בשבע 467: שבת אחים

אחרי ההצלחה המרשימה של אלבום הבכורה, יצחק מאיר, האח של, חוזר עם אלבום שבתי נוסף, מוצלח לא פחות

אמציה האיתן , י"ג בחשון תשע"ב

'עתיקא קדישא', יצחק מאיר וחברים נפגשים ביום השבת

הוא רק רצה להתחיל כל שיעור עם איזה ניגון חסידי, מתוך זמירות השבת. איך זה הגיע לפרויקט גדול של אלבום בכורה מצליח, ועכשיו כבר אלבום שני כפול? אם תשאלו את יצחק מאיר, התשובה תהיה פשוטה – קודם כל סייעתא דשמייא.

על יצחק מאיר שמעתי לראשונה כשיצא האלבום הראשון, 'נשמות חדשות'. נכון, על אחיו הגדול ידידיה מאיר שמעתי גם שמעתי, אבל כנראה שלא הוזמנתי לסוכתם לשמחת בית השואבה, ולכן לא יכולתי לשמוע את האחים לבית מאיר שרים יחד בהרמוניה מופלאה.

הפרויקט המבורך הזה החל בסדרת שיעורים שהעביר (ועדיין מעביר) יצחק מאיר בנושא השבת ומשמעותה. רובם של השומעים היו אנשים  שאינם שומרים תורה ומצוות, וה'מגיד שיעור' רצה להטעימם את טעם השבת על כל מרכיביה. בכל שבוע היה מלמד ניגון חסידי של אחת מזמירות השבת, דרכו היה לומד על המשורר ועל השבת בעיניו של מי שכתב את אותה זמירה (אני מקווה שלא אסתבך עם אבשלום קור. מקסימום תחשבו שהמצאתי מילה). לימים החליט להקליט את השירים ששרו, כדי שהלומדים יוכלו לקחת עימם לביתם את אותו טעם מיוחד.

ההתחלה היתה עם תפילת קבלת שבת וזמירות הסעודה הראשונה. הוא עצמו לא שיער שהאלבום הראשון יימכר בכמות כל כך גדולה, ובעיקר לציבור שומרי השבת שמכירים כבר את רוב השירים. ההמשך הוא כבר היסטוריה, או שמא יש לומר היסטריה. בראותו כי טוב, החליט יצחק מאיר להמשיך ולהוציא את טעמה של השבת אל הציבור הרחב, והפעם עם תפילת יום השבת וזמירות הסעודה השנייה.

לא מדובר במשהו חובבני ברמה משפחתית, אלא בהפקה מושקעת עם המון מחשבה. יצחק מאיר פנה אל האנציקלופדיה המהלכת של הניגונים החסידיים, הלא הוא יוסי גיל, המוכר לכל מאזיני הרדיו הדתיים. סיפוריו של גיל על מקורות הניגונים והשתלשלותם נכנסו לחוברת המלווה את האלבום הכפול, ואם לא די בכך, הוא אף תורם את קולו בשיר 'ברוך א-ל עליון'. העיבודים של ערן קליין מוסיפים לאווירת השבת שאותה מנסה האלבום להביא לתוך ימי החול. ואם כבר אווירה משפחתית, אז השירה המשותפת של האחים לבית מאיר בהחלט יוצרת את אותה חמימות של שולחן השבת.

נהניתי במיוחד מ'ממקומך' שכולנו אוהבים לשיר בקדושה של שחרית לשבת, ומניגון החתנים - זה שמושר בכל בית כנסת יחד עם מטח הסוכריות על החתן המאושר. קולו של יצחק מאיר מנעים את טעם השבת, ואם הייתי יכול לבחור בעל תפילה לבית הכנסת שאני מתפלל בו, ללא ספק הייתי בוחר בו בשמחה.

קליין ניסה להתחכם ולנגן את טעמי המקרא וההפטרה בגיטרה וקלידים, אבל צר לי לבשר שלא ממש הצלחתי לזהות את הטעמים בתוך הנגינה, שבפני עצמה היא די נחמדה.

עוד לא סיפרתי על הדואט המיוחד עם אבי בניון, על הילד צביקי רובין החמוד ועל השילוב עם קולו של הרבי מליובביץ' ואלפי חסידיו, וכבר מזמן עברתי את מכסת המילים המוקצבות לי. אז לא נותר אלא להמליץ בחום על אלבום שיטעים לכם מאווירת השבת, כבר בשלב הבישולים, השטיפה ואפילו הקניות.

seret@etrog.tv