בשבע 468: אף, על פי כן

מה כדאי לשים בארון התרופות הביתי לקראת העונה הקרה

פינחס ורבקה קופר , כ' בחשון תשע"ב

 

מה כדאי לשים בארון התרופות הביתי לקראת העונה הקרה?

  • כדורים למבוגרים וסירופ לילדים להורדת חום. בתרופות אלו יש שני חומרים פעילים עיקריים: פראצטמול (פראמול, אקמול, דקסמול) או איבופרופן (נורופן, אדויל, איבופרופן). ההבדל העיקרי הוא במשך ההשפעה: איבופרופן פעיל ל-8-9 שעות ופראצטמול ל-4-5 שעות. במקרים בהם יש קושי בהורדת החום ניתן לשלב בין שתי התרופות. במקרה של הקאה או פליטה, ניתן להשתמש בנרות או בפראצטמול בטיפות.
  • קיימים שני סוגים עיקריים של לכסניות לכאב גרון: על בסיס טבעי, ותרופות הנמכרות ללא מרשם. התרופות מכילות בדרך כלל חומר מאלחש מקומי להקלת כאב וחומרים לחיטוי הגרון. לכסניות על בסיס טבעי מכילות מרכיבים טבעיים כמו תמצית סמבוק שחור (בעל תכונות אנטי ויראליות), ופרופוליס (בעל תכונות אנטי בקטריאליות), תמצית קורנית (מכייח) ומרווה (בעלת אפקט חיטוי). שימוש מומלץ: לכסנית כל שעתיים-שלוש.
  • בבתי מרקחת נמכרות ערכות ביתיות של משטח גרון המספקות תשובה תוך דקות אם מדובר בזיהום חיידקי, המצריך אנטיביוטיקה או ויראלי. בזיהום ויראלי הטיפול המרכזי הוא מנוחה מוחלטת, ושתייה מרובה. כמו כן ניתן לטפל בתסמיני כאבי גרון באמצעות לכסניות המקלות על הכאב, ובמקרה של חום יש להשתמש בטבליות להורדת חום. בדיקה זו אינה תחליף לבדיקת רופא.
  • קיימים מגוון תכשירים, בטיפות, תרסיס או ג'ל להקלת גודש באף, הגורמים לכיווץ כלי הדם באף. השימוש בתכשירים הוא ל-3-4 ימים בלבד. בנוסף, ניתן להשתמש בתרסיס מי מלח או מי ים לניקוי מערות האף ולטיפול בגודש.
  • שימוש במכשיר אדים נפוץ בעיקר לילדים, אך אין סיבה לא להשתמש בו גם בקרב מבוגרים. העלאת הלחות באמצעות מכשיר אדים היא דבר בריא לכל אנשי הבית. מכשיר אדים קרים יכול לפעול 24 שעות ברציפות, אינו גורם לעיבוי מים, ומתאים בעיקר במקרים של אלרגיה נשימתית ולטיפול בסטרידו. חשוב לבחור מכשיר שקט, בעל תו תקן ואישור מכון התקנים הישראלי.
  • מד חום, פלסטרים, אמצעי חבישה, משחות לטיפול בכוויות, הם חלק בלתי נפרד מארון התרופות ללא קשר לעונות השנה.

 

באדיבות אילן שקד, רוקח ומנהל מחלקת סחר בית מרקחת וטבע ברשת 'סופר פארם'.