בשבע 468: הכנסת לוקחת פיקוד

הצעות החוק לשינוי מערכת המשפט צפויות לעלות להצבעה במליאה בשבוע הבא

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ' בחשון תשע"ב

המערכת הפוליטית בישראל סערה השבוע סביב שני חוקים הקשורים לשינויים במערכת המשפט.

ועדת החוקה של הכנסת הספיקה אתמול (ד') לאשר בקריאה ראשונה את הצעת החוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים. ההצעה עברה השבוע במליאה בקריאה טרומית ברוב גדול, ומטרתה המקורית היתה לשנות את מאזן הכוחות של נציגי לשכת עורכי הדין בוועדה.

ארבעה מחברי הלשכה אף עתרו לבג"ץ בנושא, והמדינה הודיעה בתגובה כי היא מבקשת לדחות על הסף את העתירה. כאמור, הדיון בנושא בוועדת החוקה היה סוער, וגרם לעימותים רבים בין חברי הקואליציה לעמיתיהם מהאופוזיציה, במיוחד כשהוחלט לשנות מעט את הנוסח המקורי ולפיו יו"ר לשכת עורכי הדין יהיה באופן אוטומטי חבר בוועדה לבחירת שופטים, ונציגי לשכת עורכי הדין בוועדה ייבחרו ברוב של שני שלישים מחברי מועצת הלשכה. באופוזיציה זעמו על יו"ר הוועדה, ח"כ דוד רותם, וטענו כי ביצע "מחטף". בשל טענות נגד ההליך, הורה יושב ראש הכנסת, ראובן ריבלין, ליועץ המשפטי של המשכן עו"ד אייל ינון, לבחון את תקינות הליך החקיקה, אך לבסוף הובהר כי לא נפל כל דופי בהתנהלות עבודת הוועדה. ההצעה עשויה לעלות להצבעה בקריאה ראשונה במליאה כבר ביום שני הקרוב. הליך החקיקה המזורז עתיד להימשך, משום שאם החוק יאושר ביום שני, כבר ביום שלישי תדון ועדת החוקה בהכנתו לקריאה שניה ושלישית. אגב, באותו היום בדיוק אמורה לשכת עורכי הדין לבחור את חבריה שיכהנו בוועדה למינוי שופטים.

חוק נוסף שאושר במליאה בקריאה ראשונה, הוא ההצעה שזכתה לשם "חוק גרוניס" שמטרתה לצמצם את זמן המינימום הדרוש לשופט עד תום כהונתו כדי לכהן בתפקיד נשיא בית המשפט העליון. ההצעדה נועדה לאפשר לשופט בית המשפט העליון, אשר גרוניס, לשמש כנשיא עם פרישתה של השופטת דורית בייניש, חרף העובדה שייוותרו לו פחות משלוש שנים עד שיגיע לגיל בו הוא מחויב לפרוש. גם החוק הזה עתיד לעבור בהליך מזורז בשבועות הקרובים, וגם הוא עומד לפתחה של ועדת החוקה.

מי שנעדרו מההצבעות באופן בולט הם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שלדברי לשכתו שהה לצד רעייתו היושבת שבעה, ושר הביטחון אהוד ברק, שהבהיר כי סיעתו תתנגד לכל ההצעות שעשויות לשנות את פני מערכת המשפט. הנהלת הקואליציה הודיעה כי היא מתכוונת להתחשבן עם סיעת העצמאות בנושא.

שר המשפטים יעקב נאמן העמיד עצמו בראש המאבק על החוקים שיביאו לשינוי במערכת המשפט, ומתח ביקורת על מבקרי החוקים. "חברי הכנסת מרבים שנאת חינם", תקף נאמן בנאום במליאה, "החוקים לא פרסונליים, הם יחולו גם בעתיד וקשה לחזות איזה מחנה לא יהיה מרוצה מהדברים שינבעו מהחוקים. האם באמת מדובר בהצעות חוק אנטי-דמוקרטיות שיביאו להרס מערכת המשפט? לא ולא", הבהיר נאמן. הוא גם מתח ביקורת על כך שחברי הכנסת תוקפים את ההצעות, אך רובם כלל לא התייצבו לדיון בנושא בכנסת.

ובעוד בשני החוקים הללו נחלה הקואליציה הצלחה, נרשמה גם התקפלות של ממש בכל הקשור להצעת החוק שתחייב מועמדים לבית המשפט העליון לעבור שימוע פומבי בפני ועדת החוקה של הכנסת. ועדת השרים לחקיקה היתה אמורה לדון בנושא ביום ראשון האחרון. טרם כינוסה, התקשר ראש הממשלה בנימין נתניהו אל שר המשפטים ואל יו"ר הקואליציה זאב אלקין, ועדכן אותם כי הוא מבקש לדחות את ההצבעה בנושא, שספגה ביקורת לא רק מהאופוזיציה אלא גם מחבריו לקואליציה, כולל שרים מסיעת הליכוד כמו דן מרידור.

נתניהו, שהבין את גודל הביקורת, העדיף שלא להתמודד איתה, ובעצה אחת עם יועציו מיהר להתקפל והודיע כי ימנע את אישור החוק. יוזם ההצעה, חבר הכנסת יריב לוין, הודיע שימשיך לנסות ולקדם את הצעת החוק, תוך הידברות עם ראש הממשלה ועם השותפים הקואליציוניים. השר גלעד ארדן מנסה לנסח בימים האחרונים פשרה שתאפשר להצעת החוק הזו לשוב ולעלות, אולי במתכונת מרוככת יותר, שלא תביא לשימוע בפני ועדת החוקה, אלא בפני הוועדה למינוי שופטים.

בייניש נפגשה עם ח"כ גפני לפני ההצבעה על חוק גרוניס, גפני הצביע נגד

לא רק סיעת העצמאות הכריזה על מרד קואליציוני בכל הקשור לחוקים המשפטיים. גם ח"כי יהדות התורה משה גפני ואורי מקלב לא הצביעו השבוע על פי עמדת הקואליציה בנושא.

ל"בשבע" נודע כי גפני שוחח השבוע, בטרם נערכו ההצבעות בנושא, עם נשיאת בית המשפט העליון דורית בייניש. דוברות הנהלת בתי המשפט אישרה כי אכן התקיימה שיחה טלפונית כזו, ואף נידונה בה האפשרות לקיים פגישה בין השניים. גפני עצמו מסרב לדבר על תוכן הפגישה, אך בסביבתו אמרו ל'בשבע' כי השיחה עסקה בין השאר בחוקים כלכליים בטיפולה של ועדת הכספים שהוגשו, נגדם עתירות לבג"ץ. כאמור, ברגע ההכרעה, לא הצביע גפני, יו"ר ועדת הכספים, עם הקואליציה לגבי החוקים המשפטיים.

ח"כ מיכאל בן ארי רואה בעניין טעם גדול לפגם: "כשנשיאת העליון משוחחת עם ח"כ ערב הצבעה על חוק שיש לה בו עניין, היא מחשידה את עצמה בשוחד והטיית דין. מסתבר שהדיבורים הנשמעים מבית המשפט העליון על שלטון החוק וניקיון כפיים הם גלגול עיניים. בייניש מרשה לעצמה לסגור עסקאות מפוקפקות בפגישות חשאיות עם ח״כ, שנגד הוועדה בראשותו עומדות עתירות בבית המשפט העליון".

בסביבתו של גפני אומרים כי הקישור שנעשה כלפי בייניש מוטעה מיסודו. "הוא אינו חשוד כחסיד של בית המשפט העליון, אבל תהליך החקיקה הזה בעייתי, ויכול לפעול גם בצורה הפוכה נגד האינטרס של הימין, אם תהיה כנסת המזוהה עם השמאל", מסביר דוברו של גפני.

יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת זאב אלקין, מבהיר כי לדעתו הצבעתו של גפני נובעת בעיקר מהתחשבנויות פנימיות בין הסיעות החרדיות. "סיעת יהדות התורה הגיעה להבנות עם עו"ד יורי גיא רון מלשכת עורכי הדין, ולפיהן תתנגד לחוק תמורת הבטחה ממנו לסיוע בוועדה למינוי דיינים", טוען אלקין. בדיקה שערכנו מעלה כי אכן יש סכסוך לא פשוט בין ש"ס ליהדות התורה סביב הנושא. ש"ס תומכת בהצעת החוק המשנה את נציגי הוועדה מצד לשכת עורכי הדין, בשל העובדה כי לה יש סיכום דומה עם הצד השני.  הסיכום נעשה על דעתו של השר נאמן מול עו"ד דורון ברזילי שזכה בראשות לשכת עורכי הדין, אך לא זוכה לרוב במוסדות הלשכה. שני הצדדים רוצים לדאוג למינוי דיינים הקשורים לציבור אותו הם מייצגים, וחשיבות הדיל עם שר המשפטים גדולה, כיוון שהוא דווקא מעדיף יותר דיינים חובשי כיפה סרוגה. שרי ש"ס אגב התנגדו להצעת החוק באופן בולט, ותוך שבוע חזרו בהם כנראה בשל הסיכום הזה.

יהדות התורה גם עשויה לשלם מחיר על ההתנגדות הזו, אולי אפילו בקרוב מאוד. יו"ר הקואליציה אלקין אומר כי "יש לנו ריב קשה עם הסיעה לגבי הסוגיה הספציפית הזאת. בשל הצבעתם אנחנו עשויים לנקוט נגדם בצעדים, בדיוק כמו סיעת העצמאות, שכן יש דין אחד לכולם. מצד שני, נעשות שיחות כדי להשיג הסכמות בנושא, לפי שעה ללא כל התקדמות".