גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 466ראשיהפצה

דרושה תגובה מידתית - עמיאל אונגר

כאשר החיים בישראל משובשים בגלל איום הרקטות, אין סיבה שבעזה רק בתים ריקים וחוליות שיגור יימצאו בקו האש
03/11/11, 12:41
דברים שרואים מכאן

כאשר החיים בישראל משובשיםבגלל איום הרקטות, אין סיבה שבעזה רק בתים ריקים וחוליות שיגור יימצאו בקו האש *אירופה השקועה בבוץ כלכלי תמשיך ללחוץ עלינו ולתמוך בפלשתינים גם אם הם ילכובדרכו האסלאמית-קיצונית של החמאס * הקרב על מינויו של נועם סולברג הפך למאבקעל דמותה של המערכת המשפטית בישראל

יש מקום לפנות לאו"ם בדרישהשיגנה את ממשלת ישראל על הענישה הבלתי מידתית שהיא מפעילה בעזה. לכל תביעה נגדישראל הרי מובטח רוב במליאה ומובטחת תמיכתם של ארגוני זכויות האדם.

ילדי הדרום מושבתים מאונסמלימודיהם, בעוד ילדי עזה הולכים ללא מורא למדרסות ולבתי ספר להסתה וג'יהאד. זומציאות בלתי מידתית. רולטת המוות כבר הגיעה לקו נס ציונה-רחובות בואכה עזריאלי, אךבעזה רק בתים ריקים וחוליות השיגור נמצאים בטווח האש. חייהם של תושבי המדינה משובשים,אך ישראל ממשיכה להזרים חשמל ומשאיות לתוך עזה כאילו מדובר בשכנה ידידותית, או לפחותנורמלית.

תושבי ישראל לא קונים את הסברי מערכתהביטחון שלעזתים כואב יותר, ועל כל טיל שהם יורים אנו מחזירים פצצה גדולה פי עשר.הם גם רואים איך כל הסברות המלומדות קורסות. כך למשל, מצדדי עיסקת שליט טפטפו לנושגלעד בשבי מהווה פוליסת ביטוח למנהיגי החמאס, היות ואנו חוששים שניסיון לפגוע בהםיביא לפגיעה בגלעד. אז שליט כבר בבית ותוקף הביטוח פג, אך ההרתעה הישראלית כנגד חמאסטןנותרה בשפל עמוק. חמאס עוד לא קיבל את התשלום השני והאחרון של דמי הסחיטה בעיסקתשליט בדמות עוד 550 מחבלים משוחררים, וכבר הוא מרשה לעצמו ולארגונים האחריםלהשתולל.

אין טעם למחזר את המסר שאף מדינהלא יכולה להשלים עם מצב של פגיעה באזרחיה. כל יום שעובר, כל סיבוב שמסתיים עם"רגיעה" מדומה, משגר מסר הפוך - שישראל מוכנה להשלים עם מצב שפוגעיםבאזרחיה. לחמאס ולג'יהאד אנו משגרים מסר שהם השיגו הרתעה מולנו, או מכוח אימתגולדסטון ב' או משום ששדרוג ארסנל הנשק העומד לרשותם יהפוך עימות מולם לבלתי כדאי.

אין לישראל ברירה אלא לשנות אתכלי המשחק. לנקוט בגישה של "את המשטר בעזה יש להחריב", כפי שמציע שרהחוץ אביגדור ליברמן. ואם הדבר בלתי אפשרי, יש לאמץ לכל הפחות את הצעותיו של האלוף(מיל') עוזי דיין, לשעבר ראש המועצה לביטחון לאומי, כגון עיכוב שחרור האסירים, שיבושהאספקה לרצועה וחידוש מדיניות הסיכולים הממוקדים.

אם נתניהו לא יורה על הצעדים הללובגין צדקתם ונחיצותם, כדאי לפחות שישקול את הנזק התדמיתי שנגרם לממשלתו כאשר קדימהעוקפת אותה מימין. תוצאות הסקרים שהחמיאו לנתניהו לאחר פדיון גלעד שליט עשויות להיעלםבאותה מהירות כמו הסקרים המחמיאים ליצחק שמיר לאחר שנקט מדיניות הבלגה בזמן מלחמתהמפרץ.

 

פשיטת יד כלכלית, פשיטתרגל מוסרית

אירועי השבוע גם קברו את סברותהכרס כאילו ניתן "למנף" את עיסקת שליט להידברות יותר ממוסדת עם החמאס.הטענה הזאת עלתה תוך חזרה על אשליה דומה לזו שהניבה את אוסלו: החמאס נמצא בשפלבדעת הקהל העזתי, ולכן הוא יהיה מוכן לוויתורים על מנת לשפר תנאים ברצועה. התזותהללו דינן להיקבר תחת עיי החורבות שהותירו הגראדים והקסאמים.

אך באותה מידה יש לדחות גם אתהסברות המגיעות מהצד שלנו במפה הפוליטית, לדוגמא מד"ר מוטי קידר, לפיהן עדיףלנו להתנהל מול החמאס מאשר מול מחמוד עבאס, היות וממשלה אסלאמית קיצונית תרתיע את האירופיםמלתמוך בדרישות הפלשתינים וללחוץ עלינו.

לצערנו אירופה, בגין המשבר הכלכליהפוקד אותה, איבדה את הכבוד העצמי, ובראש מעייניה עומדת כעת הישרדות כלכלית. אירופהכבר זנחה את היומרה שהיתה לה פעם לאכוף התנהגות מוסרית ביחסים הבינלאומיים באמצעותכוחה הכלכלי. כדי לכסות את הגירעון שאליו נקלעה היא פונה בבקשת סיוע מסין, מרוסיהוממדינות המפרץ. וכפי שהשמאל תמיד מזכיר לנו, אין ארוחות חינם. אירופה כבר לא תטיףמוסר לפוטין, להנהגה הסינית או לשליטי המפרץ. אדרבה, האירופים כופפו את גיאורגיהוהכריחו את טביליסי להסיר את התנגדותה לצירוף רוסיה לארגון הסחר העולמי.

עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא