גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 466ראשיהפצה

שאלת השבוע - שאלת השבוע

האם ארבע וחצי שנות מאסר הן גזר דין שהולם את מעשיה של ענת קם?
03/11/11, 12:41
עריכה: ירעם נתניהו

אפשר גם להעלות על נס את חשיבות ההדלפות לחופש העיתונות ולדמוקרטיה בכלל, ולכן להתקומם נגד פסק הדין שנתן בית המשפט, מפני שחומרתו תרתיע מדליפים עתידיים. ואולם, על פי מה שמגולל פסק הדין, זה לא המקרה שבפנינו.

קודם כול מתברר שכמות המסמכים שצילמה ענת קם בשקדנות ונחישות, היא בלתי נתפשת. לכמות ולנחישות יש משמעות. אחר כך האיכות. הגברת הצעירה הוציאה ממחשבי הצבא את הסודות הכמוסים ביותר של מדינת ישראל. ולנחישות לצלם לוותה נחישות להביא את כל החומר לידיו של עיתונאי 'הארץ', תוך שקם מסבירה ומבארת לו, שוב ושוב, את משמעות ופירוש המסמכים והביטויים.  

אחר כך המניע. בחקירתה הראשונית הסבירה קם שעשתה את שעשתה ממניעים אידאולוגיים – נגד מדיניות קברניטי המדינה הנבחרים. רק אחר כך, כשהבינה שכנראה הסתבכה בטיעון האידאולוגי, שינתה גרסה. בבתי המשפט, הגרסה הראשונה - ההיולית, נחשבת, בדרך כלל, לגרסה האמינה, וכל גרסה מאוחרת נחשבת כגרסה כבושה ופסולה. ובכלל, כאשר מתגלית סתירה בין הגרסאות נשמטת האמינות של הנאשם.

אם נצרף את המניע האידאולוגי ואת חוסר האמינות של קם לכמות ולאיכות של החומרים החמורים שהיא הפיצה, נגיע לתוצאה מבהילה. ולתוצאה מבהילה ראוי עונש מבהיל.

ואגב המניע האידאולוגי, קם משתלבת עם מגמה רווחת בשנים האחרונות של אזרחים שנכונים לפגוע בנו כדי, לכאורה, להציל את המדינה מדי מנהיגיה ואזרחיה. כך נוהגים גם אלו שמארגנים לנו חרמות והעמדות לדין ברחבי העולם. גם להם נועד פסק הדין של קם.פגיעה קשה בביטחון

"מהרסייך ומחריבייך ממך יצאו" - ודאי שהעונש הולם. בעת שאנו נמצאים באיום מתמיד של של שונאינו שלא בוחלים בשום דרך לפגוע בנו, באה ענת קם ששירתה בתפקיד רגיש אצל אלוף פיקוד יאיר נווה, והשתמשה במידע שעבר תחת ידה לפגוע בצבא מתוך אידאולוגיה של אויבינו. בארצות המערב על עבירה דומה אפשר להישפט לשנים ארוכות הרבה יותר (דוגמת יונתן פולארד). מה שכואב ביותר שהתקשורת מהשמאל ניסתה לגמד את חומרת העבירה והגדירה אותה כמעשה טיפשי, ולא כמו שהיתה באמת, פגיעה קשה בביטחון עם ישראל וצה"ל. 

אביב מימון, נתיבות

 

 

השבט התגייס

לו היה מתנחל נחשד בכך, היו צולבים אותו בתקשורת ויוצרים לחץ על מערכת המשפט שלא זקוקה לסיוע כדי להאשים בבגידה חמורה, עונש של 15 שנות מאסר והוקעת כל הציבור הדתי והמתנחלים ודרישה לקיצוץ תקציבים וכו'. אבל כשהתקשורת פרגנה והפרקליטות המעיטה מהמעשה במכוון, בגלל שייכותה לשבט השמאלני, שהרי בעיניהם פגיעה במדינה ישראל ובצה"ל הכובש זה מעשה דמוקרטי שיש להאדירו, ביהמ"ש נתן עונש שבעיני שבטה הנו חמור. אך בפועל אין בו כדי לעצור עבריינות אידיאולוגית ובגידה של אנשי שמאל כמוה.

יוסף טרבלסי, נתניה

 

 

לא לשכוח את השותפים


מעשיה הינם פתח לכל מי שמעונין לפגוע בבטחון המדינה ורק ענישה הולמת יכולה לשלוח מסר ברור לכל מי שיעלה על דעתו לעשות נבלה כזאת. וכבר אמרו חכמינו "כל המרחם על האכזרים סופו להתאכזר לרחמנים". ואין לשכוח את שותפיה לעבירה אורי בלאו. ועיתון הארץ.

דוד הכהן, גדרה 

 

עמוד 2 מתוך 2
הקודם | הבא