גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 466ראשיהפצה

מתכוונים לנצח

בגבעת אסף, הישוב הראשון ברשימת המאחזים המיועדים להריסה על פי החלטת בג"ץ, נערכים למאבק נחוש
03/11/11, 12:41
עתיה זר

בגבעת אסף, הישוב הראשון ברשימת המאחזים המיועדים להריסה על פי החלטת בג"ץ, נערכים למאבק נחוש | האוכלוסייה המגוונת, הכוללת זוג עם נכדים לצד צעירים בתחילת דרכם, שומרת על קשרי אחווה מיוחדים שמושכים משפחות רבות למקום | המייסדים זוכרים את הימים הראשונים במכולות ואת חרב הפינוי שהונפה מעליהם פעם אחר פעם, ומתריעים: "אם לא יהיה כאן מאבק של אלפים, יהרסו פה וימשיכו ליישובים הבאים"


בני גל: אם תהיה טראומה לאומית מהגירוש כאן, זה ירתיע את הממשלה מלהרוס עוד מקומות. צריך לזכור שזו לא גזירה משמים. לא עברנו את נקודת האל-חזור. יש מה לעשות. המוטו שלנו הוא 'בואו ננצח'

בשבת הקליטה נפל הפור ומשפחת ליסטמן החליטה לעבור לגבעת אסף. קרוואן שופץ והורחב, ועוד לפני סיום העבודה העבירה המשפחה את מיטלטליה. "מאז שעברנו ראינו ברכה בביתנו", אומר הרב מנחם "תוך עשרים חודשים חיתנו שלושה ילדיםיונתן יעקובוביץ': אנשים חושבים שגבעת אסף זה כמה קרוואנים על גבעה. אבל צריך לדעת שזה יישוב וזו קהילה לכל דבר. יש קשר חזק מאוד בין התושבים. אנחנו ממש כמו משפחה. זה מתחדד במאבק ובשעות קשות

לצד הגינות המטופחות של גבעת אסף, מגובבות ערימות צמיגים. פה ושם ניתן לראות סלילי תיל ובעיקר המון שלטים הקוראים למאבק נחוש על עתיד היישוב. בתשובתה לבג"ץ התחייבה המדינה כי עד סוף 2011, חנוכה הקרוב, היא 'תסיר' את היישוב. המילה המעודנת 'הסרה' נועדה אולי להשתיק את מצפונם של שרי הימין האחראים להתחייבות זו, אך למעשה מדובר בתוכנית לגירושן של עשרים וחמש המשפחות המתגוררות במקום. רובן המוחלט משפחות עם ילדים קטנים, המתגוררות במקום לא מעט שנים.

לא צריך אישורים על א"י

בגבעת אסף החליטו להיערך למאבק נחוש, והם מקווים מאוד שאלפים רבים יצביעו ברגליים ויגיעו ביום פקודה למנוע את ההרס. אחרי גבעת אסף מיועדים ל'הסרה' בחודשים הקרובים מקומות נוספים, ובגבעת אסף החליטו לא לתת לזה לעבור בשקט. "אםתהיה טראומה לאומית מהגירוש כאן, זהירתיע את הממשלה מלהרוס עוד מקומות", אומר בני גל, תושב גבעתאסף. "צריך לזכורשזו לא גזירה משמים. לא עברנו את נקודת האל-חזור. יש מה לעשות. המוטו שלנו הוא 'בואו ננצח'". גל מציין כי את עיקר המאבק מובילים התושבים עצמם. מדי ערב הם יוצאים לישובי הסביבה ופונים באופן אישי למשפחות שיגיעו לגבעת אסף ביום הפינוי, אם חלילה יקרה. חלקם נפגשים עם רבנים במטרה לעורר מודעות ותמיכה במאבק. אחרים משוחחים עם בני נוער, לרתום גם אותם לפעילות ולנכונות להגיע ביום פקודה.  

"אני אופטימית", אומרת שרה יעקובוביץ’, תושבת גבעת אסף מזה שמונה שנים, מאז החתונה. "אנחנו עושים מה שאנחנו יכולים. מוכנים להיאבק. גם אם נפסיד, נדע שעשינו מה שביכולתנו. אני לא חושבת על היום שאחרי". המבטא של שרה לא מסגיר את מוצאה האמריקאי. מאז עלתה לארץ בגיל שש עשרה לבדה, לפני כעשור, כמעט ואינה מדברת אנגלית, למעט שיעורי אנגלית שהיא מלמדת בבית הספר האלטרנטיבי בעפרה. היא נשואה ליונתן, אברך בישיבת מרכז הרב, ולהם ארבעה ילדים. את גבעת אסף הכירו שניהם בתור רווקים, וכשנישאו היה טבעי מבחינתם לבוא לגור כאן.  המבנה שהועמד לרשותם היה שתי מכולות ששימשו כמשחקיה. יונתן שיפץ אותן יחד עם חברים, ללא ידע מוקדם בעבודת כפיים. "באנו לחנות חומרי בניין, ביקשנו גבס וביקשנו בהזדמנות זו גם שיסבירו לנו מה בדיוק עושים איתו", הוא מספר. יחד עם חברים הוא עבד עד יום החתונה כדי להכשיר את המכולות למגורים. "כמו כל כלה, רציתי לבוא כמה ימים קודם לסדר את הבית, אבל לא היה אפשר", נזכרת שרה. "בסופו של דבר החברות שלי סידרו אותו ביום החתונה". לאחר שנולדה בתם הבכורה עברו בני הזוג לקרוואן, וכשגדלה המשפחה הוסיפו לו חדר. "זה הבית שלנו", אומרת שרה. "כאן השקענו. זה המקום שלנו, אין לנו בית אחר".

עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא