בשבע 466: מיקרוסקופ

לא מיישרים קו | ד"ש מהמציאות | כותרות המגזר

ישראל מידד/ חני לוז/ הלל גרשוני , ו' בחשון תשע"ב

כותרות המגזר

האם שמו של הרב דן אונגרישר מוכר לכם? אם אתם קוראים את העיתונותהחילונית, ספק רב. לעומת זאת, אם אתם מנויים על העיתונים החרדיים, לא יכולתםלהחמיץ את שמו. הכותרת הראשית ביום ג' השבוע, בהתאם למסורת העיתונאית החרדיתבהודעה על פטירת רבנים, לא היתה משפט אלא פשוט שם עם תארים: "הגאון הגדול רבידן אונגרישר זצוק"ל".

העיתונים האחרים עסקו בעמודיהם הראשיים בנושאים אחרים לגמרי:"שאלת איראן" ('ידיעות אחרונות'), דרישה של ליברמן לדיון דחוף על מבצעבעזה ('מעריב'), לחץ ישראלי לסנקציות על איראן ('הארץ'), והקפאת המימון האמריקנילאונסק"ו בעקבות קבלת הפלשתינים לארגון ('ישראל היום'). הנושאים הללו מופיעיםגם בעיתונות החרדית, אך באופן צדדי יותר. אין ספק שבחירת העיתונים החרדיים בפטירתושל זקן ראשי הישיבות בארה"ב ככותרת ראשית מעידה הרבה מאוד על המעניין אותםואת קוראיהם; אך מעניין באותה מידה שהידיעה הזו לא הגיעה כלל לעיתונים הלא-חרדיים.לא לעמוד הראשי, לא לעמוד 8, וגם לא לעמ' 24 למטה.

טבעי שנושא שיסעיר מיעוט מסוים בישראל לא יאמר הרבה לכלל הציבור. אךהאם לא היה מקום להזכיר ולו בידיעה קטנטונת את פטירתו של אחד מראשי הציבור החרדי,שהובא לקבורה בארץ בהלוויה שבה השתתפו רבבות? מצד שני, גם העיתונים החרדיים לאהביאו את הידיעה החשובה על כך ש"גלגל"צ מורידה את התוכניות האלטרנטיביות",ידיעה שכיכבה בשער 'הארץ' באותו יום. אין ספק, כל אחד והצרות שלו.

הלל גרשוני

 

ד"ש מהמציאות

עוד לפני שהתחלנו להתפלל על הגשמים, ניתך עלינו מבול סוער מעזה. מהשמוזר להם, לאדריכלי האג'נדה והמהלכים הפוליטיים, שתחזית מזג האוויר לאהתנהגה כפי שהם הכתיבו לה. וכך היה בסופ"ש, כפי שמכנים את השבת במדינתתלאביב:

בליל שבת שודרה ב'אולפן שישי' של ערוץ 2 כתבה של נועם עמית על 'תגמחיר'. בכתבת האובייקטיבית התראיינה חגית עופרן מ'שלום עכשיו', שהוצגה כגיבורהשעוברת מהתנחלות להתנחלות לתעד כל "אירוע בנייה". עריכת הכתבה מגמתיתבאופן מובהק, כשמוסיקה מאיימת מלווה רק את הצילומים הקשורים ל'תג מחיר'. הדיוןלאחר הכתבה באולפן הפך לשיחת תמיכה קבוצתית, בה כל משתתף התחרה ברעהו מי ישנא יותראת המתנחלים, ומי יסית חזק יותר את מקבלי ההחלטות "להיכנס בהם". בטבלתהאירועים האלימים שהוצגה נשכחו כמובן נסיונות הרצח הרבים בכבישי יו"ש שאירעובשבועות האחרונים.

למחרת בבוקר בגלי צה"ל החל שוב השדרן הוותיק והשחקן אלכס אנסקילשדר תוכנית בשבת. הפעם מדובר בתוכנית אישית בשם 'פתוח בשבת'. את התוכנית התחילאנסקי ב"שבת אחים גם יחד", כמה יפה. ממשיך אנסקי ומתאר את מזג האווירהנוח לטיולים, ועובר לשפוך סופרלטיבים על "האירוע הגדול"שמתארגן בכיכר רבין בשבת בבוקר לקראת מוצ"ש, "העונה השנייה או הקאמבק של המחאה החברתית". השדרן ברדיו הציבורי ששייך לכולם מסיים בברכה"לחברים היקרים האלה... הלוואי שראש הממשלה ושהממשלה תיקח אתכםברצינות".

לאחר שהבנו מי הטובים פונה אנסקי בפנייה חדה לארסיות מעוררת חלחלה,ומקריא קטע הזוי ובו 'וידוי' בדיוני של נער גבעות על הצתת מסגד. "כל איששב"כ היה נכסף לשמוע, אבל בינתיים - אין וידוי כזה", מקונןאנסקי.

כמה שעות לאחר מכן, נכנסים כמיליון תושבי ישראל לטווח רקטות, סירנותעולות ויורדות, וגשם האש הניתך הורג תושב באשדוד ופוצע כמה אחרים. אזעקה גם בעיררחובות, בתי הספר סגורים מגדרה דרומה. הסכנה הגדולה של 'תג מחיר', עליה התריעהמדינת התקשורת התלאביבית, שוב נאלצת לפנות מקום לתוכנית המציאות של המזרח התיכוןהאמיתי.  

חני לוז

 


לא מיישרים קו

מאבק איתנים מתפתח במגזר של העיתונות החרדית. בעברשלטו בתחום 'המודיע', ועד שנסגר, גם 'שערים'. גם 'פנים-אל-פנים' החזיק מעמד שניםרבות. עם התמורות הפוליטיות קמו 'יתד נאמן' של דגל התורה ואחר כך 'יום ליום' של ש"ס. ולאחרונה, 'המבשר'. אבלהיום, מי שעובר ליד דוכני העיתונים צופה במגוון רחב וצבעוני של שבועונים בגרפיקהמודרנית וטכנולוגיות דפוס עדכניות. אם כי התכנים הם לפי ערכים הלכתייםמחמירים ולפי 'קו' הרבה יותר מצומצם עם ועדות השגחה.

בשנתיים-שלוש אחרונות, עובר אורח בשכונות החרדיותהיה יכול לקרוא בפשקווילים על הקירות על הקמפיין נגד האינטרנט שנכשל. כעת,ארגון 'למעננו - לתנופה רוחנית', בראשות הרב יוסף מאיר אלטמן, התעורר. בעבר הובילהארגון את הקמפיין נגד תחבורה מעורבת, והמשיך משם נגד תרבות הפנאי של יציאהלבתי-מלון. עכשיו, החליטו שם כנראה שהגיעה העת לנהל מערכה נגד השבועונים החרדיים.עוד בחודש אב פרסם איגוד הסמינרים תקנון לתלמידותיו, שאחד מסעיפיו כלל את הקביעהש"יש להתרחק מכל סוגי העיתונות שלא הוקמה ביוזמת גדולי ישראל". השבוע הציבורנקרא, עפ"י הפשקוויל, להיזהר מפני השבועונים, והומלץ שבית חרדי יישמר מהם לחלוטין. מדוברב'משפחה', 'בקהילה', 'שעה טובה' וכמובן, החינמונים של 'קו עיתונות דתית' ו'מרכזהעניינים'. אם בעבר נכנעו עורכים ומוציאים-לאור בפני פסקים ומודעות מסוג זה,אין המציאות היום דומה למה שהיה. אתרים כמו 'בחדרי-חדרים' ו'כיכר השבת' ואחריםתוססים עם חדשות מן השטח ועושים עבודה תקשורתית מעניינת. לפי מחקר אחד, נפתחובשנתיים האחרונות למעלה מ-200 פורומים חרדיים ב'הייד-פארק'. נכון, המצב עדייןרחוק ממושלם, ונזכיר שבחלק מהעיתונים החרדיים אסור אפילו להזכיר שם של כתבת, ובערוץרדיו תקשורת ממלכתי, 'קול ברמה', לא מאפשרים לנשים לשדר. אבל השבועונים נראיםכמחזיקים מעמד ועוד מפרנסים כתבים, פרשנים וציבור הולך וגדל. קורה משהו בחברההחרדית, וזאת לא מילתא בעלמא.

ישראל מידד

 

 

  • ביקורת הנקרא

"לא במקרה סימן הימין הקיצוני את דפני ליף כמטרה למתקפה חסרתהרסן ורווית הרעל שלו"

(אבירמה גולן, הארץ)

תודה על השיעור בסובלנות, אבירמה

 

"כשנכנס לראשונה לתפקיד הוא היהגבר נאה ואתלטי, כשסיים הוא היה מקשיש ושחוק"

(אמנון אברמוביץעל נתניהו, ידיעות אחרונות)

כדי לא להיות מרושעים לאנזכיר את הפוסל וכו'

 

ההתנתקות היא אחד האסונות האסטרטגיים הקשיםשידענו כאן מאז קום המדינה

(בן כספית, מעריב)

זה לקח אמנם יותר מ-6 שנים, אבל בסוף האסימון נפלאפילו אצל מר כספית

 

 

  • חדשות בחדשות

המשנה לפרקליט המדינה, עו"ד שי ניצן, הודיעלפורום המשפטי למען א"י כי החליט שלא להענות לבקשתו לפתוח בחקירה כנגד אישהקולנוע ג'אד נאמן, שקרא בראיון ל"מלחמת אחים" בין הימין לשמאל.לדברי ניצן, קיים ספק רב אם מתקיימים יסודות הסעיף (הסתה לאלימות). כך דיווח אתרערוץ 7.

הוריו של גלעד שליט פנו השבוע במכתב לכלי התקשורתבבקשה להחזיר את צוותי הצילום ממצפה הילה, כדי "לאפשר לגלעד לחזור לחייםנורמליים ושפויים בביתו". ההורים הוסיפו עוד כי "ברור לנו גם היום כמובעבר שחלקה של התקשורת הישראלית בהחזרתו של גלעד בננו לביתו הוא רב".

סוכנות AFP דיווחה מפריז כי משרדיו שלמגזין סאטירי הוצתו באמצע השבוע. על פי ההערכות, הרקע להצתה הוא גיליון מיוחדשהוציא העיתון לרגל 'האביב הערבי'  ובוקריקטורה של מוחמד, שאף תואר כמי ש'ערך' את המגזין.