בשבע 469: שופטים ודיינים

בעקבות בחירת הנציגים בלשכת עורכי הדין: אין רוב ימני בוועדות למינוי שופטים ודיינים

ניצן קידר ויאיר שפירא , כ"ז בחשון תשע"ב

בעקבות בחירת הנציגים בלשכת עורכי הדין: אין רוב ימני בוועדות למינוי שופטים ודיינים

הוועדה למינוי שופטים שוב מעכבת את החלטותיה לגבי איוש שלושה תקנים חסרים בבית המשפט העליון. הסיבה העיקרית היא המחלוקת בין שר המשפטים יעקב נאמן לבין נשיאת העליון דורית ביניש סביב מינויָם של שופטים שאינם מקובלים על האחרונה, ביניהם השופט נועם סולברג. לפני כינוס הוועדה הסתמן "דיל" ולפיו ימונו רק שני נציגים לפי שעה: סולברג והשופט צבי זילברטל, המקובל על ביניש, אך לבסוף גם העיסקה הזו נדחתה. חברי הוועדה החליטו לדחות את הדיונים בזמן רב, שכן הם קיבלו החלטה על פתיחת רשימת המועמדים מחדש.

ההחלטה הזו תעכב משמעותית את המינויים החדשים, שכן רק בעוד כחודש וחצי תוגש רשימת מועמדים חדשה לוועדה, ורק אז היא תתכנס להחליט על מינויָם של כל השופטים החסרים בעליון.

השופטת דורית ביניש אמרה בדיון כי באווירה הציבורית הנוכחית כל מינוי יתפרש באורח לא נכון: "כל מינוי כזה מתויג מיד: השופט הימני או השופט המזרחי. הדבר הזה הוא בלתי אפשרי, מוריד מקרנו של בית המשפט העליון ופוגע באמון הציבור בבית המשפט".

ביום שלישי השבוע בחרה המועצה הארצית של לשכת עורכי הדין את נציגיה לוועדה לבחירת שופטים ולוועדה לבחירת דיינים. במועצה רוב לסיעתו של ראש הלשכה לשעבר יורי גיא רון, המזוהה עם השמאל, וארבעת הנציגים, שניים לכל ועדה, נבחרו מקרב אנשיו. לוועדה למינוי שופטים נבחרה חברת הסיעה של גיא רון, עו"ד רחל לב ארי, ולראשונה נציג ערבי - עו"ד וראש מחוז צפון בלשכה חאלד חוסני זועבי.

חבר הכנסת דוד רותם פנה טרם הבחירות אל ראשי הלשכה, וביקש מהם לעכב את ההליך, עד לתום חקיקת החוק בנושא, שיצריך בחירות מחודשות, אך בלשכה סירבו להיענות לבקשתו.

יושב ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד דורון ברזילי, אמר בסיום הישיבה: "מצער מאוד שחלק מחברי המועצה ביצעו מחטף בעת שהכנסת מצויה בשלבים מתקדמים של חקיקה בנושא ומבקשת מהלשכה להמתין. כמי שמאמין במערכת המשפט, אני סבור שנכון היה לא לפגוע באיזונים העדינים במערכת ולהביא לבחירת מועמדים באופן דמוקרטי, שישקפו את מגוון התפיסות בקרב עורכי הדין, אשר זכו להכרה רחבה בבחירות האחרונות בלשכה".

לוועדה למינוי דיינים נבחרו ראש לשכת עורכי הדין בירושלים, עו"ד אשר אקסלרד, המקורב לעסקנות החרדית בליכוד, ועו"ד מרדכי אייזנברג, יו"ר התנועה להגינות שלטונית, שרשימתו שתמכה בגיא רון בבחירות כשלה בבחירות לוועד מחוז תל אביב. משמעות הבחירות היא שהרוב הימני-דתי שהיה בוועדה לבחירת שופטים, אבד לטובת שלושת שופטי בית המשפט העליון ושני נציגי הלשכה המזוהים עם השמאל. בוועדה לבחירת דיינים המצב חמור עוד יותר, לאחר שהציונות הדתית נותרה רק עם שני נציגים, שר המשפטים יעקב נאמן וחבר הכנסת עתניאל שנלר, בעוד החרדים נהנים מתמיכה של חבר הכנסת משה גפני, השר אלי ישי, שני נציגי הלשכה ושלושת דייני בית הדין הגדול.

נציין שבימים אלו מקדם השר נאמן חוק אשר יחייב את בחירת נציגי הלשכה לוועדות ברוב גדול, דבר שיחייב את מחנהו של גיא רון להתפשר עם מחנהו הקטן יותר של דורון ברזילי, ראש הלשכה הנוכחי, על זהות הנציגים. גם אם החוק של נאמן יחול רטרואקטיבית ויחייב בחירה חדשה של נציגי הלשכה, הרי שמצבה של הציונות הדתית בוועדה לבחירת דיינים לא עתיד להשתפר בהרבה. את תמיכת ש"ס בחוק המוצע קנה נאמן ככל הנראה בהבטחה שמקורבם, עו"ד דורון שמואלי, הוא זה שימונה מטעמו של ראש הלשכה ברזילי, כך שהרוב החרדי המוחץ בוועדה עתיד להישמר גם במקרה זה.