גליונות בשבע עוד גליונות

בשבע

גליון 466ראשיהפצה

תיקון טעות - ידידיה מאיר

קצת צבט בלב לראות את גלעד חוגג את השבת החופשית הראשונה בשחייה בים. נראה לי שלברך הגומל היה יכול להיות יותר משמעותי
03/11/11, 12:41
ידידיה מאיר


קצת צבט בלב לראות את גלעד חוגג את השבת החופשית הראשונה בשחייה בים. נראה לי שלברך את הגומל לחייבים כל טוב שגמלוהו כל טוב, היה יכול להיות יותר משמעותי. בפרט בשבת שבה אין בית כנסת בעולם שלא התרגש להסיר את השם "גלעד בן אביבה" מהתפילה לשלום הנעדרים

עיתונאים ועיתונים נוהגים לפרסם מדי פעם תיקוניטעויות. זה קורה כמעט תמיד בעקבות תביעה משפטית או חשש ממנה. העיתון מדפיס במסגרתקטנה במקום הכי נסתר בעמוד, כמי שכפאו עורך דין, את התיקון לכותרת הענקית שפרסםקודם לכן. אבל לא כולם כאלה. הנה, אני עושה את זה עכשיו בגדול ומרצוני הטוב, בלישאף אחד מאיים עליי במשהו. נכון, אלה אמנם לא טעויות שלי, אבל למי אכפת. חשובשהאמת תצא סופסוף לאור. בפרט כשמדובר בטעויות שחוזרות על עצמן שוב ושוב, עד כדי כךשעל גביהן כבר נבנים ויכוחים ועמדות ותפישות עולם – כאשר הנחות היסוד פשוט מוטעותמהשורש. אז הנה היא. רשימת תיקוני הטעויות לשבוע הראשון של חורף תשע"ב:

 

"שעון חורף זה רעלמשק" – אין דבר מעוות יותרמשיח כלכלי קר. כזה שבודק הכול לפי מספרים ונתונים יבשים חסרי נשמה ומסיק מהם מסקנותעל החיים. שעון חורף הוא דבר נפלא למשק. היכולת להשכיב ילדים לישון בשעה הגיונית,לאפשר שגרת יום נורמלית, להתחיל בוקר ברעננות, בלי צרחות "ההסעה הגיעה, רוצו,אם אתם רעבים תמצאו בחצר בית הספר חמציצים וחובזות, העיקר צאו כבר". היוםמתחיל נינוח, רגוע, הרבה יותר אנושי ומשפחתי ובעיקר שפוי, וזה שווה למשק הישראלי לאפחות.  ושלא תבינו לא נכון: אני לא 'רוחני'שאומר "עזבו אתכם מכסף, העיקר הצ'אקרות". אני פשוט חושב שהורה שמגיעאחרי בוקר רגוע ולילה רגוע לעבודה, עובד טוב יותר ומכניס יותר.

ועוד טעות רווחת בענייןהזה: אין כל קשר בין שעון הקיץ/חורף לבין "מלחמות הדת". שנים מפמפמיםלנו שקיצור שעון הקיץ הוא אינטרס של ש"ס, בגלל יום כיפור. סליחה, ממתי יוםכיפור הוא עניין של ש"סניקים בלבד? ובכלל, יש לנו מספיק מאבקי דתיים וחילונים,אל תמציאו לנו חדשים. יש דתיים שאוהבים שעון חורף, ודתיים שאוהבים שעון קיץ. אבלזה בערך כמו להגיד שהשאלה "האם אתה אוהב יותר קיץ או חורף?" היא סוגייתדת ומדינה.

 

"צריך להניח לגלעדשליט. הוא אדם פרטי" – גלעד שליט ראוי לשקט. הוא צריך זמן להסתגל לחיים החדשים. מגיע לוולמשפחתו להתאחד מחדש בלי עיניים מציצניות. הכול נכון. אבל גלעד שליט הוא ממש לאאדם פרטי. הרי חמש שנים וחצי אמרו לנו שהוא "הילד של כולנו" ופתאוםכשאנחנו רוצים להשתתף, רק עוד קצת, בשמחתו, אומרים לנו "תתביישו לכם,יכנעים". אז אני מודיע בזאת שהפסקתי להתבייש ולהרגיש לא נעים כשאני צופה פעםופעמיים בכל סרטון או בדל תמונה שמגיעה ממצפה הילה. ואל תגלו לאף אחד: גם בתמונההמרגשת ההיא של הטיול בחוף הים התבוננתי. ארוכות אפילו. האמת, קצת צבט בלב. לאבגלל שעיתון 'הארץ' הפר את האמנה הקדושה של התקשורת, אלא בגלל העיתוי: לראות אתגלעד חוגג את השבת החופשית הראשונה בשחייה בים. אני לא רוצה להתערב בחייו הפרטייםשל איש, גם לא של אדם כה ציבורי כמו גלעד שליט, אבל נראה לי שלברך את הגומללחייבים כל טוב שגמלוהו כל טוב, היה יכול להיות יותר משמעותי. בפרט בשבת שבה איןבית כנסת בעולם שלא התרגש להסיר את השם "גלעד בן אביבה" מהתפילה לשלוםהנעדרים. אבל שוב, חלילה לי מלשפוט תינוק שנשבה (פעמיים).

נחזור לעניין הסיקור: חמשוחצי שנים התפללנו ודאגנו אישית, כמדינה שילמנו מחיר כבד ובלתי נתפש. מה כברביקשנו? תנו לנו להיות חלק מזה איכשהו. לא על חשבון בריאותו ושפיותו של גלעד, ברורשלא, אבל אפשר למצוא את הדרך. התקשורת, אחרי הבום הגדול, דיווחה פחות מדי ממצפה-הילהולא להיפך. אתם חושבים שזו דעה קיצונית? תראו מה כתב השבוע לי-אור אברבך, כתבהתקשורת המקורי של גלובס: "היחידה שסיפקה לנו מידע אמין, היחידה שעשתה אתעבודתה כראוי, הייתה המראיינת המצרייה שהירה אמין. נכון, הייתה שם פוליטיקה לאנעימה וגם כמה שאלות הזויות, אבל גם לא היו סנטימנטים מעושים, אלא הבנה כי הסיפורהמעניין ביותר תחת שמש המזרח התיכון קורה תחת אפם, ואסור לפספס את המומנטום". הרי בלי הריאיון הזה כולנו היינו עדיין חרדים לשלומו, לא יודעים אם הואבכלל מסוגל לדבר, ונאלצים להסתפק בדברים היבשושיים של נועם ובתמונות הסטילס שלדובר צה"ל.

עמוד 1 מתוך 2
הקודם | הבא