בשבע 467: מחיר התג

בית המשפט: התנהלות הפרקליטות נגד חשודים בפעולות תג מחיר אינה מידתית

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ג בחשון תשע"ב

הטענות של גורמי ימין על להיטות היתר של רשויות החוק לעצור חשודים על רקע האירועים הנקראים "תג מחיר", זכו השבוע לגיבוי משפטי מפי שופטת בית משפט השלום בירושלים, תמר בר-אשר צבן.

השופטת דנה בבקשה לעצור עד תום ההליכים 3 צעירים, הלל ליבוביץ' מהיישוב היהודי בחברון (שאחיו שמאי אלעזר הי"ד נרצח בפיגוע ירי), ישראל כץ מהיישוב שדה אליעזר שבצפון, וקטין נוסף, במסגרת הגשת כתב אישום נגדם באשמת קשירת קשר לביצוע פשע. כץ גם נחשד במעורבות בהצתת המסגד בטובא-זנגריה לפני כמה חודשים, ושוחרר לאחר שישב שבועיים במעצר והמשטרה לא הצליחה להוכיח אף אחד מהחשדות שהועלו נגדו.

השופטת תהתה על בקשת הפרקליטות לעצור את השלושה עד תום ההליכים. "אני קוראת את כתב האישום ושואלת את עצמי, ואשאל בעדינות כדי שלא ייחסו לי דברים שאיני מתכוונת – האם התביעה חושבת שהעבירות מצדיקות מעצר עד תום ההליכים, או שמא יש איזה אווירה ציבורית לתפוס את מבצעי תג מחיר, והנה נתפוס מישהו ונעצור אותו. יש לי הרגשה שזה לא כל כך מידתי", אמרה השופטת, דקות ספורות לאחר שהחליטה לשחרר אותם ללא תנאים מגבילים.

עו"ד דוד הלוי מעמותת חננו שייצג את השלושה, מגיע למסקנה ברורה בעקבות המקרה הזה: "מתקבל הרושם שהמשטרה, תוך שימוש פסול בסמכויותיה, ביקשה להביא למעצרם של מרשיי חרף העובדה שהם כבר נחקרו ושוחררו מספר פעמים בנוגע לאירוע המדובר. נראה שהכל נעשה מתוך מטרה לייצר הד ציבורי ותקשורתי בנוגע לפעילות המכונה 'תג מחיר'. בית המשפט במסר ברור וחד משמעי, לא איפשר ולא נתן יד לדרך פעולה קלוקלת זו".

בעמותת חננו טוענים בתוקף כי עצם הקמת צוות החקירה המיוחד של היאחב"ל במשטרה שנועד לטפל בפעולות תג מחיר, ואף תוקצב באופן נדיב, דורש מהשוטרים להגיע להישגים. לשם כך הם עוצרים גם אנשים שנעצרו בעבר ואשמתם כלל לא הוכחה, ומנסים את כוחם פעם נוספת.

עורך הדין עדי קידר מעמותת חוננו, שטיפל ברוב מקרי המעצר הקשורים לתג מחיר, מנסה לעשות סדר בכל האירועים והתגובות של מערכת אכיפת החוק. האירוע הראשון הזכור כ'תג מחיר' היה בכפר יאסוף, ולא פוענח עד היום. המשטרה עצרה אז כמה חשודים יהודים ששוחררו ללא כתבי אישום. אחר כך בא המקרה בטובא זנגריא, שבעקבותיו בוצעו עוד ארבעה מעצרים, והעצורים שוחררו לבסוף ללא כתב אישום. לגבי מקרה 'תג מחיר' בוואדי ערה כאמור, הוגש כתב אישום ביום שני השבוע נגד שלושת העצורים בפרשה, ובבית פאג'ר נעצרו שלושה בני אדם, אחד מהם טרם שוחרר.

גם קידר מצביע על תופעה פסולה: "האכיפה הסלקטיבית נגד המתנחלים נמשכת ביתר שאת. העובדה שמשטרת ישראל שמה לה למטרה את פעולות תג מחיר ומזניחה מנגד את ביטחונם של תושבי השומרון בכך שהיא מאפשרת טרור, התפרעויות מצד ערבים וכדו', זו עובדה מאוד חמורה, שיש לתת עליה את הדעת".

 

 האח השכול נלקח למעצר

איטה ליבוביץ', אמו של הלל, נגדו הוגש כתב אישום השבוע, זועמת על היחס כלפיו, וגם כלפי זכר בנה שמאי אלעזר הי"ד. "אנחנו אנשי חברון. הוא הילד התשיעי מתוך עשרה. אנחנו אנציקלופדיה מהלכת לבתי משפט, ומכירים אותם היטב בשל ההתנכלות לנו ולכל ציבור המתנחלים".

הופתעת מדברי השופטת בדיון הזה?

"זה היה מדהים, סיעתא דשמיא מיוחדת, שהקב"ה עזר לנו. כשאתה נמצא בתוך לוע האריה הטורף, לצאת ממלתעות הרשע בלי פגע, זו באמת מעלה מיוחדת".

אבל ההפתעה הזו אינה משמחת במיוחד. ליבוביץ' שולחת אצבע מאשימה כלפי המערכת המדינית בעיקר, למרות הכל. "אנחנו חיים בצל השחרור של 550 רוצחים מחבלים עם למעלה מ-800 מאסרי עולם, ומה שהמדינה עשתה זו בגידה בבן הקדוש שלנו שנרצח. אני עומדת מול בית משפט כזה ועומד בני היקר שם, נער בן 18.5, והם רוצים לשלול את חירותו ולהכניס אותו למעצר כשהוא לא מסוכן לציבור, לא עשה רע, ומנגד משחררים 550 רוצחים שלא גמרו לרצוח, אלא מצהירים שהם עוד ימשיכו? אין מלים לעיוות הנורא לחוסר המידתיות לחוסר המוסר", היא מסכמת.

במקרה האחרון, אומרים ב"חננו", לראשונה יצאה השופטת נגד המשטרה באופן מודע. "בית המשפט העמיד את המשטרה במקומה. אנו מקווים כי יגיע הסוף להתנהלות הדרקונית של המשטרה והפרקליטות, שעוצרים אנשים ללא ראיות וללא סיבה. אנו קוראים לניקוי אורוות ביאחב"ל, במשטרה ובפרקליטות".

ומה אומר על כך המחוקק? חבר הכנסת מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי מצהיר שהמשטרה בעצמה נוקטת במדיניות של "תג מחיר". "המשטרה מנסה להגיע להישג ולא להגיע לאשם. הם מחפשים להציל את כבודם ולא באמת להגיע לחקר האמת, וזה מאוד מטריד. הם מתנהגים כמו מישהו אחוז נקם, ולא כמי שאחראי על אכיפת החוק במדינת ישראל". בן ארי מבהיר שהוא אינו מזדהה עם המעשים המכונים 'תג מחיר', "אני מוכרח להגיד שאני לא רואה לא את החוכמה ולא את התועלת בכל הפעולות הללו. במרירות לא מצילים את העולם".

במשטרת ישראל אומרים בתגובה לטענות נגדה כי "לטענות המועלות אין כל בסיס עובדתי. המשטרה פועלת לאכיפת החוק ושמירה על בטחון אזרחיה ללא משוא פנים ובאופן שוויוני. משטרת ישראל מבצעת מעצרים על פי חומר ראיות הנמצא ברשותה".