בשבע 469: קוראים כותבים

למדו לשלוט | הקיבוץ מעל הדתי | החרדים אינם צדוקים


בשבע , כ"ז בחשון תשע"ב

למדו לשלוט

כאחוזי תזזית, תוססים ומסוממים מתרוצצים להם בזמן האחרון נציגי השמאל הפוליטי בארץ. ממש מהומת א-לוהים משתררת בקרבם. זה ניכר בכנסת, בתקשורת, במוסדות האקדמיה ובמערכת המשפט.

ועל מה כל הרעש והסערה? על מה נעו פתאום וטולטלו בחוזקה רבה אמות הסיפים שלהם? על כך שנפל דבר בישראל. לפתע, "מנהג חדש בא למדינה", ושלא כהרגלן, תנועות הימין החליטו סוף כל סוף, לאחר פיגור של עשרות שנים, לנסות לממש את עובדת עלייתן לשלטון. הן מתחילות אמנם באיחור רב להגשים את חזונן ומשאת נפשן הפוליטית, אך יותר טוב מאוחר מאשר בכלל לא.

עד עתה אכזבו מפלגות הימין את בוחריהם, כשלרוב לא מימשו בעלותן לשלטון את האידיאולוגיה הימנית שלהן. והנה לאחרונה התעורר וזז אצלן משהו במוחן הרדום, והן החליטו כנראה לעשות מעשה בנדון.

על כן יש לדחות בשאט נפש את כל המצגות השמאלניות המשתוללות הזאת. יש להרגיע, להבהיר וללמד את השמאל המתלהם פרק בהלכות דמוקרטיה.

יוסף בלכר, תל אביב

 

הקיבוץ מעל הדתי

(בתגובה ל'ד"ר למגזר', גיליון 467)

בראיון איתו אומר ד"ר אמנון שפירא שהקיבוץ הדתי הוא עמוד התווך של בני עקיבא. ראוי היה להבהיר איך קרה ש'הציונות הדתית' בכללותה לא נחלצה למען קיום בני עקיבא וגילתה למעשה אדישות להתקלקלות הנוער, ואילו הקיבוץ הדתי לקח את בני עקיבא תחת חסותו? ומאידך למה הקיבוץ הדתי כפה על הנוער הדתי לקבל את תחביב החיים הריכוזיים בקיבוץ כמשהו ערכי, ועוד כשווה ערך לתורה, כפי שיכול להשתמע מדברי אמנון שפירא.

לפני 60 שנה בסוכת-הענק בשדה אליהו הסביר חבר הקיבוץ שיש חברי קיבוץ שלא נוטלים לולב כי החובה 'לכם' מחייבת רכוש פרטי. לא יאומן, אך ב'עמודים', ביטאון הקבה"ד, דנו בזה ברצינות אפילו לפני 20 שנה. כלומר, יש בקיבוץ כאלה שבעיניהם הקיבוץ - עמוד תווך, והתורה רק משענת קנה רצוץ.

חבל שהכתבה לא דנה בתוצאה מעשית של תפישה זו - שהיא חריגה בקיבוץ הדתי עצמו. בשנה שלפני היציאה במסגרת גרעין לנח"ל נערכו 'טיהורים', ומי שלא התעתד לחיות בקיבוץ נזרק מבני עקיבא אל החילוניות. רוב הנזרקים שירתו בצבא בבידוד חברתי והתקלקלו.

כדאי להכיר את העבר כפי שהיה על צלליו ואורותיו.

ד"ר גדעון ארליך, נגוהות

 

החרדים אינם צדוקים

(בתגובה ל'ד"ר למגזר', גיליון 467)

מה רבה היתה הפתעתי שבכתבה על ד"ר אמנון שפירא השתחלה אמירה פוגענית ביותר כלפי הציבור החרדי!

אני מדבר על השוואתם של החרדים לצדוקים, והנה הציטוט: "אבל אני חושב שמי שאומר תלכו רק לפי ההלכה הכתובה ואל תשימו לב למציאות הוא צדוקי, כמו החרדים".

הופתעתי שציטוט זה לא נערך, או לפחות נכתב בהסתייגות!

בתקווה שמשגה כזה לא יחזור על עצמו.

 דובי פייגען, ירושלים