בשבע 468: כיבוד מורים ברשת

סקר חדש שנערך על ידי ארגון המורים ומכון גיאוקרטוגרפיה:19% מהמורים סבלו מפגיעה מכוונת של תלמידים נגדם באמצעות הרשת החברתית

שמואל אדלמן , כ' בחשון תשע"ב

אל משרדו של שלומי, מנהל תיכון בישיבה תיכונית במרכז הארץ, נכנסה לפני כחצי שנה אחת המורות  כשהיא נסערת כולה. מתברר כי מספר תלמידים הקימו בפייסבוק קבוצה תחת הכותרת "גם אני שונא את המורה", בצירוף שמה המלא. התלמידים שהוזמנו לבירור לא הבינו בתחילה מה כל כך נורא בכמה בדיחות תפלות שכתבו על חשבון המורה.

סקר חדש שנערך על ידי ארגון המורים ומכון גיאוקרטוגרפיה, שכלל מורים, תלמידים והורים, מגלה כי מדובר בתופעה רחבה. 19 אחוזים מהמורים סבלו מפגיעה מכוונת של תלמידים נגדם באמצעות הרשת החברתית.  10 אחוזים מהמורים חוו עלבונות, 7.5 אחוזים ספגו קללות או אלימות מילולית ו-3 אחוזים נאלצו להתמודד עם תמונות מעליבות.

12 אחוז מבני הנוער דיווחו כי נפגעו מתלמידים אחרים ברשת החברתית, 4 אחוזים נפגעו מאלימות מילולית וקללות ו-3 אחוזים נפגעו מהפצת שמועות עליהם. בנוסף לכך, 21 אחוזים מבני הנוער דיווחו כי נחשפו לסרטוני וידיאו שבהם אחד מחבריהם לכיתה או אחד ממוריהם נראה כשהוא במצב משפיל או מביך. כך, למשל, רץ ברשת סרטון שבו תלמיד מרים את ידו, אומר למורה שנשפך משהו ומבקש רשות להוציא משהו לנגב. המורה מאשר ומיד לאחר מכן מוציא התלמיד חומוס ופיתה ומתחיל 'לנגב' חומוס, לקול צחוקם של התלמידים. 

ראשי ישיבות ואולפנות סבורים כי היקף התופעה נמוך יותר במגזר הדתי אך היא בהחלט קיימת. אחד מראשי הישיבות התיכוניות בגוש דן שהעדיף לא לחשוף את שמו אמר ל'בשבע': "פגיעה של תלמידים במורים לא חווינו, ברוך ה', במוסד שלנו, אך פגיעות של תלמיד בתלמיד ראינו לצערנו גם אצלנו. האיסור ההלכתי לפגוע בכל אדם תקף גם באינטרנט, והוא אף חמור יותר מפני שמדובר בתפוצה רחבה ביותר. מדובר גם בעבירה על החוק. לנו כמחנכים חשוב לעסוק בנושא זה. אנו מקדישים להורים ולתלמידים ימי עיון משותפים שאליהם מוזמנים מומחים בתחום. את העקרונות שאנו לומדים ב'מסילת ישרים' חשוב ליישם גם בפייסבוק".