בשבע 466: קטן ומסוכן

כך פועל הג'יהאד האסלאמי, הארגון שהצליח לשתק בשבוע האחרון את דרום הארץ

חגי הוברמן , ו' בחשון תשע"ב

הוא מונה רק כמה עשרות חברים, נאמן לחלוטין לאיראן, מקיים יחסים מורכבים עם החמאס ומתנגד לכל מו"מ עם ישראל * כךפועל הג'יהאד האסלאמי, הארגון שהצליח לשתק בשבוע האחרון את דרום הארץ

מתקפת הרקטות הגדולה בסוף השבוע שעבר ובתחילת השבוע האחרון, היתה שונה במהותה מסבבי העימות הקודמים בין ישראל לממשל עזה. הפעם נלחמה ישראל בג'יהאד האסלאמי לבדו, כשהחמאס עומד מנגד ואינו נוטלת חלק בירי הרקטות. למעלה מ-40 רקטות נפלו בסבב הזה במרחב שבין אשדוד לבאר שבע, רובן רקטו ת גראד ארוכות טווח, ופצצות מרגמה, ורובן ככולן שוגרו בידי הג'יהאד האסלאמי.

הכל החל ביוזמת האירגון ביום רביעי שעבר.בשעות הלילה נפלה רקטת גראד בשטח פתוח בין אשדוד לגדרה, באזור השיפוט של המועצה האזורית באר טוביה, בטווח של כ-40 ק"מ. מהירי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. אזעקות נשמעו ביישובים רבים וביניהם הערים רחובות, יבנה, נס ציונה ואשדוד. אף ארגון לא קיבל אחריות לירי, הגם שהכל ידעו שהג'יהאד האסלאמי ירה את הרקטה.

גם הסיבה היתה ידועה: באותו יום, על פי התאריך הלועזי, חל יום השנה ה-16 לחיסולו של מנהיג הג'יהאד האסלאמי פתחי שקאקי בעיירה סליאמה שבמלטה. ישראל הרשמית מעולם לא לקחה אחריות לרצח. שבוע אחר כך נרצח ראש ממשלת ישראל יצחק רבין, והנושא, מבחינת העניין הישראלי, ירד מהכותרות.

במערכת הביטחון ניתן היה לשמוע את ההערכה שירי הרקטה ביום רביעי שעבר היה גם חלק מתוכנית ניסויים של נשק חדש המוזרם לארגון ללא הפרעה מאיראן, ואולי גם רצון "לסבך" את החמאס שחוגג עדיין את עיסקת שליט. מניע משוער נוסף הוא הכעס על החמאס בטהרן, עקב אי התייצבותו לימינו של נשיא סוריה בשאר אסד.

הפעם האחרונה שבה נורו מטחים מאסיביים של רקטות ארוכות טווח לעבר יישובי דרום ישראל היתה בקיץ האחרון, בעקבות מתקפת הטרור מצפון לאילת. מאז סבב זה ועד לפני כשלושה שבועות נורו לשטח ישראל רקטות בודדות, בעיקר על ידי ארגונים 'סוררים'.

בשבועות האחרונים השתרר שקט מוחלט ברצועת עזה, שכובד גם על ידי הג'יהאד האסלאמי, על רקע ההסכם לחילופי המחבלים תמורת גלעד שליט והאינטרס המובהק שהיה לחמאס לשמור על רגיעה בתקיפה זאת.

בישראל לא הבליגו על הירי שהתרחש ביום רביעי שעבר. כעבור שלושה ימים, בשבת שעברה, גבו את החשבון מהאירגון המוסלמי הקיצוני, מהלך שפתח את סבב הלחימה האחרון. כלי טיס של חיל האוויר תקף בדרום רצועת עזה חוליית משגרים אשר התכוננה לבצע ירי רקטה ארוכת טווח. בין חמשת ההרוגים בתקיפה זו היה אחמד אלשיח' ח'ליל (אבו ח'אדר), מפקד יחידות הייצור וההנדסה של הזרוע הצבאית של הארגון. כמו כן נהרג מחמד עאשור, מבכירי יחידת ההנדסה של הג'יהאד. הארגון שילם מחיר כבד מבחינתו.

מיד לאחר תקיפת חיל האוויר איימו בכירים בג'יהאד האסלאמי להגיב בחומרה. ואכן, במשך שלושה ימים שיגר הג'יהאד האסלאמי עשרות רקטות ונטל אחריות פומבית על הירי. הארגון קיבל אחריות לירי של 18 רקטות גראד; 4 רקטות 107 מ"מ;6 רקטות מסוג אלקדס ו-12 פצצות מרגמה.

עובד אצל האיראנים

לפני 16 שנה, אחרי חיסולו של פתחי שקאקי, היתה תחושה שהג'יהאד חטף מכה קשה ביותר שאולי לא יתאושש ממנה. המתקפה הקשה בדרום וסבבה רקטות הזכיר לכולנו שמדובר בארגון חי וקיים, שמהווה איום משמעותי לאזרחי ישראל.

פתחי שקאקי, מייסד האירגון ומנהיגו הראשון,היה במקצועו רופא ילדים, יליד רפיח שברצועת עזה. לאחר שחוסל החליף אותו דוקטור נוסף,רמדאן שלח, גם הוא מגרעין המייסדים, ששלח את ההוראות מדמשק.

הג'יהאד האסלאמי נחשב לארגון קטן יחסית ופועלבצורה מאוד ממודרת. ההערכות מדברות על גרעין עיקרי שמונה כ-60 חברים ועוד כמה מאותמתנדבים שמחולקים לקבוצות ממודרות. כמו אחיו הבוגר החמאס, גם הג'יהאד האסלאמי יצאמבית מדרשם של האחים המוסלמים במצרים, וגם הוא הוקם בשנות ה-80 כמענה לשליטתאש"ף ברחוב הפלשתיני באותם ימים. דור המייסדים רצה ארגון קיצוני יותר ודתייותר שיהיה חלופה לאש"ף החילוני של ערפאת.

עיקר המחלוקת בין שני הארגונים הוא סביב היחסלישראל. בעוד החמאס מנהל מדי פעם מגעים עקיפים עם ישראל בעניינים נקודתיים – הרגיעה,עיסקת שליט – הרי על פי ראש הג'יהאד-האסלאמי, רמדאן שלח, לא אמור להתקיים שוםדיאלוג מול ישראל, גם לא לצורך רגיעה.

בניגוד לחמאס, הג'יהאד-האסלאמי פחות מעורבבפעילות רווחה ("דעווה") בציבור הפלשתיני, והוא אינו מפעיל מערכת שלמוסדות צדקה. בניגוד לחמאס, האירגון שבוי מרצון בידי איראן באופן מוחלט. החמאסמרשה לעצמו לנקוט מדי פעם מדיניות עצמאית, כמו למשל ההחלטה לא להתייצב לימין ה'אח'בשאר אל אסד הטובח בעמו. אולם הג'יהאד האסלאמי ממושמע תמיד לתכתיבים המגיעיםמטהרן. הסיוע המאסיבי שאיראן מעניקה לארגון מאפשר לו לבנות יכולות צבאיות המציבותאותו כאיום צבאי משמעותי, בעיקר בתחום ירי הרקטות לעבר העורף הישראלי, כוללמרכז ישראל.

 

קבלן ביצוע של חמאס

פרופ' הלל פריש מאוניברסיטת בר-אילן טען השבועבמאמר שפרסם, כי הג'יהאד האסלאמי משמש למעשה זרוע מבצעית של ממשלת חמאס בעזה.לדבריו, כשממשלת חמאס בעזה רצתה שקט מוחלט, כמו בתקופה שהכשירה את עיסקת שליט, אכןהיה שקט מוחלט בזירה.

בשל גודלו, הג'יהאד האסלאמי, המכונה רשמיתבצה"ל גא"פ, ראשי התיבות ג'יהאד אסלאמי פלשתיני, אינו שווה ערך לחמאסולא יכול לו. השליט האמיתי בעזה הוא ארגון חמאס, שאנשיו עצרו ואף עינו אנשיג'יהאד. למרות זאת, חמאס משתמש מדי פעם באנשי הארגון לצורך ירי על ישראל, שלאחריוהם טוענים שלא מדובר באנשי חמאס ושאין להם שליטה על כל הארגונים. אנשי ג'יהאדהאשימו לא פעם את החמאס במעצרים ובעינויים של אנשיהם. עבדאלה שאמי, בכיר הג'יהאד,אף תקף את ארגון חמאס כשאמר "הם מפארים את ההתנגדות אך רודפים את אנשיההתנגדות ומענים אותם". הג'יהאד האסלאמי קבל על המעצרים, אבל לא העז להתנגד בכוחהזרוע וקיבל את הדין.

העיתונאי המזרחן פנחס עינברי העריך השבוע,באתר 'המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה', כי מתקפת הטילים של הגי'האד האסלאמינגד ישראל נועדה לשגר מסר לא רק לישראל, אלא גם לחמאס. על פי סימנים רבים, איראןלא אישרה את עיסקת חילופי השבויים. חמור מכך, האיש שנחשב למקורב לה ביותר בעזה,אחמד אל-ג'עברי, התקרב במהלך העיסקה למצרים, וכל המהלך נתפש באיראן כניסיון של חמאסבעזה להתנתק מאיראן ולחבור לטורקיה ולמצרים. עניין זה הוא קריטי לאיראן, מכיווןשהיא מסתמכת על כוח האש הגדול שבנתה בעזה כהרתעה מול ישראל מלתקוף את מתקניההגרעיניים – נושא שעמד גם הוא על סדר היום בשבוע האחרון.

על רקע המגעים בחילופי השבויים, היו בטורקיה מפגשיםבין אנשי 'האחים המוסלמים' במצרים לבין אישים טורקים ואמריקנים. האיראנים חשדו שקיימתכוונה לנתק את חמאס ממנה, וליצור מצב שבו חמאס תהיה ניטרלית אם תפרוץ מלחמה סביבתוכנית הגרעין של איראן. חשדותיה של איראן בחמאס אינם חדשים והם באו לידי ביטויבצמצום הסיוע לחמאס והגברת הסיוע לג'יהאד האסלאמי.

לפיכך, מעריך ענברי, המתקפה של הג'יהאדהאסלאמי על ישראל נועדה לעצור את מה שנראה בטהראן כגלישת חמאס אל מחוץ לתחוםהשפעתה.

 

 פיגועי 'עליית מדרגה'

כבר בתחילת הדרך דגל הג'יהאד האסלאמי בפיגועיההתאבדות - ולמעשה היה האירגון הראשון שיצר את המושג "הקרבה", כדי לעקוףאת האיסור ההלכתי המוסלמי על התאבדות. ניתוח של הפיגועים השונים מאז החל תהליךאוסלו מראה כי מרבית פעולות הטרור שכונו "עליית מדרגה" בוצעו על ידיהג'יהאד האסלאמי. אחד מהם היה הפיגוע בצומת בית ליד. ב-22 בינואר 1995 הגיע מחבלמתאבד לבוש מדי צה"ל לתחנות האוטובוס בצומת ונטמע בין החיילים. הוא פוצץ את עצמווגורם לכמות גדולה של פצועים והרוגים. המונים החלו לנהור לזירה כדי לסייע. מספרדקות אחר כך פוצץ עצמו מחבל מתאבד נוסף. בפיגוע הכפול נהרגו 22 אנשים ועשרותנפצעו, זה היה הפיגוע הכפול הראשון בישראל. על הפיגוע הזה, ופיגועים נוספים, נקמהישראל בחיסולו של פתחי שקאקי.

מחבלי הארגון התפוצצו בשוק מחנה יהודה, בפיגועההתאבדות הראשון של האינתיפאדה השנייה; בחדרה, שם פצעו 45 אזרחים; בבנימינה מולתחנת הרכבת, ובלא מעט מקומות נוספים. מהנדסי המטענים של הארגון היו אלו שהפכו אתג'נין לבירת המתאבדים והכניסו את צה"ל לאחד מהקרבות היותר קשים במבצע חומתמגן. לאחר המבצע חזרו המתאבדים לערים בישראל. בין הפיגועים המוכרים של הארגון ניתןלמנות את הפיגוע באוטובוס אגד קו 830, בו נהרגו 17 בני אדם ועשרות נפצעו; הפיגועבציר המתפללים בחברון, בו נהרגו 12 בני אדם, בהם גם מפקד החטיבה המרחבית אל"מדרור ויינברג; והפיגוע במסעדת 'מקסים', בו נהרגו 21 אזרחים.

לפני כשמונה שנים, בחודש תשרי תשס"ד,תקפו מטוסי חיל האוויר מחנות אימונים של הג'יהאד האסלאמי הממוקמים בעין צאחב בסוריה.הרקע לתקיפה היה פיגוע במסעדת 'מקסים' זמן קצר לפני כן.

 

5,000 רקטות

כמו החמאס, בתחילת שנות האלפיים נכנס הג'יהאדהאסלאמי לתחום הרקטות. בידי הארגון כמה אלפי רקטות, ההערכות מדברות על 5,000,לטווחים שונים. ההנחה היא שבעת הצורך הם יקבלו מחמאס רקטות נוספות. בתחילה קיבל הארגוןאת הרקטות מחמאס (שהשתמש בג'יהאד כקבלן ביצוע), אולם מהר מאוד עבר לייצור עצמי שלרקטות לטווח בינוני. הרקטות הראשונות היו מסוג אל קודס 1, 2 ו-3, בעלות טווח של 16 קילומטר, שנורו בעיקרלאזור אשקלון. לאחר מכן החל הארגון להבריח רקטות מסוג גראד שמגיעות לטווח של 40 קילומטר, אותם ירהלערים באר שבע ואשדוד. גם בזמן שירה רקטות המשיך הג'יהאד לנסות שיטות אחרות. בפברואר2010 שלח האירגון 8 חביות נפץ שהתגלו בזו אחר זו בחופי הדרום ורק בנס לא גרמולנפגעים. הג'יהאד האסלאמי היה מעורב גם בפיגוע בכביש גבול ישראל-מצרים ליד אילתבקיץ האחרון, כשנטל על עצמו את עיקר הירי של רקטות לעבר ערי ישראל.

בג'יהאד האסלאמי טענו השבוע כי הטילים שבהםנעשה שימוש במתקפות האחרונות על ישראל הם נשק חדשני. דובר פלוגות ירושלים, הזרועהצבאית של הארגון, אמר כי בידי הזרוע "אמצעים חדשים בכמות גדולה, למקרהשיפרוץ עימות נוסף". הדובר אמר כי טילים אלה מותקנים על קני שיגור המורכביםעל כלי רכב. מטרת הטכנולוגיה היא לאפשר למחבלים לחמוק ממטוסי צה"ל. הג'יהאדגם הפיץ סרטון שבו נראה משגר רב קנים נייד, מותקן על טנדר, משגר את הרקטות לשטחישראל.

אולם אגף המודיעין של צה"ל, שבחן אתהסרטון, הגיע למסקנה כי מדובר בזיוף. לפי אגף המודיעין, הירי שתועד בסרטון אינותואם את המטחים שנורו בסוף השבוע שעבר מרצועת עזה אל עבר ישראל. הצילום נלקח ככלהנראה מזירת לחימה אחרת, והוצג כאילו מדובר בירי פלשתיני.

אל מול הרקטות הוצבה מערכת כיפת ברזל. למעטתקלה נקודתית במוצאי שבת, כאשר בגלל כיול לקוי לא יירטה המערכת את הרקטות ששוגרולכיוון אשדוד ואשר נפלו בתוך העיר, המערכת ככלל פעלה בהצלחה. "מערכת כיפתברזל מצויידת כרגע במספר קטן של סוללות מבצעיות, ובמקביל נמצאת בתהליכי קליטה מזורזים",אמר לאתר חיל האוויר מפקד ההגנה האווירית, תא"ל דורון גביש. "מטבעהדברים המערכת לא נותנת הגנה הרמטית. הבעיות הטכניות שנוצרו במוצאי שבת טופלו,והמערכת כרגע יציבה וביצעה יירוטים מוצלחים".

 

"הפתרון: הפלת משטר החמאס"

 ניצן קידר

ממשלתישראל מדברת על הצורך בתגובה מול ההשתוללות של חמאס בעזה, אבל לפי שעה אינהמתכוננת לפעולה נרחבת ברצועה, חרף העובדה שבמערכת הפוליטית שוררת הסכמה כמעט מקירלקיר שיש צורך בכזו.

ראשהממשלה עצמו התווה את דרך התגובה הישראלית כשאמר ביום ראשון כי "המדיניותשלנו בעזה מבוססת על שני עקרונות ברורים: העיקרון הראשון הוא 'הבא להורגך, השכםלהורגו'. כל מי שנערך לירי לעבר ישראל ויש לנו מידע על כך, נפגע בו. השני גם הואברור – הפוגע בנו דמו בראש".

במערכתהביטחון מפרשים את הדברים כהיתר לחיסולים נקודתיים בלבד, בעיקר לאור העובדה ששרהביטחון אהוד ברק אמר בפורומים סגורים כי יש להבליג ולא להבעיר את הגבול הדרומי.

כאמור,ההסכמה שיש צורך בפעולה נרחבת עוקפת את השסע המפלגתי – ההבדל הוא בניואנסים.

ח"כנחמן שי מ'קדימה' סבור שהממשלה מעדיפה שלא להיגרר לעימות נרחב. "ההרגשה שליהיא שהממשלה החליטה להכיל את המצב הזה. לא להיסחף לעימות ולהמתין. אני מוטרד מהמצבהזה, שאנחנו מדברים על החוסן הישראלי, אבל יישובים גדולים בדרום משותקים, כמו גםחייהם של למעלה ממיליון בני אדם. אי אפשר לעבור על כך לסדר היום".

סיעת'קדימה' תתמוך בממשלה אם תחליט לצאת לפעולה נרחבת בעומק הרצועה?

"צריךלראות מה הממשלה תציע. זה לא עניין פוליטי מובהק. אני מניח שראש הממשלה שוחח על כךעם יו"ר המפלגה בפגישה ביניהם השבוע. אני מניח שאם תהיה פעולה ממוקדת, בהחלטנתמוך בה".

מהדעתך על צעדים נוספים, כמו פגיעה כלכלית בחמאס או עצירת השלב השני בעיסקת שליט אםיימשך הירי?

"אניחושב שיחד עם הרצון והצורך ללחוץ על חמאס, צריך להגיע להבנה שקטה דרך המצרים או כלמתווך אחר, כדי להשיג תקופה גדולה של שקט. את עיסקת שליט כבר עשינו, אין דרךלסגת".

ח"כדני דנון מ'הליכוד' חושב שדיבורים על אי כיבוד השלב השני בעיסקת שליט או ניסיוןלחנוק את הטרור באופן כלכלי חשובים, אך המטרה הסופית קשה בהרבה. "אנחנוצריכים להתחיל לדבר בשפה שחמאס מבין. על כל בית שנהרס באשקלון להרוס שכונה בעזה,כי בינתיים אנחנו מפגינים חולשה. הפתרון הבלתי נמנע הוא הפלת משטר חמאס בעזה. גםאם זה לא יקרה בקרוב, צריך לשאוף לשם ולהנחות את המערכות הביטחוניות להיערךאליו".

איךאתה פועל בתוך מפלגת השלטון שאתה חבר בה כדי להעביר את המסר הזה?

"אנחנומפעילים בסיעה את כל המנופים העומדים לרשותנו. על הדרג המדיני לבוא ולהחליט החלטהקשה, לשלוח את אנשי הצבא לגבש תוכניות וחלופות ולבצע אותן כשהמטרה כאמור היא הפלתשלטונו של חמאס. כרגע, אנחנו משקיעים מיליארדי שקלים בתקציב הביטחון ובפועל לאמצליחים לספק ביטחון לאזרחי ישראל המתגוררים בדרום. אסור להתרגל למצב כזה".

ומהחושבים על כך אנשי ביטחון? תת אלוף (במיל') צביקה פוגל, לשעבר ראש מטה פיקוד דרום,המתגורר בעוטף עזה, חושב ששתי הדרכים נכונות: "אני לא יודע איך להסביר אתהצורה שבה הממשלה חושבת. לא ברור אם יש למערכת תרחיש לפעילות נרחבת בעזה. בעקבותהאירועים האחרונים מדינת ישראל היתה צריכה להפסיק את עיסקת שליט, ובלי שום קשרלהורות לצה"ל לצאת לפעולה שמטרתה תהיה אחת: שקט בדרום, שבחמאס יבינו שלאישתלם להם לשוב ולירות".