בשבע 465: לה לינגוואה די לה אלמה (שפת הנשמה)

קיבוץ הגלויות לארץ ישראל הביא אתו תרבויות ושפות שונות

שמואל אדלמן , כ"ט בתשרי תשע"ב

קיבוץ הגלויות לארץ ישראל הביא אתו תרבויות ושפות שונות. אך החזון הציוני לכור היתוך ישראלי הצליח גם לרמוס תרבויות שלמות בדרך כמו האידיש האשכנזית מחד, והלאדינו ששמשה את מגורשי ספרד מאידך.

לא כולם הסכימו לאבד את מורשת העבר. יהורם גאון זכור לכולם בכמה משיריו בשפת הלאדינו, אך רק בשנת 1996 הוקמה על פי חוק רשות לאומית לשימור הלאדינו. בראשה עומד הנשיא לשעבר יצחק נבון, מי שכתב את המחזה 'בוסתן ספרדי', המתאר את תרבות היהודים הספרדים בירושלים. הרשות קטלגה אלפי פתגמים, ושימרה מאות עיתונים הכתובים בלאדינו.

לצד רשות לשימור היידיש קמו גם רשויות נוספות למורשות של יהודי לוב ובוכארה. לפני כחצי שנה העבירה שרת התרבות לימור לבנת הצעת חוק להקמת רשות אחת בלבד לשימור המורשת של כל עדות ישראל לשם ייעול.

בדיון בכנסת הביע יצחק נבון חשש שרשות אחת תפגע בלאדינו ועלולה, למשל, לצמצם את העיסוק בלימוד השפה שמתקיים כיום בחמש אוניברסיטאות.

נילי גלזר, אשת יחסי ציבור שספגה את הלאדינו בבית הוריה ומייצגת גם כמה אמני לאדינו ידועים, יזמה עצומה אינטרנטית לביטול המהלך. כאלף איש חתמו עליה בשבוע הראשון, ביניהם פרופסורים  באקדמיה, אמנים, מורים ואזרחים מן השורה. גלזר מדגישה כי חותמי העצומה אינם קשורים לגוף כלשהו.

"הלאדינו אינה רק שפה, אלא 'שפת הנשמה'", אומרת גלזר. "שפה  הכוללת את ערכי משפחתנו ואת דרך החיים של אבותינו שחלק גדול מהם שרו את שירי הלאדינו גם בדרכם האחרונה לתאי הגזים.
חבל על כל היופי הזה. אם התכנית תצא לפועל, מה נקבל - שקשוקה של בליל מבולבל? גופים דומיננטים יותר יבלעו את התרבויות הישנות יותר?"

מלשכת השרה לימור לבנת נמסר בתגובה כי "השרה מעריכה ומוקירה את מורשת הלאדינו ורואה חשיבות רבה בהמשך שימורה לא רק כשפה, אלא כאוצר תרבותי וכתוצאה מכך גם של התרבות הישראלית העכשווית.

"ראוי שיודגש כי הצעת חוק הרשות לשימור המורשת של עדות ישראל לא תביא בשום פנים ואופן לפגיעה במורשת הלאדינו או היידיש, ההיפך הוא הנכון. החוק נועד לסייע בשימורן של מורשות אלו כחלק מאוצרות תרבותנו, מטרת החוק היא דווקא להרחיב את שימור המורשות של מגוון עדות ישראל, כולל אלו שמעמדן אינו מוסדר כיום בחקיקה, כך שניתן יהיה להנחילן לדורות הבאים".