בשבע 466: דרושה תגובה מידתית

כאשר החיים בישראל משובשים בגלל איום הרקטות, אין סיבה שבעזה רק בתים ריקים וחוליות שיגור יימצאו בקו האש

דברים שרואים מכאן , ו' בחשון תשע"ב

כאשר החיים בישראל משובשיםבגלל איום הרקטות, אין סיבה שבעזה רק בתים ריקים וחוליות שיגור יימצאו בקו האש *אירופה השקועה בבוץ כלכלי תמשיך ללחוץ עלינו ולתמוך בפלשתינים גם אם הם ילכובדרכו האסלאמית-קיצונית של החמאס * הקרב על מינויו של נועם סולברג הפך למאבקעל דמותה של המערכת המשפטית בישראל

יש מקום לפנות לאו"ם בדרישהשיגנה את ממשלת ישראל על הענישה הבלתי מידתית שהיא מפעילה בעזה. לכל תביעה נגדישראל הרי מובטח רוב במליאה ומובטחת תמיכתם של ארגוני זכויות האדם.

ילדי הדרום מושבתים מאונסמלימודיהם, בעוד ילדי עזה הולכים ללא מורא למדרסות ולבתי ספר להסתה וג'יהאד. זומציאות בלתי מידתית. רולטת המוות כבר הגיעה לקו נס ציונה-רחובות בואכה עזריאלי, אךבעזה רק בתים ריקים וחוליות השיגור נמצאים בטווח האש. חייהם של תושבי המדינה משובשים,אך ישראל ממשיכה להזרים חשמל ומשאיות לתוך עזה כאילו מדובר בשכנה ידידותית, או לפחותנורמלית.

תושבי ישראל לא קונים את הסברי מערכתהביטחון שלעזתים כואב יותר, ועל כל טיל שהם יורים אנו מחזירים פצצה גדולה פי עשר.הם גם רואים איך כל הסברות המלומדות קורסות. כך למשל, מצדדי עיסקת שליט טפטפו לנושגלעד בשבי מהווה פוליסת ביטוח למנהיגי החמאס, היות ואנו חוששים שניסיון לפגוע בהםיביא לפגיעה בגלעד. אז שליט כבר בבית ותוקף הביטוח פג, אך ההרתעה הישראלית כנגד חמאסטןנותרה בשפל עמוק. חמאס עוד לא קיבל את התשלום השני והאחרון של דמי הסחיטה בעיסקתשליט בדמות עוד 550 מחבלים משוחררים, וכבר הוא מרשה לעצמו ולארגונים האחריםלהשתולל.

אין טעם למחזר את המסר שאף מדינהלא יכולה להשלים עם מצב של פגיעה באזרחיה. כל יום שעובר, כל סיבוב שמסתיים עם"רגיעה" מדומה, משגר מסר הפוך - שישראל מוכנה להשלים עם מצב שפוגעיםבאזרחיה. לחמאס ולג'יהאד אנו משגרים מסר שהם השיגו הרתעה מולנו, או מכוח אימתגולדסטון ב' או משום ששדרוג ארסנל הנשק העומד לרשותם יהפוך עימות מולם לבלתי כדאי.

אין לישראל ברירה אלא לשנות אתכלי המשחק. לנקוט בגישה של "את המשטר בעזה יש להחריב", כפי שמציע שרהחוץ אביגדור ליברמן. ואם הדבר בלתי אפשרי, יש לאמץ לכל הפחות את הצעותיו של האלוף(מיל') עוזי דיין, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי, כגון עיכוב שחרור האסירים, שיבושהאספקה לרצועה וחידוש מדיניות הסיכולים הממוקדים.

אם נתניהו לא יורה על הצעדים הללובגין צדקתם ונחיצותם, כדאי לפחות שישקול את הנזק התדמיתי שנגרם לממשלתו כאשר קדימהעוקפת אותה מימין. תוצאות הסקרים שהחמיאו לנתניהו לאחר פדיון גלעד שליט עשויות להיעלםבאותה מהירות כמו הסקרים המחמיאים ליצחק שמיר לאחר שנקט מדיניות הבלגה בזמן מלחמתהמפרץ.

 

פשיטת יד כלכלית, פשיטתרגל מוסרית

אירועי השבוע גם קברו את סברותהכרס כאילו ניתן "למנף" את עיסקת שליט להידברות יותר ממוסדת עם החמאס.הטענה הזאת עלתה תוך חזרה על אשליה דומה לזו שהניבה את אוסלו: החמאס נמצא בשפלבדעת הקהל העזתי, ולכן הוא יהיה מוכן לוויתורים על מנת לשפר תנאים ברצועה. התזותהללו דינן להיקבר תחת עיי החורבות שהותירו הגראדים והקסאמים.

אך באותה מידה יש לדחות גם אתהסברות המגיעות מהצד שלנו במפה הפוליטית, לדוגמא מד"ר מוטי קידר, לפיהן עדיףלנו להתנהל מול החמאס מאשר מול מחמוד עבאס, היות וממשלה אסלאמית קיצונית תרתיע את האירופיםמלתמוך בדרישות הפלשתינים וללחוץ עלינו.

לצערנו אירופה, בגין המשבר הכלכליהפוקד אותה, איבדה את הכבוד העצמי, ובראש מעייניה עומדת כעת הישרדות כלכלית. אירופהכבר זנחה את היומרה שהיתה לה פעם לאכוף התנהגות מוסרית ביחסים הבינלאומיים באמצעותכוחה הכלכלי. כדי לכסות את הגירעון שאליו נקלעה היא פונה בבקשת סיוע מסין, מרוסיהוממדינות המפרץ. וכפי שהשמאל תמיד מזכיר לנו, אין ארוחות חינם. אירופה כבר לא תטיףמוסר לפוטין, להנהגה הסינית או לשליטי המפרץ. אדרבה, האירופים כופפו את גיאורגיהוהכריחו את טביליסי להסיר את התנגדותה לצירוף רוסיה לארגון הסחר העולמי.

הגיאורגים רצו להתנות את הסכמתםבנסיגה רוסית מהאזורים הבדלנים של אבקזיה ודרום אוסטיה. זה היה אחד התנאים להסכםשהשיג ניקולה סרקוזי, כאשר כיהן כנשיא התורן של האיחוד האירופי וסייע לסיים אתהמלחמה בין רוסיה לגיאורגיה בשנת 2008. אז איים הנשיא הצרפתי על הרוסים שאם לאיסיגו את כוחותיהם יסתכנו ב"תוצאות חמורות" לגבי יחסי רוסיה עם האיחודהאירופי. עתה הופנה כל הלחץ כלפי גיאורגיה. הגישה האירופית החדשה מסבירה גם אתצעדה המפתיע של צרפת, כאשר אוהב ישראל והיהודים ניקולה סרקוזי נתן הוראה לתמוך בקבלתפלשתין כחברה בארגון אונסקו. מה לעשות, צרפת חייבת להגן על דירוג האשראי שלה.

אירופה יכולה להתנחם בכך שנותרהמדינת ישראל. נגד ירושלים ניתן עדיין להפגין את העליונות המוסרית והדמוקרטית שלאירופה.

 

האסלאם מרים ראש

יש הסבורים שהידברות עם החמאס היארצויה כי הסכסוך בינינו לערבים הוא במהותו סכסוך דתי ולא סכסוך לאומי, ובוודאי לאסכסוך לגבי גבולות. אפשר להסכים לחלוטין עם התיזה הזאת ולהסיק מסקנה הפוכה. הקביעהשהסכסוך הישראלי-ערבי הוא סכסוך דתי מועילה לנו בדיוק כמו הקביעה שגירוש ספרדמקורו היה ברקע דתי.

ערב הגירוש הרגישו שליטי ספרדוהכנסייה שהשעה משחקת להם, אחרי שחיסלו את שארית השלטון המוסלמי באל אנדלוס. בדיוקכך מרגיש כיום האסלאם, הרואה אפשרות להכפיף את העולם למרותו. בן-לאדן נהרג, אבלהתוכנית שלו לא מתה. ראשית כל הוא ביקש לסלק את המשטרים הבוגדניים והפרו-מערבייםבמדינות האסלאם, ולהתיש את המערב ובמיוחד את האמריקנים במלחמות יקרות ועקובות מדם.אי אפשר לשלול מחסידיו את הזכות לסמן לפחות חצי וי לגבי שני היעדים הראשונים.

ארה"ב יוצאת השנה מעיראק בלישהצליחה לייצב את המדינה, ובקרוב הסיפור יחזור על עצמו באפגניסטן. האמריקניםיכולים להגיד שהם יוצאים בראש מורם, אבל האסלאם קורא את התמונה אחרת. מבחינתו,אמריקה חוזרת בבושת פנים ומרוטה כלכלית. האסלאם גם רואה את המשבר הכלכלי במערבכהוכחה לעליונותו. גם עיסקת שליט - הניצחון המוסרי הישראלי כביכול - נתפשת כניצחוןלאסלאם, ויעידו על כך מברקי הברכה שקיבל החמאס עם השלמת העיסקה.

גם בצפון אפריקה האסלאם רושםלעצמו הישגים. מצרים, שפעם התהדרה ברוח פרעונית או בפאן-ערביזם חילוני, חוזרת לחיקהאסלאם. המהפך האסלאמי בתוניסיה מהווה הישג שמשמעותו הסמלית חזקה עוד יותר. מנהיגההראשון של תוניסיה העצמאית, חביב בורגיבה, ניסה פעם לבטל את חודש הרמאדן, וצולםבטלוויזיה כשהוא שותה כוס מיץ תפוזים על הבוקר.

התגובה המתבקשת איננה כמובן מחוותלרשעות הפלשתינית ושחרור ברגותי כמחווה למחמוד עבאס. גם ויתורים לרמאללה ייחשבולניצחון האסלאם. עלינו נגזר לעמוד בפני הגל במקום להתכופף מולו.

 

 מקומו בעליון

השופט נועם סולברג לא יעבוד אצלנואם יתמנה לבית המשפט העליון, וכבר זכה להפגנות נגדו מצד כוחותינו כאשר החליטלהשאיר מפגינים ממגרון במעצר. בכל זאת, בגלל הקמפיין שמתרקם מולו עלינולהתגייס לטובתו. מבקשים לפסול אותו כמתנחל תושב אלון שבות, וכן על בסיס פסיקותיוהקודמות.

פסיקה אחת שמזכירים מתנגדיו היאזיכוי של שוטר שהרג ערבי בתקופת מלחמת אוסלו, היות שסבר בטעות שהערבי זומם לדרוסאותו (כפי שנעשה לקרבנות אחרים). הפרקליטות מנסה להגביל את הוראות הפתיחה באשלמצבים שבהם קיימת ודאות לסכנת נפשות. כתוצאה, התגובה מגיעה באיחור ואנשים נרצחים.טוב שיש שופט שמוכן לגלות הבנה למצוקת הקורבן היהודי.

סולברג גם סופג אש בגלל שפסקלטובת סרן ר' במשפט הדיבה נגד אילנה דיין. סולברג טען שנעשתה בכתבה עריכה מגמתית.יש מקום בערכאה העליונה לשופט שמוכן להגן על האזרח מול בריונות תקשורתית, גם כאשרהכתבת היא יקירת המערכת המשפטית.

הקרב על נועם סולברג הפך בו-זמניתלמבחן כוח וגם למאבק על דמותה של המערכת המשפטית בישראל. אין מקום לפשרות ודיליםבנושא.