בשבע 467: עבדי קבלן

תופעת העסקת עובדי הקבלן, שעלתה לכותרות, אמנם מייעלת את המגזר הציבורי, אבל פוגעת קשות בשכר, בזכויות ובכבודם של המועסקים

שלמה פיוטרוקובסקי , י"ג בחשון תשע"ב

למשך ארבע שעות, קצרות אך ייתכן שמשמעותיות, בבוקרו של יום שני השבוע, נדמה היה שסולידריות העובדים בישראל קמה וגם ניצבה. העובדים החזקים, המאורגנים והמאוגדים ביותר במשק הישראלי, שיאני השכר מהנמלים וחברת החשמל, עובדי משרדי הממשלה, עובדי הרשויות המקומיות ואפילו עובדי הבנקים, התגייסו כולם לטובת מטרה אחת: מיגור התופעה של עובדי קבלן והעסקה עקיפה. מטרתה הסופית המוצהרת של ההסתדרות היא חיסולה המוחלט של התופעה, אולם בשלב ראשון מבקשים בהסתדרות מהמדינה להיות זו אשר תקלוט את עובדי הקבלן ותצמצם באורח ניכר את כל תופעת ההעסקה העקיפה. כדגל בחרו בהסתדרות את המגזר החלש ביותר, עובדי הניקיון, אשר במהלך השנים הועברו בכל המגזר הציבורי להעסקה באופן עקיף.

על מנת להבין מה בעצם רע בכך שעובדי ניקיון מועסקים על ידי קבלן ולא באופן ישיר, שוחחנו השבוע עם רוחמה (שם בדוי), עובדת ניקיון במועצה מקומית בצפון הארץ. "לפני שבע שנים התקבלתי לעבודה בחברת הניקיון שזכתה במכרז של המועצה ביישוב שאני גרה בו, לאחר שפוטרתי מעבודתי כפועלת ייצור במפעל מזון שהייצור בו קוצץ בחצי", מספרת רוחמה. "תחילה הרגשתי בת מזל, כיוון שמאז שפוטרתי ועד שמצאתי לי עבודה חדשה עברו בסך הכל חודשיים, אשר במהלכם גם קיבלתי דמי אבטלה, כך שפרנסת המשפחה לא נפגעה. אולם, כמי שעבדה 20 שנה באותו מפעל, נדהמתי לגלות כיצד פועלת השיטה בכל מה שנוגע לעובדי ניקיון".

רוחמה מדגישה שהיא היתה רגילה לקבל אמנם משכורת נמוכה, "אולם כל מה שקשור לפנסיה, פיצויי פיטורין, ובכלל יחסים נורמליים שבין עובד ומעביד, היו דבר בסיסי במפעל. ביום שהתחלתי לעבוד בניקיון חתמתי על חוזה עבודה, שבו נדרשתי על ידי קבלן הניקיון להצהיר שאני 'לא מרשה' שינכו משכרי ושיפרישו עבורי לפנסיה. כששאלתי לתומי מה קורה אם אני מוכנה בכל זאת שינכו לי פנסיה, צחקה עלי האחראית ואמרה לי: 'אם את לא חותמת, תחפשי לך מקום אחר לעבוד בו'. בשנה וחצי הראשונות של העבודה היחס עוד היה סביר, אולם אז נגמר החוזה של הקבלן שעבדתי אצלו והמועצה היתה צריכה לפרסם מכרז חדש. לזכותה של המועצה ייאמר שהיא השתדלה לדאוג לנו, וחייבה את הקבלן החדש לקחת אותנו לעבודה. אולם כשניסינו לגבות מהקבלן הקודם את פיצויי הפיטורין המגיעים לנו קיבלנו בחזרה התעלמות מוחלטת. הקבלן החדש אמנם לקח אותנו לעבודה, אולם מיד הורעו התנאים שלנו. חוייבנו לעבוד שעות נוספות וקיבלנו תעריף רגיל. הגדילו לנו את שטחי הניקיון אך דרשו לצמצם את הזמנים, וכל זה על מנת להגדיל את רווחי הקבלן החדש. מאז המצב רק הולך ומחמיר עד שהיום, בגיל 55, אני מרגישה שאני על סף שבירה ועזיבה של העבודה, בלי שיש לי שום סיכוי למצוא עבודה אחרת במקומה".

 בין האשמים: מוסד הקביעות

חשוב לציין שלא תמיד הדברים נראו כך. עד המשבר הקשה שפקד את הרשויות המקומיות בראשית שנות ה-90, מרביתן העסיקו את עובדיהן מכל הסוגים באופן ישיר. גם עובדת ניקיון כדוגמתה של רוחמה זכתה באותן השנים, גם אם שכרה היה נמוך, לקביעות, להפרשות מסודרות לפנסיה, לשי לחג כעובדת מן המניין וליחס הוגן מהמעסיקים. אולם קיצוץ עמוק בתקציבים שהועברו לרשויות המקומיות, למשרדי הממשלה ולגופים ציבוריים נוספים, הביא לצורך בתוכניות הבראה, אשר במסגרתן אולצו הרשויות לקצץ במידה ניכרת את מספר עובדיהן. את אותן עבודות שבוצעו קודם ישירות על ידי עובדי הרשות העבירו הרשויות לביצוע באמצעות קבלנים שזכו במכרז וכך פחתו הוצאות הרשויות, משרדי הממשלה ויתר הגופים הציבוריים.

אלא שמאמצי האוצר להעביר מקסימום שירותים לביצוע באמצעות קבלנים חיצוניים לא נובעים רק משאיפה לחיסכון בעלויות. שורה של מחקרים שנערכו בעולם הוכיחו כי קיים קשר הפוך ברור בין העסקה מאורגנת, הכוללת קביעות קשיחה והיעדר גמישות ניהולית, לבין פיריון וצמיחה מוגברת. ככל שיותר עובדים זוכים לעבודה קבועה, כזו שעל מנת לפטר ממנה עובד צריך לעבור תהליך של ארבע שנים, כך מצבו של המשק הולך ונעשה רע. עובדים קבועים שאינם עובדים בסביבה של שכר ועונש נוטים להיעדר יותר, לעבוד פחות, להחתים כרטיס וללכת להכין קפה, לצאת להפסקת עשר בתשע וחצי ולהפסקת צהריים בשעה אחת עשרה.

מצב עניינים זה, אשר נוצר בשירות המדינה ובמגזר הציבורי עקב הסכמי העבודה הקשיחים הנהוגים בהם, הוא אשר גרם למשרד האוצר לעשות הכל ב-25 השנים האחרונות על מנת לצמצם את ההעסקה הישירה. ההיגיון שעמד מאחורי השיטה היה שככל שפחות עובדים ייהנו מתנאים של עובד מדינה, פחות עובדים יעשו 'מה שבא להם' בשעות העבודה, פחות עובדים ייהנו מתוספות שכר אוטומטיות ללא קשר לביצועים ולתפוקות, הפריון יגדל והמשק יצמח.

 עובדי קבלן במחשבים

בעקבות התובנות הללו הורחבה שיטת ההעסקה העקיפה גם למקצועות נחשבים הרבה יותר. לדוגמה, מתוך אנשי המחשבים שעובדים עבור מדינת ישראל, אחוזים ניכרים (למעלה משליש ככל הנראה) הם עובדים של חברות חיצוניות שנשכרו על מנת לתת למדינה שירותי מיחשוב. מדובר בעובדים שמגיעים מדי בוקר למשרד החינוך, משרד האוצר, או משרד התמ"ת, עובדים באותו משרד ארבע, חמש ולעיתים אף שבע ושמונה שנים, אך אינם נחשבים לעובדי המשרד ועלולים להיות מפוטרים בכל רגע נתון.

המידע המגיע אלינו מן המשא ומתן בין האוצר להסתדרות, מלמד כי בשלב זה שני הצדדים מתבצרים בעמדותיהם האידיאולוגיות והמרחק ביניהם הוא רב. לאור זאת, הסבירות שבעוד מספר ימים או שבועות ישובו איומי שביתה כללית לרחף בחלל האוויר גבוהה מאוד.