בשבע 466: עניין אישי

ציפי חוטובלי. בת 32. רווקה. תושבת רחובות. חברת כנסת (ליכוד)

עפרה לקס , ו' בחשון תשע"ב

התחלה: תשל"ח, רחובות, בכורה ואחריה ארבעה בנים.ההורים עלו מגרוזיה ועד היום אפשר לטעום בבית ממאכלי העדה, "אבל המשפחה מאוד ישראלית".

חוטובלי: "שם ששובר שיניים להרבה אנשים".האחים מזמן עיברתו ל'לביא', אבל נשארה איתו - "כך מכירים אותי".

משמעות: מדריך טיולים אחד טען ששם המשפחה מורה על שורשים בצפת. אבל המשפחה לא ממש מכירה.

לימודים: 'אולפנית' בתל אביב. "אבן דרך מאודמ שמעותית. ספגתי שם חינוך למצוינות לימודית ומחשבתית". עד היום בקשר עם הרב והרבנית מגנס, ראשי המוסד, שמרבים לפרגן.

שירות לאומי: בית הרב קוק, "שםנ חשפתי לאישיות הגדולה של הרב", שנה שנייה באטלנטה, ארה"ב, כשליחה. חוויות:היחשפות לזרמים שונים ביהדות והתחושה שהיהודים שם "מאמינים שהם זרוע בציונות ומחמיצים את זה שהציונות הגדולה היא לגור פה". המסעות במסגרת הח"כיוּת רק חיזקו את התחושה.

אקדמיה: משפטים ב'בר אילן'. המטרה: לפעול בתקשורת ובאקדמיה. "מין אילנה דיין כזאת". בראש הדהדה סיסמתו של אורבך 'הטובים לתקשורת'. מסלול ישיר לתואר שני, מצטיינת דיקן.

סטאז': אצל רם כספי, "היו הרבה ויכוחים בדרך לדיונים בעליון בנושאי ימין-שמאל". לפני תקופה התווכחו בתוכנית 'שווה מחשבה'"ונראה שעם כל כישרונותיו המציאות הפוליטית מנצחת".

דוקטורט: התחילה בתשס"ו בתל אביב כי "זה טוב לרזומה לשנות אוניברסיטה". הנושא היה הכיסא הדתי בבית המשפט העליון, אבלע ד מהרה הפך להיות 'הכיסא הדתי במועצת החכמים'. חלום לשוב ללימודים? אין:"המטרה היתה להגיע לזירה הציבורית. הפוליטיקה הרבה יותר משמעותית". תוך כדי היו גם לימודים ב'ברוריה'.

המועצה: חסד עם תחקירנית נואשת של 'ערב חדש' הביא אותה לאולפן התוכנית בכורסא מול דן מרגלית. אחרי השיחה למצלמה, הוא שאל אם היא שמאלנית או ימנית.תשובתה הביאה את ההצעה להשתתף בפאנל התוכנית שעמדה לעלות לאוויר. "זה שינה את חיי".

ההבטחה: עוד לפני התוכנית הראשונה אמר מרגלית: "את תהיי חברת כנסת, אל תשכחי שכאן זה התחיל". בשלב הזה הפוליטיקה לא היתה בתכנית בככלל, "חשבתי שאני עדינה מדי".

השחייה: "שום דבר לא היה דומה לקפיצת ראש למים העמוקים עם כרישי התקשורת. זה פתח לי את הראש, לאו דווקא בדיוני ימין-שמאל, אלא בנושאים כמו כלכלה ופמיניזם למשל".

התרומה: שבירת האב-טיפוס של הדתי-ימני: גם אישה, גם משכילה וגם רהוטה. כך לדברי המנחה.

המנחה: "בקשר מאוד טוב עם בני הזוג מרגלית.מתארחת אצלם הרבה, מתייעצת איתו בנושאים תקשורתיים".

הטלפון מביבי: היו כמה. הראשון והשלושה שאחריו הובילו לפגישות תדרוך פוליטיקאי-עיתונאי ובהן נידונו מלחמת לבנון, ועדת וינוגרד, הפלת ממשלת 'קדימה' ועוד. בהתקרב הבחירות ובמסגרת רכש הכוכבים, הגיעה הפגישה עם ההצעה.

ההצעה: "חשבתי שאסרב. זו החלטה שמשנה את החיים, גורמת לאיבוד הפרטיות ומטילה אחריות ציבורית כבדה. יש לך שישה מיליון בוסים".

הסוללה: התייעצות עם הרבנים וישליצקי, יהושע שפירא ושמואל אליהו הניבה תשובה משותפת שצריך להיכנס ולפעול. גם המשפחה והחברים תמכו.אבל היה חשש אחד.

החשש: "מכיוון שאז עוד טרם הקמתי משפחה משלי, לא רציתי שהמשרה הזאת תרתיע בחורים". המחשבה, כמה מבאס, התגלתה כנכונה.

הפוליטיקה:"עבודה מאוד אינטנסיבית.יום שמתחיל בתשע בבוקר ומסתיים בחצות וכולל להיות מחוקק, להשיב לפניות הציבור ולסייע, להגיב על סדר היום, לנהל ולהיות חברה בוועדות, אירועים בלי סוף ועבודת שטח מול 100 אלף מתפקדי ליכוד".

המתפקדים: "פוגשת הרבה אנשים חכמים שיש מה ללמוד מהם.הרבה פעמים מסתכלים על מתפקדים ופריימריז ממקום לא טוב, אבל אלה אנשים שרוצים להיות מעורבים ולשנות. מה שמפריע הם הליכודניקים שדוחקים לצד את האידיאולוגיה,העיקר ראשות הממשלה".

ראשהממשלה: "יחסי הערכה הדדיים. נפגשתי איתו בהרבה סוגיות, לא רק במדיניות. הוא יודע מי אני והוא לא הופתע מכך שתמיד אמרתי את האמת האידיאולוגית שלי. בתקופות מסוימות זה אפילו עזר לו.לזכות הליכוד ייאמר שזו מפלגה עם חופש פעולה מדהים - אין חשש מ'מה יגיד ראשה ממשלה'".

מה יגיד: "לא מאמינה שיתמוך בי במערכת הבחירות הבאה וזה לא מדאיג אותי. אני פה בשביל להגיד את האמת שלי, אחרת בשביל מה". המוטו, מתוך הרמב"ם, מודבק על הקיר: "העושה האמת מפני שהיא אמת".

מפלגה דתית: קשה להאמין. "רק מפלגת שלטון עם בסיס אידיאולוגי חזק יכולה לשנות את העולם". קוראת לצעירים ולצעירות להיות מעורבים בפוליטיקה ולכוון להנהגה.

צעירות: "מאוד חשוב שבתוך העולם הפוליטי יישמע קולן של הנשים. יש להן תפקיד חשוב וקול ייחודי בתהליך הגאולה, והן צריכות להיות שם. לא'כולן לפוליטיקה עכשיו', אבל מי שזה מתאים לה - קדימה".

יו"רות:חוטובלי עומדת בראש הוועדה למעמד האישה בכנסת, והיא מתכוונת להרחיב את הכותרת ל'ועדה לקידום מעמד האישה והמשפחה':"עולמנו היום הוא אנטי-משפחתי: שעות עבודה, ימי חופשה. יש מחיר לכך שנשים וגברים עסוקים מאוד בעבודה. אני מקדמת סבסוד חינוך לגיל הרך, משרות אם ועוד".

קידום נשים: "הקידום הגדול ביותר הוא לתת לאישה בחירה חופשית. זה טוב בעיניי שאישה נשארת בבית והכי טוב שהיא עובדת חצי משרה. נשים יוצאות היום לעבודה לא רק בגלל מיצוי עצמי, אלא בגלל צורך בפרנסה ומתוך כך אני רוצה להקל עליהן".

סוגייתה רווקות: "לצערי עוד לא הצליחו לפצח את הסוד". גורמים רבים מדברים על פרויקט ברמה הלאומית, אבל כיסא הכנסת לא יכול לסייע במקרה הזה. הרבנים נדרשים למהפכה חינוכית.

המהפכה: "שורש הרווקות טמון בפער ההולך וגדל בין נשים וגברים. נשים מחזיקות הרבה עולמות ואצל גברים זה פחות מצוי. כל החינוך לחיי משפחה במוסדות לבנים, החל מהישיבה התיכונית וכלה בישיבת ההסדר, צריך לעבור מהפכת עולם. צריך לשבת על תוכנית לימודים בעניין הזה, כדי שהגברים יוכלו לקבל את טיפוס האישה החדשה שיש היום".

 

  • ובמגרש הביתי:

על הבוקר: "'מודה אני', מתפללת ומדליקה רדיו למהדורת החדשות הראשונה".

דיסק ברכב:כרגע זה 'מה עשית היום' של אהרן רזאל.

שבת: השבתות האהובות הן בבית ברחובות עם ההורים והאחים,שהחיבור איתם מאוד חזק. "אנחנו מאוד אוהבים לשיר ולמרות שיש כלל שלא מדברים פוליטיקה בשבת, הסוגיות הלאומיות נכנסות דרך דברי התורה ויש דיונים סוערים".לפעמים נוסעת לחברים, בעיקר למקומות מרוחקים ו"מאוד משתדלת לא 'לעבוד'בשבת".

אחזקת הדירה השכורה: כמעט מיותר.המקרר מכיל רק מצרכים בסיסיים. הארוחות, אם בכלל, נערכות במזנון הכנסת או באירועים. מגיעה הביתה בחצות.

עיתים לתורה: חברותא פעם בשבוע עם ראש ישיבת ההסדר של ראשל"צ, הרב שלמה לוי ('אורות'), וחבורה אצל הרב וישליצקי אחת לשבוע עם האח והגיסה.

מבוקש כבעל:אישיות שתוכל להתמודד עם חיים לצד אשת ציבור, "שיקבל את המקום שלי ולא ינסה להיאבק בזה, אבל שלא יהיה בצילי, שתהיה לו תחושה של שליחות בחייו בעצמו. אוהב את החיים ואת הארץ מאוד ובעל עולם רוחני עשיר".

חיית מחמד: בעקבות ניסיון כושל לגדל סחלבים, אין רצון לגרום ל'צער בעלי חיים'.

מפחיד: "מי שמאמין לא מפחד".

דמות מופת: "חנן פורת". עם הבחירה לכנסת היו כמה ביקורים אצל אישי ציבור, ביניהם אצל פורת, כמופת לאיש ציבור שחלש על כמה תחומים ונותר צנוע. "בשנה האחרונה זכיתי ללמוד אצלו מסילת ישרים". מופת נשי לאשת ציבור: גאולה כהן.

לא ייכנס הביתה: עיתונים. אלה מועבריםל אחרונה הישר ללשכה ונקראים שם.

תחביב: שחייה. לא תמיד ממומש.

כשתהיי גדולה: "החלום זה להיות שרת החינוך. אבל גם אם מסיבות אישיות או אחרות לא אעשה זאת דרך הפוליטיקה, השאיפה היא להשפיע בזירה הציבורית בכל דרך". לצד זה קיימת משאלה "להיות נשואה באושר ואמא".

 

ofralax@gmail.com