בשבע 467: העולם מתחיל להתעורר

על רקע הדו"ח התקיף של סבא"א נגד פרויקט הגרעין באיראן וההכנות הצבאיות של ישראל, מדינות המערב שוקלות צעדים לחסימת דרכה של איראן

חגי הוברמן , י"ג בחשון תשע"ב

אחמדינג'אד בתגובה לדו"ח סבא"א: איראן לא תיסוג מתוכנית הגרעין

"איראן חשודה בניהול ניסויים חשאיים שמטרתם היחידה יכולה להוביל לפיתוח נשק גרעיני". כך קובע דו"ח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שפורסם שלשום (ג'). הדו"ח מאשר בכך את הידיעות שפורסמו בעבר בדבר התקדמות משמעותית של פרויקט הגרעין האיראני. הדו"ח קורא לאיראן לשתף פעולה עם סבא"א ולספק את כל המידע שנדרש ממנה.

הדו"ח קובע כי איראן המשיכה במאמצים לקדם תוכנית חשאית לייצור נשק גם אחרי שנת 2003, וכי היא ממשיכה בכך גם עד לתקופה האחרונה. מדובר בקביעה משמעותית, שכן היא סותרת את הערכת המודיעין הלאומית של ארצות הברית ב-2007, שקבעה כי איראן הפסיקה לכאורה ב-2003 את פעילותה בתוכנית גרעין צבאית.

עוד קובע הדו"ח כי איראן משקיעה מאמצים רבים ברכישת ציוד גרעיני וחומרים גרעיניים באמצעות אישי צבא וגופים צבאיים. הפעילות הזו מנוגדת להסכמים שיש לאיראן עם סבא"א, שקובעים כי כל פעולות הגרעין שלה צריכות להיות למטרות שלום ועל ידי גופים אזרחיים.

בפרק בדו"ח העוסק ב"מימדים צבאיים אפשריים", מביעה סבא"א "דאגה מפעילות חשאית שלא הוצהר עליה". על פי הסכמי הפיקוח שיש לסבא"א עם איראן, כמו עם כל מדינה חברה אחרת, עליה להצהיר על המתקנים הגרעיניים בתחומה. משפט זה אומר שלמעשה איראן לא מצהירה על כל מתקניה, וכי יש לה כנראה מתקנים חשאיים שבהם היא שוקדת על קידום המסלול הצבאי.

הדו"ח, שנחשב לחמור ולתקיף ביותר של סבא"א מאז החלה לפני תשע שנים לחבר דו"חות על איראן, ישמש בסוף השבוע הבא בסיס לדיונים במועצת הנגידים של הארגון. ארצות הברית והמערב מקווים שהדו"ח ישכנע את רוסיה וסין כי יש לגבש החלטה חדשה במועצת הביטחון ולהטיל על איראן סנקציות תקיפות. ואולם לפי שעה אין סימנים שמוסקבה ובייג'ין מוכנות לכך. ברוסיה ובסין, חברות מועצת הביטחון של האו"ם, הביעו ביקורת על דו"ח סבא"א.

סבא"א טוענת כי המידע הגיע אליה מעשר מדינות חברות, וככל הנראה ישראל היא אחת מהן. שר הביטחון, אהוד ברק, אמר השבוע באופן לא רשמי כי ישראל העבירה ממצאים שאספו גורמי המודיעין הישראליים אודות הפעילות האיראנית להשגת פצצת אטום. על פי פרסומים בכלי תקשורת בעולם, מדובר במסמכים מפורשים בפרסית הקובעים "כללי בטיחות" לביצוע ניסוי בפיצוץ גרעיני.

בנוסף לכך, אנשי סבא"א ראיינו מומחים זרים שעבדו באיראן או שסייעו לה, ומהמידע שהתקבל מהם עולה חיזוק נוסף לכך שמדובר בפעולות להשגת נשק גרעיני.

נשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, הגיב אתמול (ד') על הדו"ח, ואמר כי איראן "לא תיסוג" מתוכנית הגרעין שלה. בנאום ששודר בטלוויזיה הממלכתית במדינה, אמר אחמדינג'אד כי "לא ניסוג במילימטר מהנתיב שלנו". בפנייה לחברות סבא"א ציין הנשיא האיראני: "למה אתן מזיקות לכבודה של הסוכנות בשל טענות חסרות תוקף של אמריקה?". הוא שב והדגיש כי איראן "איננה זקוקה לפצצת אטום".
במקביל הזהיר בכיר במטכ"ל צבא איראן, הגנרל מסעוד ג'זאירי, כי אם ישראל תתקוף את מתקני הגרעין, איראן תשמיד את הכור בדימונה. "המתקן בדימונה נמצא בהישג ידנו ויש לנו אף יכולות גדולות", ציין ג'זאירי בדברים ששודרו בערוץ הטלוויזיה האיראני בשפה הערבית 'אל-אלאם', "אם ישראל תתקוף, נשמיד אותו". הוא הוסיף כי התגובה האיראנית "לא תהיה מוגבלת למזרח התיכון", אך לא פירט בנושא.