בשבע 466: צדק חברתי בחניה

"אילו יכולתי לגבות שקל אחד בכל פעם שאני שומע תירוצים כאלו", הוא אומר, "הייתי יכול כבר לקנות את כל מקומות החנייה שבעיר".

שמואל אדלמן , ו' בחשון תשע"ב

יגאל, תושב גבעתיים המחזיק תו נכה חוקי,  כבר לא זוכר כמה פעמים שמע מנהגי רכב שתפסו לו את חניית הנכים התנצלויות בנוסח: "חניתי כאן רק לשניה", או תגובות 'מופתעות' כגון "באמת? זו חניית נכה, לא שמתי לב".

"אילו יכולתי לגבות שקל אחד בכל פעם שאני  שומע תירוצים כאלו", הוא אומר, "הייתי יכול כבר לקנות את כל מקומות החנייה שבעיר".

מתברר כי הנהג הישראלי הסובל ממצוקת חניה בכל הערים הגדולות, מרשה לעצמו לא פעם לעצור בחניית נכים. ניתן לשער שמדובר באותו זן של מי שנוהגים לעקוף את התור לרופא רק כדי "לשאול שאלה קטנה". הפתרון הקל של תפיסת חניה הוביל את המוח היהודי לפתח תעשיית זיופים עניפה של תווי נכה ובעקבות כך הוחלפו לפני כשלוש שנים כל תווי החנייה העשויים נייר לתגים קשיחים מפלסטיק, בטוחים יותר מפני זיופים.

השבוע התקיים 'יום מודעות לאומי לחניית נכים' שנועד להעלות את הנושא לסדר היום הציבורי. מנתוני המשטרה עולה כי מתחילת השנה נרשמו יותר מ-14 אלף דוחות חניה לנהגים שתפסו מקום חניה השמור לנכה. נראה כי גם הקנס הגבוה של 1000 שקלים עדיין לא מצליח להרתיע דיו נהגים תאבי חניה.

למטבע הזה יש כמובן גם צד שני. לא אחת מנצלים בני משפחה או חברים את תו הנכה לשימושם הפרטי. כמו כן, יש המערערים על הקלות הרבה שבה מוענקים התגים שמספרם עומד כיום על כ-80,000.

את יגאל ההסברים האלו לא ממש משכנעים. "גם אם יש מי שמנצל  זאת לרעה, כדאי לזכור כי בשבילך מדובר בעוד כמה דקות הליכה, עבורי כנכה מדובר בלחזור הביתה מתוסכל. מעבר לקושי, יש כאן תחושת השפלה וחוסר כבוד. צדק חברתי מתחיל מהמעשה המוסרי הקטן הזה".

דובר עמותת'אור ירוק' הסביר ל'בשבע' כי כאשר מקום חניה השמור לנכים תפוס, צריך הנהג הנכה לחנות במקום חניה רגיל, וכך הוא מגדיל את הסיכוי שלו להיפגע מרכב חולף. "חניה במקום השמור לנכה היא מעשה לא מוסרי המסכן את הנהג הנכה בצורה ממשית. אנו מקווים שהעלאת הנושא לסדר היום בתוספת חינוך והסברה לחשיבות החניה לציבור הנכים תסייע לצמצום התופעה".