה מדברים כל כך הרבה על צדק חברתי?

"אנחנו יודעים שיש נושאים שהם פחות תקשורתיים, אבל עם הזמן נגרום גם לנושא הזה להפוך פופולרי יותר. כאדם מאמין אני מבקשת את הקרדיט שלי מריבונו של עולם, כך שגם אם מהתקשורת אני לא מקבלת את זה, אני פחות מוטרדת".

ולנושא אחר לחלוטין שאי אפשר בלעדיו. את משויכת לקבוצת הח"כים הלאומיים יותר בליכוד. בעבר היית בקבוצת המורדים מול שרון, והנה נדמה שכל הקבוצה הזו נעלמה. עברנו את ההקפאה, נאום בר אילן, ההרס במגרון, הכוונות להרס נוסף, ההסכמות למתווה הקוורטט, ואתם עסוקים איש איש בתיקו. לאן נעלם הקול שלכם?

"זה לא שקט. כולנו הבענו עמדה נגד ההקפאה ונגד ההרס במגרון, ובע"ה אהיה שם בסוכות באירוע הגדול. אני בטוחה שלא יהרסו. לא יכול להיות שיהיה הרס כזה. ממשלות ישראל על משרדיהן אפשרו את הבנייה שם וימצאו את הפתרונות המשפטיים. הרי מי שעומד מאחורי הדרישות להרס הם ארגוני השמאל הקיצוני ולא בעלי קרקע. אני בטוחה שניתן יהיה למצוא חוות דעת משפטית שלא תאפשר הרס במגרון".

זה לא רק מגרון. יש הנחייה להרס מאות בתי קבע ביישובים רבים.

"נכון. מגרון היא רק הדוגמה שעומדת כעת לפנינו. תנועת הליכוד היתה נגד צעדים חד צדדיים ורה"מ הביע את העמדה הזו במקומות רבים. אם חלילה ייעשו צעדים חד צדדיים נוכל לתבוע ריבונות בכל יהודה ושומרון".

אבל ראש הממשלה בפועל הוא אהוד ברק שקובע את המדיניות ומיישם אותה, ונתניהו, השרים והח"כים שותקים...

"אני לא רואה את נתניהו מאפשר את זה, ומאמינה שהדבר לא ייעשה. שר הביטחון לא יממש את האג'נדה שלו, ועובדה היא שהעניין נעצר ולא נותנים לדבר לקרות".

אבל בכל זאת היה כבר הרס, ויש גזר דין של בג"ץ לגבי ההמשך.

"מזכיר הממשלה וגורמי ממשלה הביעו עמדתם שהדבר לא יעבור בצורה שכזו, וייבחן נושא של פיצוי וכו'. יש כאן מאבק משפטי ולא מאבק ענייני".

לסיכום: את אומרת שלא שכחתם את האג'נדה שלכם.

"חלילה. שמרנו על ארץ ישראל ואנחנו שומרים עליה".