בשבע 467: קוראים כותבים

כאן לא מודיעין | טעות בתיקון הטעות | הכל בגלל הצניעות?

בשבע , י"ג בחשון תשע"ב

 כאן לא מודיעין

(בתגובה ל'אמ"ן לא אמין', גיליון 465)

הכותב, הלל גרשוני, צודק, וישנן סיבות נוספות לכך שהמודיעין 'לא מספק את הסחורה'. אמנם ידוע שתפקיד המודיעין הוא להעריך ולא לחזות, אך גם בזה רבו הכישלונות. המודיעין גם מצוי בדילמה תמידית: האם לספק מודיעין להכוונת ושיפור קבלת ההחלטות של המפקד, או האם כשירות לתמיכת תוכניות ותפישות המפקד?

חוקרי המודיעין הם ברובם חיילים וקצינים זוטרים, ללא הכשרה אקדמית, אינם מכירים הרבה מד' אמותיהם שלרוב מתוחם לגוש דן, קל וחומר את מאפייני התרבות עד דקויות הניואנסים של אויבינו. בנוסף לכך, תוצרתם אינה נמדדת כמותית ואיכותית.

המחקר המודיעיני אינו מתבסס על מחקר ברמה אקדמית, ואין ביקורת מדעית על תוצרי המודיעין. לאחרונה המצב החמיר, ממעטים לכתוב סקירות ומסתפקים במצגות שמטבען אינן יורדות לפרטים. אמ"ן לרוב גם מנותק מהשפעת נתוני השטח על ההערכה. מחקר השטח המודיעיני נתפש כמודיעין סוג ג' ביחס ל'ידיעות'.

מבנה גופי המודיעין הוא היררכי כבשאר הצבא. הבקרה על הערכת המודיעין ניתנת לסמכות, למפקד, שמעוניין להיראות טוב לצורך קידום ולא להציג דברים השונים מהותית מהמקובל. ישנה חפיפה רבה בעבודה על נושאים 'חמים' מול הזנחת גזרות בתעדוף נמוך שתמיד 'פתאום' מפתיעות.

שנזכה ויום יבוא ואמ"ן יטפל במהות ולא ב'שינויים ארגוניים'.

יואל רסקין, אלון שבות

 

טעות בתיקון הטעות

(בתגובה למדורו של ידידה מאיר, גיליון 466)

ידידיה מאיר בא לתקן 'טעויות', ונמצא טועה בעצמו.

ראשית, כל החרדים אינם ציונים, אצל רובם זה מתבטא באידיאולוגיה בלבד ללא שום משמעות מעשית (הגיוס לצה"ל אינו קשור לכך).

שנית, רוב תושבי 'מאה שערים' סולדים ממעשי האלימות שבשוליים, ואף סובלים בעצמם ממעשים אלו.

ושלישית, אין כמו השמחה בחג הסוכות ביישוב הישן ובסמטאותיו העתיקות. ומניסיון, כל מקום אחר 'זה לא זה'!

יעקב רוזנבלום, ירושלים

 

 הכל בגלל הצניעות?

ביום ה' שעבר, בתוכנית 'המילה האחרונה', התייחסו ג'קי לוי ואברי גלעד לפרשת הרב אלון והלינו על כך שבציבור הדתי ישנה 'הקצנה' של צניעות. ככל שמהדקים את החגורה הזו יותר, ה'טייר' הזה פורץ החוצה ביתר שאת בצורה של הטרדות מיניות, הם טענו.

גם אם מתעלמים מכך שהתא המשפחתי בציבור הדתי יציב בהרבה מאשר בציבור הכללי, על השניים להתמודד עם כמה שאלות: האם הם באמת חושבים שקוד לבוש והתנהגות עדין יותר ופחות פרובוקטיבי, מעלה את המתח המיני? האם השניים מסתמכים על מחקר או תחקיר על עבירות מהסוג הזה לפי פילוח מגזרי? האם נמצא בגלי צה"ל ולו שדרן אחד שהיה מעלה בדעתו לומר שבציבור הערבי הצניעות האיסלאמית גורמת להטרדות?

יהונתן שיקלר, ראשון לציון

 

  • צימוקים לשבת

* רשויות מקומיות: נגביר האכיפה על לכלוך ברשות הרבים.

פיקוח רפש.

* ארה"ב: גבר שהתמכר לאיסוף קופוני הוזלה אושפז לטיפול.

מת מבצע...

משה טאו, רחובות