בשבע 466: בת חמישים להורוּת

להיות הורים לבן זקונים זה מעייף, אבל חוץ מהפינוקים יש גם יתרונות בריאותיים

חנה קטן , ו' בחשון תשע"ב

לפני כמה שבתות התארחנו בדירה בבית דיור מוגן. ישבתי בבית הכנסת עםכל הדיירות (הרגשתי פתאום מאוד צעירה), ובסוף התפילה ניגשה אלי אחת מהן ואמרה לי בחביבות:"את דיירת חדשה אצלנו? ברוכה הבאה!". "לא", אמרתי, "אנירק אורחת". "אה, את בודקת את המקום? כדאי לך, זה מקום מצוין". כשסיפרתילבעלי על קבלת הפנים החמימה הוא התגלגל מצחוק (איך לא?), ובו במקום החליט לברר שם עלדירה בשבילנו.

אך האמת היא שבן הזקונים שלנו לא נותן לנו לשכוח לרגע את גילנוהמופלג. לי הוא קורא מדי פעם 'סבתא דינה', ומתייחס אלינו כ'זוג זקנים נחמד', כהגדרתו. עם כל הטענות של אֶחיו הגדולים על הפינוקים המורעפים עלאחיהם הקטן ועל הסכנות לחינוכו, הגעתי, לעת זקנה, לתובנה שאת הקטנים אנחנו נוטיםלפנק יותר, כי הם צריכים פיצוי על כך שהם חיים עם הורים מזדקנים. למשל, בעלי כבר כמעטשלא רץ ומשתולל עם בן הזקונים כמו שנהג עם אֶחיו הגדולים, ואני נהגתי בשניםהאחרונות ללכת לאסיפות ההורים שלו בגן עם ליווי של אחת מאחיותיו כדי שזו תסייע ליבמטלות היצירה שהגננת מטילה על האמהות (אחרי עשרים שנה של מסיבות בגן קצת מתעייפים,לא?). ואילו האמהות הצעירות שסביבי, שהן בגיל של בנותיי הגדולות, במין התלהבותבראשיתית, גוזרות ומדביקות ומציירות וצובעות ומקשטות ומפטפטות ביניהן. להן זה נהדר,אבל לי כבר נגמרה ההתלהבות לכך.

ועוד דוגמה קטנה: ערב אחד הבן היקיר מביא מהתלמוד תורה הזמנה ל'ערבסבים ובנים' לקראת חג השבועות, והוא מתפרץ בבכי על מר גורלו: "אבל, אמא, לי איןסבים!" הרגעתי אותו, ותוך כדי ניגוב דמעותיו אמרתי לו: "נכון, חמודי, אבלאבא הוא כבר סבא והוא יוכל לבוא". ואכן, הוא הזמין את אבא-סבא לערב בתלמודתורה שלו, אחד מתלמודי התורה שמלמדים בו על פי שיטת הרב זילברמן, ובו ישנה אווירהמופלאה של אהבת תורה וחינוך להקפדה במצוות. כך למשל ביום ההולדת שחגגנו לו הילדיםשיחקו במשחק 'תפוח במים', בו מניחים קערה עם מים שבתוכה תפוח לפני שני ילדים, והםמתחרים ביניהם מי יסיים ראשון לאכול את התפוח בעזרת הפה בלבד ללא הידיים; כשהתחילהמשחק התעורר דיון סוער בין הילדים אם צריך לברך גם 'שהכל' וגם 'עץ' (כי בליתברירה המתמודדים ממלאים את פיהם גם במים) או רק 'בורא פרי העץ'. אילו פירות מתוקים!(הילדים כמובן, לא התפוח).

האמתהיא שלידתו של בן הזקונים היתה 'כפרת עוונות' אמיתית. ילדתי אותו בבית הרפואה'מעייני הישועה' בבני ברק בלי אפידורל בערב יום הכיפורים, תאריך מיוחד ליום הולדת.היתה זו חוויה מיוחדת לראות את ד"ר רוטשילד, היוזם והמנהל של בית החולים, עוברלפני כניסת היום הקדוש בין היולדות ומכריז בזו הלשון: "כל היולדות מצוּוֹתלאכול לשובע ארוחת יום טוב, ולברך ברכת המזון עם 'יעלה ויבוא', ולהתרחץ בחמין".אגב, הבחור שלי כבר מוטרד מכך שלא יזרקו עליו סוכריות בעלייתו לתורה ביום הבר מצווה.

למעשההוא נולד בגיל שבו יכולתי כבר להיות סבתא שלו. לידהבגיל מופלג דורשת התייחסות מיוחדת. בוועדה שדנה בהרחבת מאגר הביציות לתרומה, שבהזכיתי להשתתף כחברה פעילה, התמקדו כמה דיונים סביב טובת הילד. מצד אחד חיפשנודרכים לעזור לנשים בגילאי החמישים פלוס להרות, בשעת צורך גדול, מביציות של תורמותצעירות, וללדת בגילן המופלג, תוך עמידה על הצורך בבירור רפואי מקיף טרם ההריון עלמנת להבטיח, עד כמה שניתן, את שלומה של היולדת הישישה, וכדי שלא נמצא את עצמנומוצפים ביולדות המאושפזות ביחידה לטיפול נמרץ לב (הרי אין עדיין ספרות רפואית עלמהלך ההריון בגיל חמישים-שישים). מצד שני, חלק ניכר מהמשתתפים טענו שהורות בגילמבוגר אינה מומלצת כלל אפילו במקרים חריגים. אמנם הסיכום היה שהתועלת עולה על החיסרון,כי מדובר רק על בני זוג שצברו ניסיון חיים והוכיחו יציבות זוגית, והם בדרך כלל מבוססיםיותר כלכלית ופנויים יותר לילדיהם מבחינת סדר יומם, בניגוד להורים צעיריםשמתרוצצים בין לימודים לפרנסה ולומדים על הורות וזוגיות על גבם של ילדיהם הגדולים.המסקנה היא שחבל שאי אפשר להתחיל את ההורות כבר כסבים...

אך היו גם טענות מנוגדות. היו פסיכולוגים ועובדים סוציאליים שטענו שהחוקשאנו מציעים מתעלם מרווחתו של הילד שנולד להורים זקנים, שבמקום שהוריו יגדלו אותומתוך בריאות שלמה והתלהבות נעורים – הם אלו שיזדקקו לטיפול ולסיוע שלו עוד מצעירותו.ידועה הבדיחה על האמא המאושרת בת השבעים שהזמינה את חברותיה למסיבת הודיה לרגל הולדתבתה. התיישבו ה'נערות' לכוס תה וביקשו לראות את התינוקת, אך האם הטריה המשיכהבסיפור חוויות על הלידה, על האפידורל, ועל התפרים... שוב שאלה מישהי איפה הרכההנולדת, והאם בשלה המשיכה והאריכה בדיבורים. עד שנשמע לפתע קול בכי מאחד מחדריהבית - ואז קפצה היולדת והכריזה: "הנה היא! חיכיתי שהיא תבכה כי שכחתי איפה הנחתיאותה". יש הדורשים את הסיפור הזה לגנאי, ויש הדורשים אותו לשבח (ואני ביןהאחרונים): לפחות האמא עדיין שומעת...

לאחרונההתפרסמו מחקרים שלידה בגיל מבוגר מצעירה את רקמותיה של האישה. כנראה שקיים מנגנוןהקשור להצמחת כלי דם ועצבים בכל מערכות הגוף, שמושפע באופן חיובי מתהליך הלידה.קיימים זה מכבר פרסומים על כך שאורך חיי התא בגוף האישה הוולדנית המבוגרת ארוך יותר מאשר אצל נשים שפסקו מלדתבאופן טבעי בגיל צעיר יותר. במילים אחרות: עצם קיומה של פוריות טבעית בגיל מבוגרעשויה להצביע על תוחלת חיים צפויה ארוכה יותר! הכל בזכות בן הזקונים.