בשבע 468: בעקבות הקול היהודי

המדיניות האמריקנית כלפי ישראל עומדת באחד ממוקדי המירוץ לנשיאות בארה"ב

ניצן קידר , כ' בחשון תשע"ב


שמואל רוזנר: ישראל היא מדינה שעל פי כל סקר שנעשה בשנים האחרונות, הבוחרים האמריקנים רואים בה שותפה לדרך, שיש לה ערכים דומים ומאבקים דומים והם תומכים בה באופן אמיתי. אף מפלגה לא רוצה להיתפס לא ידידותית כלפי ישראל

מרק צל, יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל: המועמדים שלנו מאמינים ביחסים המיוחדים בין ארצות הברית לישראל. הם מבינים שישראל היא אינטרס חשוב שלהם במזרח התיכון ובכלל. נתניהו נאם בפני שני בתי הקונגרס ואני זוכר את קבלת הפנים החמה לה זכה, בפרט מהרפובליקנים. זה לא היה כשריח הבחירות כבר ריחף באוויר

המדיניות האמריקנית כלפי ישראל עומדת באחד ממוקדי המירוץ לנשיאות בארה"ב | למרות שהבחירות ייערכו בעוד כשנה, נציגי המפלגות ממהרים לשחרר הצהרות בהתאם | נציגי הדמוקרטים מסבירים מדוע אובמה תומך בישראל, וחוששים לאבד את התרומות למפלגה של יהודי ארה"ב | מועמדי הרפובליקנים לנשיאות מצהירים נגד חזרה לגבולות 67' ומעידים כי אהדתם לישראל אינה תלויה בדבר

ישראל היא אמנם נקודה קטנטנה על פני הגלובוס, אולם המתרחש בה והעמדה כלפיה, משמשים בתקופה האחרונה כלי בידי שתי המפלגות האמריקניות, כשנה לפני הבחירות בארה"ב. הבטחות טרום הבחירות שנשמעות מפי המתמודדים על ראשות המפלגה הרפובליקנית, אם יתקיימו אפילו בחלקן, יכולות לסמן תקופה טובה יותר ביחסי ישראל וארצות הברית, שידעו עליות אבל גם לא מעט מורדות תלולים במהלך שלוש שנות כהונתו של ברק אובמה כנשיא.

 הסנקציה היהודית נגד אובמה

שמואל רוזנר, עיתונאי ומומחה לארצות הברית המשמש חוקר במכון למדיניות העם היהודי, טוען שהקשר של שתי המפלגות לישראל שונה לגמרי, וכך גם מידת החום ביחסים עם ישראל: "למפלגה הדמוקרטית אנחנו חשובים משום שהיא נשענת במידה רבה על בוחרים יהודים ותורמים יהודים. על כן הם לא יכולים להרשות לעצמם להיות עוינים לישראל. ראינו בבחירות בניו יורק שבוחרים יהודים רצו ללמד לקח את אובאמה בשל יחסו לישראל, והצביעו בעד הרפובליקנים. כך שברור שהדמוקרטים ייקחו את העניין בחשבון".

ומה לגבי הרפובליקנים?

"שם הסיפור הוא פשוט: אחד הציבורים הכי חשובים ובעלי כוח והשפעה במפלגה הם הנוצרים האוונגליסטים, שישראל מהווה מבחינתם עניין מרכזי מאוד. הם לא יצביע למועמד שאיננו נתפס כאוהד ישראל, בכל פרמטר".

רוזנר טוען ששתי המפלגות, בעת הצורך, יחזרו אחרי הקולות היהודיים: "צריך לזכור רכיב מרכזי מאוד בעוצמה של ישראל בארה"ב: ישראל היא מדינה שעל פי כל סקר שנעשה בשנים האחרונות, הבוחרים האמריקנים רואים בה שותפה לדרך, שיש לה ערכים דומים ומאבקים דומים והם תומכים בה באופן אמיתי. אף מפלגה לא רוצה להיתפס לא ידידותית כלפי ישראל".

בימים אלה אובאמה עסוק בעיקר בניהול משברים, וברור שהוא יהיה זה שיוביל את המפלגה הדמוקרטית בבחירות הבאות. לעומת זאת, על כס המוביל הרפובליקני מתחרים לפי שעה שמונה מועמדים, ארבעה מהם נחשבים לבולטים ואחד מוביל בראש: מיט רומני, מושל מסצ'וסטס לשעבר. יחד איתו ניתן למנות את ריק פרי, מי שהיה בעבר מושל טקסס, והרמן קיין, איש עסקים ששימש כמנהל רשת פיצריות ומנחה רדיו.

רומני נחשב למוביל בכל הסקרים, ויש לו דעה מוצקה לגבי היחסים עם ישראל. "אובאמה טעה לכל אורך הדרך", אמר באחד הראיונות הרבים שהעניק לאחרונה. "הנשיא המכהן התייחס בחוסר כבוד לישראל ופגע ביכולתה לשאת ולתת לשלום. הוא גם הפר את העיקרון הראשון של מדיניות החוץ האמריקנית: תמיד תעמוד איתן לצד חברינו. הוא פשוט לא הבין איך מתנהלים מול בעל ברית". רומני מפגין לא מעט עמדות פרו ישראליות מובהקות בעימותים הפומביים הרבים שעורכת המפלגה. הוא אף השמיע כמה הצהרות לוחמניות: בין היתר מבהיר רומני כי גבולות 67' אינם ברי הגנה ולכן אסור לממשל האמריקני לתמוך בהם. הוא גם מבטיח שיעביר את השגרירות הישראלית לירושלים, ושלא יקבל החלטות הקשורות לישראל או למשא ומתן המדיני ללא התייעצות ותמיכה מצד הממשלה בישראל.

גם ריק פרי מחזיק בעמדות דומות, אבל לא הרחיק לכת בהצהרותיו. פרי זכור בעיקר כמי שאמר שהאופציה הצבאית נגד איראן צריכה להיות על סדר היום של קובעי המדיניות בארצות הברית.

אחד העימותים האחרונים בין נציגי המפלגה, שהתקיים בסוף השבוע שעבר, חשף חולייה חלשה בקשר עם ישראל. בעקבות הבעיות הכלכליות, שהרפובליקנים רוצים להציע להן פיתרון חד יותר מאלו שהציג הנשיא אובאמה, עלתה בעימות השאלה לגבי הסיוע אותו נותנת ארצות הברית למדינות שונות. פרי הבהיר כי חבילות הסיוע לכל המדינות, כולל ישראל, ייבחנו מחדש, ויחלו מאפס – כשכל מדינה המקבלת סיוע מהאמריקנים תצטרך להיות "ראויה לכך", כדבריו. עם זאת הוסיף כי "ברור שישראל היא בעלת ברית ייחודית, ואני יכול להניח שניתן לה סיוע ברמה משמעותית".

גם רומני הסכים עם הדברים, בעיקר בשל העובדה שהדבר יכול לפנות הרבה מאוד כסף לטובת האזרח האמריקני. כמה שעות מאוחר יותר הבינו כולם שהיוזמה הזו, שנקשרה בשמה של ישראל, גרמה להם נזק. אחד מדובריו של רומני הבהיר כי הוא התכוון למדינות אחרות וכלל לא לישראל. גם בסביבתו של פרי טרחו לשלוח הבהרות דומות.

 "בוש הבן הפתיע לטובה"

שמואל רוזנר לא מופתע מהדברים ולא חושש מפגיעה בסיוע האמריקני לישראל: "מה ששמענו בימים האחרונים מהמועמדים הרפובליקנים הוא במידה רבה די אופייני למפלגה הזו. מצד אחד הם מפגינים מדיניות ניצית בעניינים המדיניים והביטחוניים ומנסים להביך את הנשיא אובאמה בנושא האיראני, ומצד שני עוסקים בכלכלה, בחיסכון ובקיצוץ ההוצאה הממשלתית, משם נובע עניין סיוע החוץ. זה אחד הסעיפים שקל להם לתקוף, משום שקשה להסביר לאמריקני ממוצע באוקלהומה למה הוא צריך לממן סיוע כזה. כשהרפובליקנים אמרו שהם רוצים להתחיל את סיוע החוץ מאפס, הם התכוונו בעיקר למקומות אחרים. זה אמנם יכול לתת סיבות לחשש, ואין לדעת מה יעשה הקונגרס, אבל ההסכם בו מחזיקה ישראל בנושא לא נראה בסכנה מיוחדת".

 "כל מי שייבחר, יהיה יותר טוב מאובמה". ח"כ דני דנון בסיור עם המועמד הרפובליקני הרמן קיין

במצב הנוכחי, מנקודת מבטה של ממשלת ישראל המכהנת – מי משתי המפלגות עדיפה?

"לכאורה, לממשלה הנוכחית יהיה קל יותר להסתדר עם הרפובליקנים. מצד שני, תמיד יש הפתעות והיו לישראל הרבה ניסיונות מפתיעים בתחום הזה. לדוגמא, כשג'ורג' בוש הבן נבחר, היו בטוחים שיחסיו עם ישראל יהיו מעורערים כמו של אביו, והוא הפתיע לטובה. אני מניח שלממשלת נתניהו יהיה יותר נוח אם אחד המועמדים הרפובליקנים ינצח ולא אובאמה, השאלה היא אם זה אכן טוב לישראל. לא תמיד מה שנוח לממשלת ישראל הוא טוב גם למדינת ישראל, בלי להביע דעה בעד או נגד הממשלה".

אבל יש לדבר בסיס. הרי היחסים בין נתניהו ואובאמה, וזה לא סוד, אינם מהטובים.

"העובדה שאובאמה ונתניהו לא בדיוק ידידים קרובים ולא בהכרח מעריצים אחד את השני, היא לא חידוש גדול, אבל עובדה היא שהמדינות מסתדרות".
ח"כ דני דנון, המשמש גם כיו"ר הליכוד העולמי, מסביר כי לדעתו הנשיא המכהן בארה"ב קלקל רבות למפלגה הדמוקרטית: "יש תחושה שכל מי שייבחר, יכול להיות יותר טוב מאובאמה. מספיק היה לראות את ההתבטאות שלו עם סרקוזי בשבוע שעבר, שנמאס לו מנתניהו. אני לא חושב שהוא דיבר דווקא על נתניהו אלא על כל מדינת ישראל. אולי באמת נמאס לו מאיתנו. הוא הרי חשב שילחץ על הממשלה, ויהיה הסכם שלום במהירות, וזה לא קרה".

דנון נמצא בקשר רציף עם חברי קונגרס משני הצדדים. "אני נוקט עמדה לפיה מי שתומך בישראל אני תומך בו, לא משנה שיוכו המפלגתי. עם זאת, הוכח שהנשיא אובאמה לא טוב לישראל. אם נסתכל על הרפובליקנים, לכל המועמדים יש לב חם לישראל. סיירתי בירושלים עם שניים מהמועמדים - ריק פרי והרמן קיין, והתרשמתי מהכנות שלהם. רבים מהם מגיעים באמת עם אמונה פנימית של תמיכה בישראל, מרקע של דת".

ומה עם ההבטחות הרבות שהם מפזרים במהלך העימותים? אתה מאמין להן?

"שום דבר אינו בטוח. גם ג'ורג' בוש הבן הבטיח דברים לפני שהיה נשיא, ולא הכל התקיים. הרי ברור שלא יהיה נשיא שיעבוד בשביל ישראל, אבל אנחנו מעדיפים כזה שיידע להבדיל בין טוב לרע, בינינו לפלשתינים".

ובין הדמוקרטים אין מי שילחץ על אובמה בכיוון הפרו ישראלי?

"יש קולות אחרים במפלגה הדמוקרטית, אבל הבוטות והמעשים של אובמה מדברים בעד עצמם. אני מזכיר שהוא ביקר בכל המדינות באזור, אך לכאן לא הגיע כנשיא מכהן, אלא רק כשהיה מועמד. יש כאן אמירה עקרונית ברורה, לצד העובדה שאימץ רבות מהעמדות הפלשתיניות במשא ומתן המדיני. זה נכון שיש חברים שבאים ודורשים מאובאמה למתן את ההתבטאויות שלו, אבל זה נעשה בעיקר בשל החשש מירידה בתרומות של נדבנים יהודים למפלגה הדמוקרטית, שעל פי הערכות תורמים 40 אחוזים מכלל כספי הקמפיין".

 "אובמה חבר ותומך של ישראל"

שניים שמתגוררים בישראל, אבל מתעניינים הרבה יותר מאחרים בנעשה במערכת הבחירות, הם נציגי המפלגות המתגוררים בארץ.

עו"ד שלדון שורר, דובר המפלגה הדמוקרטית בישראל ומי ששימש כיו"ר הנציגות שלה כאן, מאמין כמובן שאובאמה היה טוב ביחסו לישראל לאורך השנים, למרות שהדבר לא הצטייר כך בתקשורת. "אני חושב שאובאמה הוכיח את עצמו כתומך וחבר של ישראל. הוא עשה לא מעט עבור המדינה שלנו, וראינו בספטמבר איך הוא סיכל את הניסיון הפלשתיני להתקבל כמדינה החברה באו"ם. זה הרי היה מהלך שלו והפעלת כוח מצידו. אני מזכיר שאובאמה אמר לפני שהוא נכנס לתפקידו ש'לא חייבים להיות ליכודניק כדי להיות מקובל על ישראל'. אובאמה חושב שהאינטרס של ישראל הוא שיהיה שלום, שדרך השיחות יגיעו לשתי מדינות. זה מה שהוא עושה ואומר כל הזמן. אם הוא אומר שהוא נגד הבנייה ביהודה ושומרון זה לא אומר שהוא אנטי-ישראלי. אם הוא מקרב מדינות ערביות כחלק מתהליך של חלוקה בין טובים ורעים, זה לא אומר שהוא נגד ישראל".

האמריקני הממוצע מתעניין בנושא הישראלי, שתופס נתח לא קטן מהעיסוק של שתי המפלגות?

"את האמריקני הפשוט זה בכלל לא מעניין, אלא אם מדובר ביהודי ארצות הברית. לרוב, האזרחים כלל אינם מתעניינים במדיניות החוץ".

אני מניח שמיותר לשאול אותך אם אתה רואה את אובאמה ממשיך לקדנציה שנייה.

"נשיא שמכהן בקדנציה ראשונה, אם יעשה עבודה סבירה, יקבל בדרך כלל קדנציה שנייה. אני לא רואה בעיה רצינית אצל אובאמה, וגם לדמוקרטים כולם אין בעיה עם מנהיגותו ושיטות העבודה שלו, ולראיה - אין אף אחד שמנסה לרוץ נגדו. אם היו חושבים שניתן להדיח את אובאמה או שסיכוייו לנצח קטנים, היו מועמדים אחרים מנסים את כוחם. אני עדיין חושב שהוא בעל הסיכוי הגדול ביותר להיבחר".

מנגד עומד יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל, עו"ד מרק צל. "נדיר מאוד שמישהו מתוך המפלגה של נשיא מכהן ינסה לרוץ נגדו", הוא משיב לדברי עמיתו דלעיל, "הדמוקרטים מבינים שכדי שיהיה להם סיכוי להיבחר שנית, הם צריכים להיות מאוחדים סביב המועמד היחיד המוסכם, וזה אובאמה".

הרעפת האהבה כלפי ישראל מצד המועמדים הרפובליקנים היא לא רק לצורכי בחירות?

"המועמדים של המפלגה באמת מאמינים ביחסים המיוחדים בין ארצות הברית לישראל. הם לא עושים לנו צדקה או טובה. הם מבינים שישראל היא אינטרס חשוב שלהם במזרח התיכון ובכלל. אני רוצה להפנות את תשומת ליבך לנאום של ראש הממשלה שלנו, בנימין נתניהו, בפני הקונגרס במאי. הוא נאם בפני שני בתי הקונגרס ואני זוכר את קבלת הפנים החמה לה זכה, בפרט מהרפובליקנים. זה לא היה כשריח הבחירות כבר ריחף באוויר. זה היה ביטוי טהור לאהבה ולאהדה של הציבור האמריקני לישראל באמצעות הצירים שלנו בקונגרס".

לקראת חודשי הקיץ ייבחר מועמד רפובליקני למרוץ לנשיאות. אז מערכת הבחירות תהפוך משמעותית הרבה יותר, כיוון שהנשיא אובאמה ייכנס לתוכה לקרב ראש בראש עד לקו הסיום. אז יוברר האם אובאמה מצטרף לשורה ארוכה של נשיאים שכיהנו שתי קדנציות, או למיעוט שלא הצליח לשרוד את הקדנציה השנייה, הן בשל בעיות פופולריות, והן בשל העובדה שהציבור האמריקני הבין שדרכו אינה מקובלת עליו.