בשבע 467: מי ישמור על השמורה

בחניון המוביל לשמורה התברר כי המסלול בנחל יהודיה סגור למטיילים עקב בעיה בטיחותית של מפולות אבנים

שמואל אדלמן , י"ג בחשון תשע"ב

לקראת סוף הקיץ יצאה מור, סטודנטית במרכז האוניברסיטאי אריאל שבשומרון, יחד עם כמה מחברותיה לטיול של כמה ימים בצפון. הטיול לווה, כמובן, בתכנון מדוקדק ואחראי, כולל מפות, כובעים ושני רכבים גדושים בצעירות חדורות אהבת הארץ.

מוקדם בבוקר יצאה הקבוצה לכיוון הגולן ונופיו המרהיבים. אחד מהמסלולים האתגריים שבהם תכננה הקבוצה לטייל הוא מסלול נחל יהודיה. שמורת נחל היהודיה הנמצאת במרכז הגולן היא אחד מאתרי הטיולים הפופולריים בארץ. חמישה נחלים זורמים בתחום השמורה: משושים, יהודיה, דליות, זויתן ונחל גמלא. בנחל יהודיה זורמים מים בכל ימות השנה ויש בו שני מסלולי הליכה: עליון ותחתון, המשתלבים למסלול אחד ארוך למיטבי לכת. אי אפשר לצאת יבש ממסלול הנחל הארוך. לאורך המסלול ישנן בריכות מים ומפלים גבוהים שדורשים ירידה בסולמות או גלישת סנפלינג מקצועית. באזור נמצאים גם שרידי בתי כנסת מתקופת התלמוד, שריד לחיים יהודיים שוקקים בגולן בימי עבר.

כשהגיעו מור וחברותיה למקום נכונה להן אכזבה. בחניון המוביל לשמורה התברר כי המסלול בנחל יהודיה סגור למטיילים עקב בעיה בטיחותית של מפולות אבנים וההליכה מותרת רק עד למפל של הבריכה הראשונה. "זה היה ממש מאכזב", אומרת מור, "לצערנו נאלצנו לשוב על עקבותינו ולשנות את תוכניות הטיול".

קרוב לשלושה חודשים עברו מאז, אך מתברר שהנחל עדיין סגור למטיילים. דורון, מדריך טיולים ותיק, מזכיר כי בעבר היה הנחל פתוח ללא תשלום, ומאחר שרשות הטבע והגנים גובה כסף על הכניסה ראוי שתיקח אחריות גם להסדיר את הטיול בנחל.

במענה לפניית 'בשבע' מסביר דובר רשות הטבע והגנים: "המסלול בנחל יהודיה (עליון ותחתון) סגור למטיילים עקב בעיה בטיחותית, אך הנחל לא סגור כולו וההליכה מותרת עד למפל יהודיה והבריכה הראשונה במסלול. ההודעה הזו פורסמה גם באתר האינטרנט של הרשות ובמוקד המידע שלה, גם בכלי התקשורת השונים וגם באתר עצמו.

"מאחר ומדובר בשמורת טבע, פתרון הבעיה אינו פשוט ולוקח זמן, שכן הפתרון חייב להשתלב בסביבה ולא לפגוע בטבע ובנוף. אנו מקווים שבקרוב נוכל לפתוח את האתר כולו מחדש למטיילים, ובלב שקט שהטיול במסלול בטוח, ומזכירים למטיילים לטייל באחריות ולפי ההוראות".

גורמים בשטח ייעצו לנו לבדוק את המצב שוב בסוף עונת הגשמים. נותר לקוות שהסדרת ההליכה בנחל תתבצע במהירות על הצד הטוב ביותר לתועלת רבבות המטיילים שאוהבים להרגיש את ארץ ישראל ברגליים.