בשבע 466: ניחוחות עולם

שילוב של פיוטים, מוזיקת עולם ומסורת מזרחית אותנטית הופכים את 'כנפי שחר' לחוויה לא רק לאוזניים

אמציה איתן , ו' בחשון תשע"ב

'כנפי שחר', להקת 'קטורת'

יש אלבומים שפונים אל חוש השמיעה האנין, ויש כאלה שפונים אל הרגש; ישנם אלבומים עתירי תמונות שנועדו למשוך את העין, אבל יש שפונים אל חוש הריח. ממש כך. אתה שומע אותם ועולה באפך ניחוח של משהו מיוחד. זה יכול להיות ריח הים המשתלב עם המיית הגלים, ריח של סתיו, או מגוון של ריחות מכל קצוות תבל, היוצרים יחד מין בושם חריף. האסוציאציה הראשונה שעולה בראשך היא של הקטורת, העשויה מאחד עשר סממנים וכמעט שאין אדם יכול לעמוד מפני ריחה. כזו היא המוזיקה של להקת 'קטורת', שהוציאו את האלבום הכל כך מיוחד 'כנפי שחר'.

האמת היא שכל אחד מחברי הלהקה הוא סיפור בפני עצמו. ניר שחל נולד בקיבוץ של השומר הצעיר, למד בהודו לנגן על חלילים הודים, ולבסוף התיישב בצפת, חזר לאלוקיו ולמד מוזיקה מזרחית בצורה מסודרת. ועוד לא אמרתי שהוא בכלל אשכנזי.

גלעד חזן עבד בתור די. ג'יי חילוני, עד שגילה את נפלאות העוּד וגם את נפלאות הבורא.

גבריאל פיסק גדל בארצות הברית וכלל לא ידע שהוא יהודי. מזל שהוריו היו צמחונים, כך התנזר עוד מילדותו ממאכלי טריפה. גם הוא חזר בתשובה והמומחיות שלו היא תופים, מכל הסוגים והמינים.

את החיבור המיוחד ביניהם יזם רפי ממן, מוזיקאי וחזן בבתי כנסת בסגנון הירושלמי, שהוזמן להופיע בעיר דוד בערבי הסליחות של הימים הנוראים. הוא חיפש חברים שיוכלו להתחבר לסגנון המיוחד שמערב מוזיקת עולם מגוונת עם המסורת המזרחית האסלית ולא מתפתה לדוגמות מוכרות.

יחד הם גילו את הארומה המיוחדת של המוזיקה שלהם, ובסופו של דבר החליטו להקליט אלבום לקהל הרחב. האלבום מכיל שירים מגדולי הפייטנים הקדומים, אבל גם שירים מקוריים חדשים מפה ומשם, בעיקר משם. פותח את האלבום ביצוע יפהפה של הפיוט לראש השנה 'עת שערי רצון' הידוע יותר בפזמונו – "עוקד והנעקד והמזבח". בהמשך תוכלו גם לשמוע את 'אחות קטנה' של ר' אברהם גירונדי, בלחן האנדלוסי המוכר. החליל ההודי של ניר שחל (בשפתו המקורית הוא נקרא בנסורי) עושה נפלאות ביצירה הנקראת 'ראגה בופאלי'. אין לי מושג מה משמעות השם, אבל המוזיקה בהחלט נפלאה. האמת היא שלא היה מזיק להוסיף בחוברת הנלווית מעט תרגומים של מושגים מרוקאיים, הודים ואחרים, שאינם מוכרים לקהל הרחב.

השיר 'גולו למאמא', שתרגומו הוא (באלג'יראית שמאוד דומה למרוקאית) - תגידו לאמא, מהווה דיאלוג בין אמא מודאגת לבנה שחזר בתשובה. הנה למשל הבית הראשון: "גולו למאמא גולו למאמא, אני לא השתגעתי, רק לעצמי חזרתי, אני כל כך שמח, מאז כולי זורח". והאם עונה לו: "יא חביבי תן נשיקה, דודה פורטונה מחכה, אותך גידלה מילדותך... מטביל לי כלים, סופר כוכבים, הולך מדבר לי לעצים, אולי תיקח כמה כדורים...".

סוג אחר של דיאלוג אפשר למצוא ביצירה 'תופים להלל', שנכתבה לכבוד בנו של ניר שנולד במהלך ההקלטות. יש כאן דיאלוג וירטואוזי בין התוף המערבי של אייב דורון לבין המזרחי של גבריאל פיסק.

למעשה כל האלבום הזה הוא דיאלוג מרתק בין מזרח למערב, בין הקלאסי לאותנטי, בין העולם שלמעלה לזה שכאן לידנו, ובין הנגנים לבין המאזין שנכנס איתם יחד לענן חריף ומענג של קטורת.

seret@etrog.tv