גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 466ראשיהפצה

שאלת השבוע - שאלת השבוע

האם ארבע וחצי שנות מאסר הן גזר דין שהולם את מעשיה של ענת קם?
03/11/11, 12:41
עריכה: ירעם נתניהו

יצאה בזול / ד"ר אביעד הכהן, דיקן מכללת 'שערי משפט'

לענת קם יש הרבה סיבות להודות לסנגוריההמצוינים. היא יצאה בזול. העונש הכבד שהושת עליה השבוע בעקבות עסקת הטיעון שחתמה עם הפרקליטות, 4.5 שנות מאסר, שהצטרפו לשנתיים שבהן שהתה במעצר הבית, היה יכול להיות גרוע הרבה יותר.

לאחר נטרול פצצות המצרר של ריגול חמור וכוונה לפגוע בביטחון המדינה, שהיו עשויות לשלוח את קם למאסר עולם, נותרה ההרשעה מצומקת למדי, כמעט אנורקסית, לעומת ההאשמות המקוריות.

גם כך, העונש המקסימליעל העבירות שנותרו – מסירתמידע סודי והחזקה ידיעה סודית – עשויהיה לעלות במצטבר כדי למעלה מעשרים שנות מאסר.

 למסע היחצנות שליווה את המשפט, וניסה בכל מחיר להמעיט בחומרת מעשיה של קם, לא הייתה הצדקה. גניבת אלפי מסמכים שיש בהם פוטנציאל לפגוע בביטחון המדינה אינה משחק ילדים. כשמדובר בפוטנציאל הרסני ומסוכן של דליפת מידע כה רגיש, טמטומו של העבריין בשעת מעשה (כעדות קם על עצמה) או העובדה שלא עשה את מעשיו עבור בצע כסף אינם מפחיתים מחומרת הפוטנציאלהמסוכן של מעשיו.  

לו, חס וחלילה, היו מתגלגלים המסמכים לידיו של גורם עוין, גם בלי כוונת זדון מצדה של קם, הם היו עלולים לסכן את ביטחונם ושלומם של עשרות, אם לא מאות ואלפי חיילים ואזרחים.

על דרך המשל, אמרו חז"ל ש"לא עכברא גנב, אלא חורא גנב". לא (רק) העכבר שגנב את המזון אשם, אלא גם החור שאיפשר לו לחתור מחילה ולגנוב.

אף על פי שבית המשפט לא ראה במשל חכמים זה נסיבה להקל במעשיה של קם, דומה שלצד הרשעתה יש עדיין מקום לדרוש את חקירתם, ובמקרה הצורך העמדתם לדין של כל הגורמים שהתרשלו התרשלות חמורה בשמירת המסמכים בלשכת האלוף. הקלות הבלתי נסבלת שבה יכולה חיילת זוטרה להוציא אלפי מסמכים מסווגים בסיווג 'סודי' ו'סודי ביותר' צריכה לעורר דאגה בלב כל מי שביטחון המדינה יקר בעיניו. הטלת כל האשמה והאחריות רק על כתפיה הצנומות של קם, לא תביא להרתעה ממשית ולשיפור בסדרי ביטחון השדה של חומר מודיעיני מסווג ורגיש.


דילמת הענישה / מוסי רז, ח"כ לשעבר (מרצ)

מצד אחד העונש הוא רב מדי, אבל מצד שני העונש הולם. הולם כי היא עשתה מעשה חמור של הדלפת חומר סודי. איני יודע מה טיבו, אם כי אנו יודעים שדבר אחד טוב שהדליפה ממנו, והוא החיסולים הבלתי חוקיים שבניגוד להוראות בג"ץוגם ההודעה שבג"ץלא מעניין את הנוגעים בדבר – אבלבכל זאת היא עברה על החוק. העונש רב מדי כי ברור שבמקרים דומים בעבר לא ניתן עונש חמור כל כך ואיני מכיר תקדים כזה. לשם השוואה, מתנחלים שהדליפו חומר סודי על פינוי התנחלויותלא קיבלו עונשים כאלה.

כך שהדילמה גדולה – העונשהולם כי מדובר בעבירה חמורה והעונש המרבי על כך הוא פי שלושה יותר זמן ישיבה בכלא, אבל מנגד מדובר בתקדים של עונש חמור על הדלפה.

שמעתי שיש כאלה שהשוו את מקרה ענת קם למקרה פולארד, אבל אין מה להשוות בין שני המקרים. יש להבדיל בין פולארד שהעביר חומר סודי לידי מדינה אחרת ובין ענת קם שהעבירה חומר סודי לעיתונאי, שלא חשב לפרסם חומר בניגוד לצנזורה. אני חתמתי על עוצמות לשחרור פולארד, כך שאיני חשוד כאן בשיקול אחר.

אני רוצה לציין כי ארה"בידועה בענישה המחמירה שלה, והענישה הזאת לא עוזרת לה כי בכל זאת שיעור הפשע שם גבוה. אבל אפילו בארה"ביש מקרים שחייל שהדליף נאסר לחצי שנה. אני גם רוצה לציין שהיה מקרה הדלפה דומה בצרפת, והמדליף קיבל 5 שנים, אם כי שם מדובר שמסרו את הידיעה לאויב ולא לעיתון.


גזר דין מרתיע / עו"ד נדב העצני


אפשר היה לטעון שצריך לבחון את הסוגיה של ענת קם בעיניים מקלות. מה היא בסך הכול עשתה - ילדה צעירה, פתיה, מבולבלת מגודל המעמד, מוציאה חומר שהיא לא מבינה כל כך את משמעותו. ממש סיפור עצוב של נערה שהסתבכה.

עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא