בשבע 466: אורות וצבע

ספר הקומיקס 'אורות בשביל הארץ' מצליח להנגיש בצורה צבעונית וקלילה את דמותו של הראי"ה קוק

דודו כהן , ו' בחשון תשע"ב

'אורות בשביל הארץ – מסע בעקבות הרב קוק', כתבה ואיירה: עדי דוד, הוצאת 'בית מלמדים'

ביקור בכל חנות ספרים ממוצעת בבני ברק יחשוף אתכם לשלל ספרי קומיקס חרדיים בהווייתם. במובן הזה, המגזר הדתי-לאומי קולט קצת באיחור את הנושא, אבל מוטב מאוחר. ובכן, לצד שלומי ושי צ'רקה, נתנאל אפשטיין ואחרים, עדי דוד (שמאיירת גם בעיתון זה) היא אחד הכוחות המבטיחים והמוכשרים בתחום. מאחוריה שני ספרים: האחד על הרב אריה לוין והשני סביב עלילות סמטאות צפת - וכעת הגיע תורו של הרב קוק.

במרכז העלילה עומדת חקירה כאילו-בלשית שמבצעים ציון המוכר מהספרים הקודמים, ואחותו חדוה. שניהם מנסים לברר לאן נעלם כתב היד של הספר 'מדבר שור', מי גנב אותו, מדוע הרב קוק לא התלונן על כך ועוד. במהלך מסעם הבלשי הם מגלים פרטים מעניינים על הרב, נפגשים עם דמויות שונות שמעניקות להם אינפורמציה חשובה, ואפילו חולמים בתמימות לכתוב בעצמם ספר על הרב קוק.

כספר בעל יעדים חינוכיים מובהקים, 'אורות בשביל הארץ' מצליח להעביר את דמותו של הרב קוק באופן נעים וקליל, וזאת מבלי לפגוע ברצינות שלו כדמות תורנית מובהקת. מצד שני, יש בו כמה וכמה חורים בעלילה, שפוגמים מעט בזרימה של הסיפור כולו. למשל, פעמים רבות כשדמויות חדשות נכנסות לעלילה, מדובר באנשים ששמעו שיחה של הילדים ברחוב והתערבו באמצע, במין הליך לא טבעי ובתדירות לא הגיונית, כאילו אנשים ברחוב מתערבים בכל שיחה שנייה של ילדים הנמצאים בקרבתם.

כמובן שלצד זה הספר אוחז בעיקר ביתרונות. בנוסף לאיורים העגולים והנעימים, ילד שיקרא את הספר יוכל לקבל רושם ראשוני חיובי על הרב קוק. לא מדובר בירידה לעומק, אלא בהעברת מספר נקודות בולטות בביוגרפיה ובהשקפת הרב, באופן קליט ומובן - החל מהכהונה בתפקיד הרב הראשי של יפו והמושבות, המשך באמירה המפורסמת לאחד החלוצים ש"לא באנו להשפיע אלא להיות מושפעים", וכלה ביחסים המורכבים והמעניינים עם הרב זוננפלד מהעדה החרדית בירושלים.

במשימה הגדולה ביותר שלו - העברת העלילה, הערכים והמסר באופן חווייתי, עומד 'אורות בשביל הארץ' בכבוד. הוא מצליח להנגיש את דמות הרב מבלי לפגוע בה, להעביר את הווייתו באופן מוצלח, ובעיקר לתת לקוראים ערכים חשובים בעטיפה מרשרשת, צבעונית ונעימה.

Duduco2@gmail.com