בשבע 469: מאיר פנים

האברך יצחק בינשטוק החליט להוציא לאור את השירים שהלחין למגירה והוא עושה זאת בצניעות ובעדינות, אך לא מוותר על הרגש

אמציה האיתן , כ"ז בחשון תשע"ב

 'את פניך אבקש', יצחק בינשטוק

הרשו לי לפתוח בפרק קטן של נוסטלגיה. אני חוזר לתקופת הלימודים בישיבה לצעירים (כמעט 30 שנה, אם כבר שאלתם): מדי מספר חודשים היה מגיע לישיבה מלחין מוכשר ובעל אנרגיה, ראובן סירוטקין שמו. הוא היה מלמד את התלמידים שירים ומנגינות מתוך הלחנים הרבים שלו – שירים שהפכו לחלק בלתי נפרד מהנוף הישיבתי של אותן שנים. האמת היא שגם לקדומים הוא היה מגיע, עוד בימיו הראשונים של היישוב, ומלמד את החברים את 'קווה אל השם', 'ארוממך השם' וגם 'כשהנשמה מאירה', שמחזיק מעמד עד לימים אלה ממש. דרך אגב, פגשתי אותו לא מזמן במסעדה בכפר סבא, ניגשנו והזכרנו לו את השירים שאנחנו נושאים עד היום בלבנו, ונדמה לי שהוספנו לו עוד מעט נחת לכוס המלאה שוודאי מחזיק בליבו.

איך הגעתי לכל זה? נפלאות דרכי הלב, ולא פחות מכך נתיבות המוסיקה ועולם האסוציאציות שלה. נזכרתי בסירוטקין ובסגנון המיוחד של שיריו כששמעתי את האלבום של יצחק בינשטוק, 'את פניך אבקש'. בינשטוק, אברך צעיר (לפחות נראה כך), החליט להוציא בשעה טובה את הלחנים שאגר במגירתו לאורך השנים. הוא שר אחד עשר שירים, שכולם הולחנו על ידו, ולאחד מהם אף כתב את המילים. השיר המיוחד 'הלהבה' נכתב על ידו לזכרו של חמיו רוני מתוקי, שפטירתו היתה אחד הגורמים שהביאו להחלטה להוציא לאור את שיריו.

אינני מכיר את בינשטוק באופן אישי, אבל הרושם שעולה מכל פרט באלבום הוא של צניעות ועדינות. הוא שר בקולו הגבוה יחסית, מבלי לצעוק ומבלי לנסות להרשים. העיבודים של ערן קליין (משום מה יוצא לי בזמן האחרון לפגוש בהרבה מיצירותיו) משתלבים בעדינות וברוגע של הזמר, ואפילו התמונות שבאלבום (החוברת המצורפת) מראות את היוצר מאחור, ומתמקדות בדברים אחרים חוץ מפרצופו של הזמר – תופעה די נדירה בימים אלה.

השירים לקוחים מתוך פרקי תהילים ומהתפילות, ואני רוצה לציין במיוחד את 'וארשתיך לי' – שיר יפה ומרגש שיכול בהחלט להתאים כמתנת אירוסין מקורית.

לא ניפרד לפני שנחזק את כל מי שכותב למגירה, ונוצר בליבו את המנגינות, לשתף את הציבור הרחב, ולזכות את הרבים בכשרון שהקב"ה חנן אותו. אם נדע לפרגן ולחזק את מי שאזר אומץ והשקיע (השקעה לא קטנה, מניסיון) באלבום מקורי, התופעה הזו תלך ותתרחב, והרווח יהיה כולו שלנו.

seret@etrog.tv