גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 466ראשיהפצה

מיקרוסקופ - מיקרוסקופ

לא מיישרים קו | ד"ש מהמציאות | כותרות המגזר
03/11/11, 12:41
ישראל מידד/ חני לוז/ הלל גרשוני

כותרות המגזר

האם שמו של הרב דן אונגרישר מוכר לכם? אם אתם קוראים את העיתונותהחילונית, ספק רב. לעומת זאת, אם אתם מנויים על העיתונים החרדיים, לא יכולתםלהחמיץ את שמו. הכותרת הראשית ביום ג' השבוע, בהתאם למסורת העיתונאית החרדיתבהודעה על פטירת רבנים, לא היתה משפט אלא פשוט שם עם תארים: "הגאון הגדול רבידן אונגרישר זצוק"ל".

העיתונים האחרים עסקו בעמודיהם הראשיים בנושאים אחרים לגמרי:"שאלת איראן" ('ידיעות אחרונות'), דרישה של ליברמן לדיון דחוף על מבצעבעזה ('מעריב'), לחץ ישראלי לסנקציות על איראן ('הארץ'), והקפאת המימון האמריקנילאונסק"ו בעקבות קבלת הפלשתינים לארגון ('ישראל היום'). הנושאים הללו מופיעיםגם בעיתונות החרדית, אך באופן צדדי יותר. אין ספק שבחירת העיתונים החרדיים בפטירתושל זקן ראשי הישיבות בארה"ב ככותרת ראשית מעידה הרבה מאוד על המעניין אותםואת קוראיהם; אך מעניין באותה מידה שהידיעה הזו לא הגיעה כלל לעיתונים הלא-חרדיים.לא לעמוד הראשי, לא לעמוד 8, וגם לא לעמ' 24 למטה.

טבעי שנושא שיסעיר מיעוט מסוים בישראל לא יאמר הרבה לכלל הציבור. אךהאם לא היה מקום להזכיר ולו בידיעה קטנטונת את פטירתו של אחד מראשי הציבור החרדי,שהובא לקבורה בארץ בהלוויה שבה השתתפו רבבות? מצד שני, גם העיתונים החרדיים לאהביאו את הידיעה החשובה על כך ש"גלגל"צ מורידה את התוכניות האלטרנטיביות",ידיעה שכיכבה בשער 'הארץ' באותו יום. אין ספק, כל אחד והצרות שלו.

הלל גרשוני

 

ד"ש מהמציאות

עוד לפני שהתחלנו להתפלל על הגשמים, ניתך עלינו מבול סוער מעזה. מהשמוזר להם, לאדריכלי האג'נדה והמהלכים הפוליטיים, שתחזית מזג האוויר לאהתנהגה כפי שהם הכתיבו לה. וכך היה בסופ"ש, כפי שמכנים את השבת במדינתתלאביב:

בליל שבת שודרה ב'אולפן שישי' של ערוץ 2 כתבה של נועם עמית על 'תגמחיר'. בכתבת האובייקטיבית התראיינה חגית עופרן מ'שלום עכשיו', שהוצגה כגיבורהשעוברת מהתנחלות להתנחלות לתעד כל "אירוע בנייה". עריכת הכתבה מגמתיתבאופן מובהק, כשמוסיקה מאיימת מלווה רק את הצילומים הקשורים ל'תג מחיר'. הדיוןלאחר הכתבה באולפן הפך לשיחת תמיכה קבוצתית, בה כל משתתף התחרה ברעהו מי ישנא יותראת המתנחלים, ומי יסית חזק יותר את מקבלי ההחלטות "להיכנס בהם". בטבלתהאירועים האלימים שהוצגה נשכחו כמובן נסיונות הרצח הרבים בכבישי יו"ש שאירעובשבועות האחרונים.

למחרת בבוקר בגלי צה"ל החל שוב השדרן הוותיק והשחקן אלכס אנסקילשדר תוכנית בשבת. הפעם מדובר בתוכנית אישית בשם 'פתוח בשבת'. את התוכנית התחילאנסקי ב"שבת אחים גם יחד", כמה יפה. ממשיך אנסקי ומתאר את מזג האווירהנוח לטיולים, ועובר לשפוך סופרלטיבים על "האירוע הגדול"שמתארגן בכיכר רבין בשבת בבוקר לקראת מוצ"ש, "העונה השנייה או הקאמבק של המחאה החברתית". השדרן ברדיו הציבורי ששייך לכולם מסיים בברכה"לחברים היקרים האלה... הלוואי שראש הממשלה ושהממשלה תיקח אתכםברצינות".

לאחר שהבנו מי הטובים פונה אנסקי בפנייה חדה לארסיות מעוררת חלחלה,ומקריא קטע הזוי ובו 'וידוי' בדיוני של נער גבעות על הצתת מסגד. "כל איששב"כ היה נכסף לשמוע, אבל בינתיים - אין וידוי כזה", מקונןאנסקי.

כמה שעות לאחר מכן, נכנסים כמיליון תושבי ישראל לטווח רקטות, סירנותעולות ויורדות, וגשם האש הניתך הורג תושב באשדוד ופוצע כמה אחרים. אזעקה גם בעיררחובות, בתי הספר סגורים מגדרה דרומה. הסכנה הגדולה של 'תג מחיר', עליה התריעהמדינת התקשורת התלאביבית, שוב נאלצת לפנות מקום לתוכנית המציאות של המזרח התיכוןהאמיתי.  

חני לוז

 

עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא