גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 466ראשיהפצה

תג מחיר מדיני - שולחן עורך

שש שנים לאחר הנסיגה מעזה, נראה שרק כיבושה מחדש יביא שקט לדרום
03/11/11, 12:41
עמנואל שילה

 

המחיר שהפלשתינים משלמים על תוקפנותם המדינית לא צריך להסתכם באלפיים יחידות דיור* שש שנים לאחר הנסיגה מעזה, נראה שרק כיבושה מחדש יביא שקט לדרום


ישראל צריכה לנצל את התוקפנות המדינית הפלשתינית ולהגיב לה בצעדים שמצד אחד יכאיבו לפלשתינים, ומצד שני יעניקו לישראל פיצוי משמעותי על הפגיעה בה והתקדמות אל עבר יעדים אסטרטגיים הרצויים לה

כאשרממשלת ישראל סוף סוף עושה צעד בכיוון הנכון, גם אם צעד קטן מאוד, יש מקום לברךעליו, תוך הבעת תקווה ודרישה שזה הקטן גדול יהיה.

הרשותהפלשתינית היתה נופלת כבר מזמן בידי החמאס כמו עזה לולא תמיכתה הביטחונית שלישראל. זה לא מפריע לאבו-מאזן וחבר מרעיו לצאת למסע מדיני מחוצף שיעדו הסופי הכרזהחד-צדדית על מדינה פלשתינית בתמיכת האו"ם. השבוע התקבלה 'פלשתין' כחברה מןהמניין בארגון 'אונסקו' לחינוך, מדע ותרבות של האו"ם. בהמשך צפויה הרש"פלבקש ולקבל מעמד של מדינה בעוד ארגונים בינלאומיים. לישראל אין סיכוי לנצח את הרובהאוטומטי של הערבים באו"ם, אך ביכולתה להגיב בצעדים חד-צדדיים מכאיבים משלה.

ישערך מסוים לסנקציות כלכליות כמו הימנעות מהעברת כספי מסים, שתכניס את הרש"פלמצוקה כלכלית. אך את תג המחיר הנכון ביותר לתוקפנותם המדינית צריכים הפלשתיניםלשלם במטבע מדיני: העמקת אחיזתה של ישראל בשטחים שהפלשתינים מייעדים למדינתם.

איןדבר שמפריע לפלשתינים יותר מבנייה בהתנחלויות, לכן החלטת הממשלה על בניית 2000יחידות דיור במזרח ירושלים, אפרת ומעלה אדומים בתגובה להצטרפות הרש"פ לאונסקוהיא התחלה טובה. מצד שני, צודקים מי שטוענים שמדובר בצעד קטן מדי, ושהבחירה לבנותרק בגושי ההתיישבות מחזקת את האיום על היישובים שאינם כלולים בגושים הללו.

עלכן יש לתבוע מממשלת ישראל לא להסתפק בצעד המוגבל הזה. הפלשתינים מנצלים את סרבנותהכביכול של ממשלת נתניהו כדי להצדיק צעדים מרחיקי לכת מצדם. גם ישראל צריכה לנצל אתהתוקפנות המדינית הפלשתינית ולהגיב לה בצעדים שמצד אחד יכאיבו לפלשתינים, ומצד שנייעניקו לישראל פיצוי משמעותי על הפגיעה בה והתקדמות אל עבר יעדים אסטרטגייםהרצויים לה. בניית אלפיים או אפילו עשרת אלפים יחידות דיור בגושי ההתיישבות אינןשינוי אסטרטגי. הרי לפי כל מתווה להסדר קבע אלו מקומות שעתידים להיות מסופחיםלישראל. רק העמקת אחיזתה של ישראל באזורים שעתידם כחלק מישראל הריבונית אינו מובטחתהיה תגובה ראויה, כואבת והולמת לתוקפנות המדינית של אבו-מאזן.

ישראלצריכה להציב לה כמטרה את סיפוח כל אזורי סי ביהודה ושומרון הדלילים באוכלוסייהערבית, ואת החלת הריבונות הישראלית על כל היישובים. כל צעד חד-צדדי של הפלשתיניםצריך להיות מנוצל כדי להגיב בהתקדמות אל המטרה הזאת. את הסיפוח צריך להתחיל לאבגושי ההתיישבות, שעתידם כאמור מובטח בכל מקרה, אלא באזורים שמצד אחד יש לגביהםקונצנזוס בקרב אזרחי ישראל ומצד שני הם נתפשים כחלק מהמדינה הפלשתינית העתידית.כפי שכבר נכתב כאן בעבר, טוב יהיה להתחיל בסיפוח בקעת הירדן, אזור שההתיישבות בוהוקמה בידי מפלגת העבודה ויצחק רבין הציג אותו כגבול הביטחון של מדינת ישראל. אוליכדאי להעלות את הרעיון הזה כחלק מחיזוק מורשת רבין ביום השנה להירצחו שיחול בשבועהקרוב.

 

עוד נשוב

השמחהעל שיקום ערכי הלחימה של צה"ל במבצע 'עופרת יצוקה' קצת הסיחה את הדעת מהעובדהשברמה האסטרטגית יעדי המבצע הזה, שהיו עמומים מלכתחילה, לא הושגו. לא נוצרה מציאותביטחונית טובה יותר ביישובי עוטף עזה, ולא נמצאה דרך אפקטיבית למנוע את המשךההתחמשות וההצטיידות של החמאס. בחלוף קרוב לשלוש שנים, נראה שכעת לא רק צבא החמאסאלא אפילו הארגון הקטן של הג'יהאד האסלאמי מצליח לרכז בידיו עוצמה ארטילריתשמסוגלת להוות איום ממשי ולשבש את החיים בכל אזור הדרום.

עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא