בשבע 464: שטח מגזרי

כנס הדתל"שים: "החשוב ביותר הוא להשאיר להם את הדלת פתוחה לשוב"

רבקי גולדפינגר , ט"ו בתשרי תשע"ב

ביום רביעי שעבר התקיים כנס ראשון מסוגו של רבנים ומחנכים, שעסק בסוגיית הדתל"שים בחברה הדתית-לאומית. בכנס, שנערך בישיבת ההסדר 'תורה בציון' בירושלים, דנו בדרכי ההתמודדות של הציבור הדתי עם התופעה. הכנס הוא פרי שיתוף פעולה בין 'בשבע' וישיבת ההסדר 'תורה בציון'. בין הדוברים ביום העיון היו הרב זלמן מלמד - ראש ישיבת בית אל ורב היישוב, הרב נחום נריה - ראש ישיבת ההסדר 'תורה בציון', הרב אלי סדן - ראש מוסדות בני דוד בעלי, הרב אורי שרקי ממכון מאיר, הרב משה אליה מהמכינה הקדם צבאית בבית אל, הרב איתן אקשטין מנהל 'רטורנו' ואיש החינוך אבי רט.

בכנס ניתחו הדוברים את הסיבות לתופעה הכואבת ופרשו את משנתם בנוגע להתמודדות הרצויה עימה. בין המשתתפים הרבים היו הורים, רבנים, מחנכים וכן המפקח הארצי על תחום מחשבת ישראל הרב ד"ר יוחאי רודיק וח"כ יעקב כץ (כצל'ה).

הרב אלי סדן הדגיש בדבריו שאין להאשים את הנוער, אלא לחפש את הכוח לשינוי דווקא מצד עולם המבוגרים. "מאז שהילד קטן הוא מביט על ההורים. אבל האם הילד רואה אצל ההורים שלו חיים דתיים, חיוניות, רוממות, ערגה לאלוקים, או משהו טכני של 'זה אסור' ו'זה מותר'? ניתן כיום לראות אנשים שכמעט על כל נושא שבעולם הם חושבים כמו חילונים, אבל הם שומרים שבת וכשרות. התנהגותית הם דתיים, אבל איפה נמצא הראש? איפה נמצא הלב?" שאל הרב סדן. "מציאות כזו של דתיות טכנית בלי הרוח הפנימית של הדבקות, האהבה והצימאון הרוחני היא מועדת לפורענות", התריע הרב סדן.

אבי רט הביא בדבריו המרגשים את תחושותיהם של כמה צעירים שהסירו את הכיפה, כפי שבאו לידי ביטוי בשיחות שערך עימם. רט קבע כי כדי לסייע לילד להתמודד עם התהפוכות העוברות עליו, חשוב לשמור עימו על ערוץ הידברות פתוח. הדוברים כולם היו תמימי דעים כי יש להטות אוזן, להיות רגישים יותר ולהשאיר לילד בכל מקרה 'דלת פתוחה' לשוב.

הרב איתן אקשטיין הדגיש כי יכולת ההכלה והחיבוק החם הם הכרחיים כדי שהבנים לא יפנו עורף. הרב יצחק נריה, מהמארגנים, רואה בכנס הזדמנות לחשבון נפש כללי ואישי: "הכינוס הוא כואב, אבל אנחנו חייבים לבדוק את עצמנו גם באופן פרטי וגם באופן ציבורי. תופעת הדתל"שים היא תופעה רחבה של בחורים ובחורות שקיבלו חינוך טוב, אבל לא מוצאים את עצמם בעולם הדתי ולפעמים גם בעולם הכללי. בסופו של דבר", אמר הרב נריה, "אנחנו, כציבור דתי, לא יודעים תמיד איך להושיט יד וכתף תומכת או חיבוק, כשאותם צעירים מגששים ומחפשים את הדרך חזרה אלינו. אני לא בטוח שיש לנו את התשובות אך מתוך דיון וליבון, אולי ניתן יהיה להסיק מסקנות ולהביא לשינוי".

לאור ההיענות הגדולה של הורים ומחנכים, הוחלט בעיתון 'בשבע' ובישיבת ההסדר 'תורה בציון' על הקמת בימה חודשית להורים ומחנכים, שתדון בשאלות יסודיות בחינוך הנוער ובקשיים שהוא מתמודד איתם.

 

שיתוף פעולה רשמי בין צה"ל ובין השירות הלאומי

בפגישה שנערכה בלשכתו של מנכ"ל מינהלת השירות האזרחי-לאומי, שר שלום ג'רבי, עם ראש אגף כוח אדם בצה"ל הנכנסת, האלופה אורנה ברביבאי, הוחלט על הידוק הקשר בין המינהלת לאכ"א ועל הקמת צוות משותף שירכז את הטיפול בנושא הפטורים לבנות הדתיות. כמו כן, הוחלט שיוכנו נהלים ברורים הנוגעים לכל הנושאים הנמצאים בממשק בין שני הגופים.

כידוע, שני הגופים המרכזיים העוסקים כיום בשירות צעירים בישראל הם צה"ל ומינהלת השירות האזרחי-לאומי. עד כה פעלו שני הגופים באופן עצמאי, מה שפגע בעיקר בהליך שחרורן של בנות דתיות מצה"ל, אשר פטורות מגיוס מטעמי דת, ובמגזר החרדי המשרת במסלול השירות האזרחי.

לאחרונה נערך מפגש מיוחד בין ראשי הגופים ובמהלכו נדון נושא הפטורים מהשירות הצבאי. שר שלום ג'רבי הדגיש כי יפעל לכך שלא יהיו בנות אשר יתחילו את השירות הלאומי ללא קבלת הפטור הרשמי מצה"ל, אך יחד עם זאת ביקש כי בצבא לא יעכבו את מתן הפטורים לצעירות.

ג'רבי אמר לאלופה כי קיימת חובה לאפשר לאותם צעירים הפטורים משירות בשל טעמי דת, בעיות רפואיות וכדומה, מסגרת ראויה שבה יוכלו לתרום למדינה. בסופו של דבר, סוכם על הידוק שיתוף הפעולה בין מינהלת השירות האזרחי-לאומי לאכ"א, ונקבע כי ייערכו שיחות משותפות לגבי ייעול מערך מתן הפטורים למשרתי השירות הלאומי ועוד.

מנכ"ל מינהלת השירות האזרחי-לאומי, שר שלום ג'רבי, בירך את האלופה ברביבאי עם כניסתה לתפקיד ואמר: "מצאתי אצל האלופה ברביבאי אוזן קשבת ופתיחות מחשבתית ואנו שמחים על שיתוף הפעולה עם אכ"א. מדובר במהלך מבורך, שהרי יש לנו מטרה משותפת שכל צעיר וצעירה יתרמו למדינה וישרתו את הקהילה בישראל במסלול הנכון להם".

 

משרד החינוך הכריז על 'גשר' קבוע בין יום כיפור לסוכות; בבתי הספר הממ"ד קיימו יום לימודים וולונטרי לקראת החג

לפני כחודש בלבד שבו תלמידי ישראל מהחופשה הגדולה, אבל החל מהשנה הם זוכים לשבועיים נוספים של מנוחה. לראשונה, הוחלט במשרד החינוך לקיים גשר באורך שלושה ימים בין יום הכיפורים לבין חג הסוכות. ימי החופשה הללו הם חלק מהמהלך שהוביל שר החינוך גדעון סער לקיצור חופשת הקיץ, והם יקוצצו ממנה בהמשך.

ל'בשבע' הגיעו פניות רבות מצד הורים, מורים וגננות, אשר מתחו ביקורת קשה על המהלך. ההורים הביעו חוסר השלמה עם החופשה החדשה שנכפתה עליהם. "אני לא מבינה את ההיגיון שבכך", אומרת מיכל, אמא לארבעה. "הימים האלה באו כדי לקצר את החופש הגדול אבל יצרו מיני חופש גדול באמצע השנה, מה עשינו בזה?" היא טוענת. טלי, גננת בחטיבה צעירה, קובלת על הבלבול שזה יוצר בקרב הילדים הקטנים. "עד שהם כבר הצליחו לחזור לתלם, שוב מפסיקים הכל ועוצרים לשבועיים". ההורים מביעים תרעומת קשה אף על היעדרות מימי עבודה, והקושי במציאת פתרון טכני לשמירה על הילדים.

עוד נטען כי ימים אלו שלאחר יום הכיפורים היו מדי שנה עבור המחנכים והגננות ימי לימוד מסודרים לקראת חג הסוכות. הביקורת העיקרית הנשמעת בקרב הורי המגזר נוגעת בפגיעה בהכנה ראויה של הילדים לחג. "השנה, בימים שלפני יום כיפור, לימדו את הילד שלי במקביל על משמעות יום הכיפורים וחג הסוכות. עשו להם פשוט סלט. ובגלל הזמן הקצר נוצר בלגן לא קטן, וחבל", טוענים ההורים. מירי, גננת בגן טרום חובה, מסכימה בהחלט עם הטענות המועלות מצד ההורים: "כל שנה הקדשנו את הימים האלו כדי ללמד בנחת את הילדים על מנהגי החג. הגן היה מקושט בקישוטים יפים והילדים היו נכנסים לאווירת החג כמו שצריך. לצערי, השנה נוצר בלבול בקרב הילדים".

במשרד החינוך דחו את טענות ההורים ומסרו בתגובה ל'בשבע': "כל הורה שכועס היום – ישמח, יברך ויתמוך בחודש אוגוסט – עת שיקוצר החופש הגדול הקרוב, כפי שהיה צריך לקרות כבר מזמן. הלוח הנוכחי, שלפיו קוצר החופש הגדול, הוא הגיוני יותר. השינויים בלוח הלימודים והחופשות, בהתאם להמלצת הוועדה הציבורית בראשות מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, מר שמואל סלבין, פורסמו בציבור מבעוד מועד".

עד שיינתן מענה מערכתי הולם למציאות זו מצד משרד החינוך, דווקא בחינוך הממלכתי-דתי הכירו בבעיה החינוכית והחליטו לעשות מעשה. ראש מינהל החינוך הדתי, ד"ר אברהם ליפשיץ, פנה למנהלים ולמורים בבתי הספר של החינוך הדתי בבקשה שיסכימו להתנדב ללמד ולהפעיל את התלמידים ביום הראשון של החופש. ההיענות היתה גבוהה. כשליש מבתי הספר הדתיים נענו לקריאה ויזמו פעילות ערכית לעשרות אלפי תלמידים.

מינהל החינוך הדתי אף שלח למורים מערכי שיעור חווייתיים לכבוד סוכות, ובכ-200 בתי ספר של החמ"ד החליטו להגיע על אף החופשה לבית הספר, ולקיים עם התלמידים פעילות לקראת סוכות מבלי לקבל תמורה.

 

  • מבזקים:

סוכות וארבעת המינים ליחידות צה"ל

כחמישים סוכות וכאלף סטים של ארבעת המינים יועברו על ידי 'האגודה למען החייל' לשימוש יחידות צה"ל השונות לקראת חג הסוכות במסגרת פרויקט 'אהבת ישראל', באמצעות הרב מנחם אופן. בנוסף לכך, בבתי החייל ובכפרי הנופש של האגודה ברחבי הארץ יוקמו סוכות לשימוש החיילים.

ברכונים לחיילים יהודים אמריקנים

לרגל השנה החדשה, נשלחו על ידי ה-OU העולמי מאות ברכונים לחיילים היהודים המשרתים בצבא ארה"ב בכוויית, עיראק, אפגניסטן וקוריאה. מאז המהדורה הראשונה של הברכון, אשר הופקה ב-1982 עבור חניכי תנועת NCSY, הודפסו למעלה מ-1.5 מיליון עותקים בחמש שפות.

בית אורות בפעילות לסוכות

במשך שלושת ימי חול המועד יתקיימו בישיבת 'בית אורות' על רכס הר הזיתים, מגוון פעילויות לכל המשפחה כאשר האירוע המרכזי הוא שמחת בית השואבה עם נגן הכליזמר חיליק פרנק. מטרת הפעילויות היא חיבור הציבור הרחב להתיישבות היהודית בהר הזיתים דרך חוויה לכלל המשפחה.