בשבע 464: הכשרת הבנייה ביו"ש שנעשתה על קרקע ערבית פרטית

ח"כ חוטובלי לנתניהו: הרס מאחזים ביו"ש מהווה קו ואדום; ח"כ יעקב כ"ץ פועל לגיוס יהדות התורה למאבק בכוונת ההריסה

ניצן קידר , ט"ו בתשרי תשע"ב

השרה לימור לבנת מקדמת הצעה לפיה יוקם צוות מומחים שיבדוק כיצד ניתן להכשיר את הבנייה ביהודה ושומרון שנעשתה על קרקעות פרטיות. לבנת אומרת שבעקבות פנייתה לראש הממשלה בנושא, הורה נתניהו לשר המשפטים יעקב נאמן, לבחון הקמת צוות כזה במהירות האפשרית.

לבנת אמרה כי ההחלטות שקיבל בג"ץ באחרונה על הריסת מבנים בכל רחבי יהודה ושומרון אינה מתקבלת על הדעת, וציינה כדוגמה את שכונת האולפנא בבית אל, שהוקמה בתמיכה מלאה של הממשלה. "לא מדובר בהתיישבות פרועה במאחזים, אלא במשפחות שהתיישבו באופן חוקי. לא ייתכן שבתים של כאלף איש יהרסו, והם ימצאו עצמם ללא קורת גג", אומרת השרה. היא גם מציינת שבמקרים רבים אין מי שדורש את הקרקע ועל כן יש להסדיר את הנושא.

בראיון לערוץ 7 הוסיפה לבנת כי העתירות כעת אמנם מכוונות נגד בתים ביהודה ושומרון, אך תביעות דומות עשויות להגיע בעתיד גם כלפי יישובים שלמים ואף במקומות רבים בתוך הקו הירוק כדוגמת שכונת טלביה, רמת השרון ומקומות אחרים. משום כך לדבריה "אין זמן", ויש להקים צוות כזה באופן בהול ומיידי.

במקביל יוזם חבר הכנסת יריב לוין מהליכוד ביחד עם מוצעת יש"ע וועדי המתיישבים, הצעת חוק שמטרתה לעקוף את החלטת בג"ץ על הרס המבנים ביהודה ושומרון.

על פי הצעתו של לוין, פלשתיני שיוכיח כי בתים שהוקמו בהתיישבות נבנו על אדמה פרטית שבבעלותו, יקבל פיצוי או שטח אדמה חלופי, אך לא יקבל את הקרקע שעליה נבנה המאחז, וכך ייחסך הצורך בהרס המבנים.

אמש (ב'), שלחה חברת הכנסת ציפי חוטובלי מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו כתבה כי "דיונים אחרונים בוועדת החוץ והביטחון, פרסומים בתקשורת ושיחות עם אנשי המנהל האזרחי העלו שבתקופה הקרובה יתחיל תהליך של הריסת עשרות ומאות בתי קבע במאחזים ברחבי יהודה ושמרון, בפרט ב'גבעת אסף', ב'גבעת האולפנה', במגרון, ב'עמונה' ובמקומות נוספים. הרס זה נובע במישרין מהנחייתך בשנה שעברה, על פיה כל מבנה שיושב על קרקע פרטית ייהרס".

חוטובלי הבהירה במכתבה לנתניהו כי "הנחייה זו חייבת להשתנות", ומוסיפה כי חברי הליכוד עשויים להפנות עורף לנתניהו בעקבות התנהלותו בעניין זה: "הרס מאחזים ביהודה ושומרון, כמדיניות ממשלתית, מהווה קו אדום. זו הפניית עורף לערכים בשמם נבחרנו ולא נוכל לגבות מהלך כזה, לא ציבורית ולא בכנסת". 

במקביל לכל ההצעות והפניות, ממשיך יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, חבר הכנסת יעקב כ"ץ (כצל'ה) באירוח חברי כנסת אחרים בבתים המיועדים להריסה בשכונת האולפנה בבית אל, והשבוע אירח שם את ח"כ ישראל אייכלר. השניים סיירו בבתים המיועדים להריסה, ואחר כך נפגשו עם רב היישוב, הרב זלמן מלמד שליט"א. הרב פנה אל ח"כ אייכלר וביקש ממנו שגם סיעתו, יהדות התורה, תירתם כדי למנוע את הגזירה הממשלתית על ההתיישבות. לקריאה הצטרף גם ח"כ כ"ץ. אייכלר אמר בתגובה כי "אם ממשלה נוכרית מגרשת יהודים העולם כולו נרעש והמגרש נרשם בהיסטוריה לדראון עולם. רק ממשלה של יהודים מסוגלת להרוס בתים של יהודים, בלי רעש עולמי ועוד בשם הצדק המשפטי".